Przedstawiamy dziwne zjawiska na niebie, wobec których bardzo trudno przejść obojętnie. Fascynują, intrygują, ale także wzbudzają niepokój… Na szczęście, w sporej większość bezzasadny.

Może się okazać, że wiele dziwnych zjawisk, które do tej pory wzbudzały wyłącznie szok i sprawiały, że ze zdumieniem przecierałaś oczy, nie będą już miały przed tobą żadnych tajemnic. Przyroda nieustannie zaskakuje – nawet jeśli wydaje ci się, że coś z pewnością nie powstało naturalnie, najczęściej jest wynikiem niesamowitych optycznych zjawisk. 

Dziwne zjawiska na niebie – superkomórki burzowe

Superkomórki burzowe najczęściej obserwowane są w Stanach Zjednoczonych, gdzie nie wzbudzają już żadnej konsternacji. Można je dostrzec przede wszystkim w rozciągającej się na kilka stanów Alei Tornad, która słynie z częstszego występowania burz i trąb powietrznych. Nie tylko wyglądają zdumiewająco – superkomórki burzowe bywają groźne. Najczęściej odpowiedzialne są za ogromne ulewy, grad i porywiste wiatry, a nawet za tornada.

Co może zaskakiwać, tak dziwne zjawiska na niebie, jak superkomórki burzowe występują także i w Polsce. Pojawiają się jednak rzadziej, a tym samym wzbudzają większe zainteresowanie.

W 2020 roku supercell storms można było obserwować na Podlasiu, co wywołało liczne zainteresowanie. Wirujący prąd wstępującego powietrza zaskakiwał Polaków, którzy bez wahania sięgali po aparaty i robili podniebnemu widowisku zdjęcia. Jednak – na co zwraca uwagę ekspert Wojciech Pilorz – superkomórki burzowe „należy traktować jako ostrzeżenie przed zagrożeniami”. Najczęściej są zwiastunem wyjątkowo intensywnych burz!

Dziwne zjawiska na niebie – słońce poboczne

Wyobraź sobie tylko, że wyglądasz przez okno i widzisz… trzy słońca. Właśnie taki widok można można zaobserwować, gdy po obu stronach Słońca pojawiają się pierścienie halo.

Jak dochodzi do tego dziwnego zjawiska na niebie? Słońce musi znajdować się dość nisko nad horyzontem – wówczas odległość pomiędzy nim a odbiciami światła jest mniejsza, co sprawia, że można dostrzec słońca poboczne. Gdy Słońce znajdzie się w takim miejscu, że dojdzie do przecięcia się halo opisanego i kręgu parhelicznego, stojący na Ziemi obserwator może ujrzeć odbicie światła.

Sytuacja nie zdarza się często i zawsze budzi wiele wątpliwości. Nie wszyscy wierzą w to, co widzą – każde zjawisko słońca pobocznego wzbudza sensację i jest szeroko komentowane. W Polsce w 2017 roku można było zaobserwować „trzy słońca” w Karpaczu – światło odbiło się od kryształków lodu, dzięki czemu było jeszcze lepiej dostrzegalne.

Dziwne zjawiska na niebie – chwała poranna

Chwała poranna (czyli Morning Glory) jest jednym z tych zjawisk meteorologicznych, które wprowadzają w największe zdumienie. To wyjątkowo rzadko występujący fenomen – niewiele osób o nim słyszało, a jeszcze mniej miało okazję zaobserwować poranną chwałę na żywo.

Chmury skłębione w olbrzymi wał, który porusza się nawet z prędkością do 60 km/h – to właśnie poranny wał. Formacje są długie nawet na 1000 km i zwykle występują w Australii, w okolicach Zatoki Parpentaria i półwyspu Jork.

Akurat to dziwne zjawisko meteorologiczne raczej nie występuje w Polsce, chociaż swego czasu pojawiały się sugestie, że chwała poranna może pojawić się i w naszym kraju. Jeśli do tego dojdzie – bez obaw. Nie jest niebezpieczna, chociaż robi zdumiewające wrażenie.

Dziwne zjawiska na niebie – ognista tęcza

Ognistą tęczą nazywa się zjawisko, które powstaje na skutek załamania światła – gdy zawarte w chmurach pierzastych kryształki lodu odbijają słońce, może dochodzić do wytworzenia się pełnej barw tęczy. Nie musi ona układać się w łuk – często przypomina kolorowe, świetliste plamy.

Pośród zaskakujących dziwnych zjawisk na niebie ognista tęcza zdecydowanie się wyróżnia – wygląda wyjątkowo pięknie i nie wzbudza tak niepokojących emocji, jak chociażby superkomórki burzowe. Jednocześnie jednak, powstaje wyjątkowo rzadko.

Jest widowiskowa, a jej barwy znacznie bardziej intensywne niż w przypadku „tradycyjnej” tęczy. Występuje także w Polsce, jednak wyłącznie od połowy maja do początku sierpnia – aby doszło do wytworzenia się ognistej tęczy, Słońce musi znajdować się bardzo wysoko nad horyzontem.

Dziwne zjawiska na niebie w nocy – kometa

Niebo przygotowuje dla nas wyjątkowe spektakle nie tylko w czasie dnia. Także w nocy można zaobserwować najróżniejsze zjawiska, które wzbudzają nie tylko ekscytację, ale i prawdziwie fascynują.

W 2023 roku jednym z największych astrologicznych wydarzeń jest przelot komety C/2022 E3, która już 1-2 lutego znajdzie się wyjątkowo blisko Ziemi. To jedna z nielicznych okazji, aby móc zobaczyć kometę gołym okiem. Jej okres orbitalny wynosi około 50 tysięcy lat – jeśli przegapisz jej przelot, kolejnej szansy nie będzie.

Obserwowanie loty komety może być niezapomnianym przeżyciem. Dlatego, jeśli lubisz oglądać nietypowe zjawiska na niebie, wybierz się w ustronne miejsce i spójrz w górę – niebo szykuje wyjątkowy spektakl.

Dziwne zjawiska na niebie – słupy świetlne

Słupy świetlne, tak jak sugeruje nazwa, to pionowe kolumny pełne światła, które można dostrzec na niebie. Występują w pojedynkę, chociaż znacznie większe wrażenie robią, gdy są zmultiplikowane.

I tym razem za zjawisko optyczne odpowiadają kryształy lodu, które podczas opadania odbijają promienie słoneczne. Najczęściej słupy słoneczne powstają tuż po zachodzie słońca – gdy niebo jest czerwonawe, robią jeszcze większe wrażenie.

Spektakularnie wyglądają zwłaszcza nad miastami – wówczas kryształki lodu odbijają nie tylko promienie słoneczne, ale i sztuczne, generowane przez miasto światło. Może dojść do pełnego barw widowiska. Słupy świetlne występują także w Polsce – całkiem niedawno internauci zachwycali się niebem nad Zakopanem. Wielu osobom udało się uchwycić ten optyczny spektakl – fotografie zdumiewają!

Jakie dziwne zjawiska na niebie obserwowano w ostatnich latach?

Okazuje się, że za nawet najbardziej zaskakujące zjawiska na niebie często odpowiada po prostu optyka. Dlatego, nie warto wpadać w panikę, gdy dostrzeżesz na niebie coś nietypowego – prawdopodobnie jesteś świadkiem jednego z wielu widowiskowych zjawisk meteorologicznych.

Dziwne zjawiska na niebie, które możesz zaobserwować:

  • Chmury mammatus
  • Brudna burza
  • Halo
  • Światła z Hessdalen
  • Chmury soczewkowate
  • Widmo Brockenu
  • Lisie czapa
  • Księżycowa tęcza

Niektórych niepokoi także widok poruszających się obiektów na niebie, często opisywanych jako „sznur światełek”. To nic innego jak Starlinki Elona Muska, czyli satelity komunikacyjne SpaceX. Za ich pomocą możliwe jest dostarczenie Internetu nawet w miejsca, gdzie tradycyjnymi metodami byłoby to bardzo trudne, czy nawet niemożliwe. Nie jest to żaden kosmiczny obiekt!

Źródło: W. Pilorz, Radarowa detekcja superkomórek burzowych w Polsce