Dzień kota - koty w modzie

Moda z kotami ma więcej wspólnego niż może się wydawać. Pomyślcie tylko o słynnych kocich okularach od Schiaparelli albo Miu Miu albo czapkach z uszami kota, które można co roku kupić w większości sieciówek i które lansowała jakiś czas temu Chiara Ferragni, nosząc je razem z płaszczem w cętki. No właśnie, CĘTKI i tygrysie pasy - to kolejny bardzo ważny wkład kotów w modę. Nie wspominając już o obszyciach futerkiem kapturów na wzór lwiej grzywy w naszych ulubionych parkach. Projektanci, fotografowie, styliści najwyraźniej doceniają rolę tych słodkich (lub według niektórych złośliwych) zwierzątek i umieszczają ich podobizny na ubraniach, zapraszają do kampanii, a nawet mianują je modelami z prawdziwego zdarzenia.

Dzień kota - koty w modzie, płaszcz THE OTHER BRAND, czapka Zara, okulary Schiaparelli, bluza Vans, fot. mat. prasowe, kolaż ELLE.pl

Myśląc o kotach w reklamach nie można pominąć dawnych kampanii Cartier z leopardem, Lanvin z 2009 roku autorstwa Stevena Meisela, zmysłowej sesji z Julianne Moore i małymi lwiątkami autorstwa duetu Mert & Marcus dla Bulgari czy reklamy Paule Ka z 2011 roku. Jednak miłośnicy kotów chętniej widzieliby ich ulubione zwierzęta promujące modę. Dlatego w sieci można znaleźć setki memów z doklejonymi kotami do znanych zdjęć promujących największe domy mody. Chyba najsłynniejszym memem powstałym w ten sposób jest Grumpy Cat for Prada stworzony przez AnOther Magazine. Niektórzy mogą go pomylić z prawdziwą kampanią akcesoriów. Jest bardzo wiarygodny.

Dzień kota - koty w modzie, przerobiona kampania Alexander McQueen i Prady fot. fashionista.com, AnOther Magazine


Najsłynniejszym "modnym kotem" jest z kolei Choupette - biała kotka należąca do Karla Lagerfelda. Ma swoje konto na Instagramie - @choupettesdiary, na którym obserwuje ją ponad 90. tysięcy osób. Choupette działa także na Twitterze i Facebooku, „Napisała” dwie książki i posiada swoją linię kosmetyków (Choupette Shu Uemura). Reklamowała już samochody, a na jej cześć jej właściciel zaprojektował torebki, portfele, bluzy i t-shirty. Karl już wcześniej musiał pałać miłością do tych czworonożnych zwierzątek, bo Freja Beha Erichsen w kampanii Chanel z 2011 roku została wystylizowana przez Carine Roitfeld właśnie na podobieństwo kota.

Dzień kota - koty w modzie, fot. instagram.com/choupettesdiary, kampania Chanel z 2011 roku, fot. mat. prasowe, kolaż ELLE.pl

Mówiąc o kotach w modzie nie można także pominąć kolekcji Pre-Fall 2016. Stella McCartney w swojej międzysezonowej linii użyła grafik z kotami, płaszcze ozdobiła cętkami, a w lookbooku obok modelek pozowały rasowe pupile. Alessandro Michele z kolei w domu mody Gucci lansuje babcine sweterki z podobizną kotów.

Dzień kota - koty w modzie, Stella McCartney Pre-Fall 2016, Gucci Pre-Fall 2016, fot. mat. prasowe, kolaż ELLE.pl

Dzień kota - koty w modzie - GALERIA>>