Bawełna organiczna 

Adobe Stock

Ekorozwój to nie trend, a konieczność, która zdominowała już m.in. branże fashion i wnętrzarską. W obu na szeroką skalę stosuje się m.in. bawełnę organiczną, stanowiącą ekoalternatywę dla tej zwyklej. Co ją wyróżnia? Proces produkcji surowca jest kontrolowany już od momentu siewu i musi spełniać rygorystyczne standardy. Bawełna organiczna pochodzi z upraw ekologicznych, w których nie stosuje się środków chemicznych ani nasion modyfikowanych genetycznie. Podczas jej produkcji nie zanieczyszcza się zbiorników wodnych szkodliwymi substancjami, a ponadto ogranicza się samo zużycie wody. To nie wszystko. Bawełnę organiczną cechuje wytrzymałość - jest tkana w gęstsze sploty, przez co nie niszczy się tak szybko jak ta zwykła. Pozwala skórze oddychać, absorbuje wilgoć, posiada właściwości termoregulacyjne, a oprócz tego jest bezpieczna dla alergików.

Mat. prasowe

Nic dziwnego, że na bawełnę organiczną stawiają nie tylko brandy odzieżowe czy wnętrzarskie, ale także producenci środków higieny intymnej. Przykładem jest Bella - marka słynąca z produktów przyjaznych zarówno skórze, jak i środowisku naturalnemu. Wybierając np. pokryte w 100% bawełną organiczną wkładki higieniczne Bella Intima, minimalizujemy ryzyko wystąpienia podrażnień i reakcji alergicznych, a dodatkowo wspieramy równoważony rozwój. Produkty Bella łączą troskę o przyszłość planety (i nas wszystkich), wysoką jakość oraz komfort.  

Zobacz też: Znaki ekologiczne, czyli ekoznaki, oznaczenia i symbole na opakowaniach, które warto znać

Len

Adobe Stock

O ile pierwotnie był on tkaniną sztywną, o tyle dziś w dalszym ciągu cechuje się trwałością, ale dzięki nowoczesnym technikom produkcyjnym jest miękki i odporny na wysokie temperatury. Pozwala skórze oddychać, wchłania wilgoć, ma zdolność termoregulacji, a ponadto posiada właściwości antyseptyczne. Szyje się z niego nie tylko ubrania i dodatki do domu, ale także np. pościel, ponieważ to tkanina, która poprawia jakość snu i wspiera zachodzące w organizmie procesy regeneracyjne. W dodatku uprawa lnu użyźnia glebę, a do jego produkcji nie używa się środków chemicznych. Lniana tkanina powstaje z surowców naturalnych i jest biodegradowalna - rozkłada się, nie pozostawiając żadnych niebezpiecznych odpadów.

Konopie

Adobe Stock

Inny przykład ekologicznego materiału? Konopie. To tkanina, która tak samo jak len, należy do grupy włókien łykowych. I podobnie jak on, ma długą listę zalet: jest wytrzymała, a zarazem miękka i przewiewna. Odprowadza wilgoć, ma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Biodegradowalna tkanina powstająca z włókien konopnych jest nie tylko nieszkodliwa, ale wręcz przyjazna dla planety. Uprawa konopi poprawia bowiem żyzność gleby.

Adobe Stock

Więcej ekologicznych materiałów to mniejszy wpływ na środowisko naturalne. Na szczęście dokonywanie odpowiedzialnych wyborów nie oznacza rezygnacji z jakości, komfortu ani stylu. Wręcz przeciwnie.