Przez wiele lat nie przywiązywaliśmy zbyt dużej wagi do ochrony otaczającej nas przyrody. W efekcie dziś można zaobserwować podnoszenie się poziomu mórz, niszczenie warstwy ozonowej, efekt cieplarniany, zaśmiecający praktycznie całą naszą planetę plastik - to wszystko jest skutkiem nieodpowiedzialnej działalności człowieka. Konsumpcyjny styl życia i bezmyślne nawyki, doprowadziły do znacznego zniszczenia naszego ekosystemu. Naukowcy ostrzegają, że jeśli nie powstrzymamy niektórych zmian, grozi nam prawdziwa katastrofa. Na szczęście o ekologii mówi się coraz więcej, również świadomość społeczna w tym temacie rośnie z roku na rok. W niektórych kręgach bycie eko staje się wręcz modne, a wiele osób swoim postępowaniem daje dobry przykład. Jednak wciąż jest w tej dziedzinie bardzo dużo do zrobienia. Warto przyłączyć się do działań ekologicznych, bo tylko wspólnymi siłami jesteśmy w stanie poprawić sytuację naszej planety.

Co się zalicza do działań ekologicznych?

Wiele osób słysząc określenie „działania ekologiczne” wyobraża sobie jakieś skomplikowane procesy. Wydaje im się, że aby być eko trzeba poświęcić na to wiele czasu, energii, a także pieniędzy. Nic bardziej mylnego, jest wręcz przeciwnie. Wiele z działań ekologicznych to bardzo proste, a wręcz nawykowe czynności, które nic nie kosztują. To często także swego rodzaju „powrót do korzeni”, czyli do sposobów, które stosowały nasze babcie.

Działania ekologiczne to wszystkie czynności, które w jakiś sposób przyczyniają się do poprawy jakości środowiska naturalnego, nawet jeśli z pozoru wydają się mało znaczące lub wręcz nieistotne. Każdy z nas powinien wdrożyć do swojego codziennego życia choćby niektóre z nich. Przykłady takich działań znajdziesz poniżej.

The North Face otwiera własny internetowy second hand. Platforma Renewed startuje pilotażowo już za kilka dni>>

Jak żyć bardziej ekologicznie?

Choć wydawać by się mogło, że bycie eko niesie ze sobą wiele wyrzeczeń, tak naprawdę każdy z nas może w mniejszym lub większym stopniu żyć ekologicznie. To nie jest tak, że musimy od razu zmienić swoje życie o sto osiemdziesiąt stopni. Na początek wystarczą małe kroczki, a kiedy już wejdą nam one w nawyk możemy dokładać kolejne. W ten sposób nawet nie zauważymy, jak nasze życie stenie się znacznie bardziej ekologiczne.

Warto choć trochę zwrócić uwagę na działania ekologiczne w naszym codziennym funkcjonowaniu, ponieważ każdy, nawet najmniejszy i najprostszy gest w kierunku poprawy środowiska jest lepszy niż nic. Niektórych może też dodatkowo przekonać fakt, że wiele z działań ekologicznych nie tylko pozytywnie wpływa na środowisko, ale także na stan naszego portfela.

Działania ekologiczne w kuchni

Przykłady ekologii w kuchni wiążą się przede wszystkim z nie marnowaniem jedzenia. Aby było to łatwiejsze, warto z góry planować posiłki, uwzględniając to, co aktualnie mamy w lodówce i kuchennych szafkach. Nie kupujmy zbyt dużo jedzenia „na zapas”, szczególnie takiego, które ma krótki termin ważności. Z pozostałych po posiłkach resztek często można zrobić kreatywne dania, takie jak zapiekanki, gulasze, risotta, kaszotta, pasty kanapkowe, koktajle.

Zwróćmy uwagę także na efektywne przyrządzanie potraw. Przykrycie garnka pokrywką skraca czas gotowania, a włączając piekarnik, można upiec kilka dań za jednym razem. Obierki z owoców i warzyw warto wykorzystać na kompost. Zamiast papierowych ręczników używajmy wielorazowych ścierek, a do mrożenia można używać torebek strunowych, które w przeciwieństwie do cienkich woreczków nadają się do ponownego użycia. Bardzo ważnym aspektem dbania o środowisko, a którym każdy powinien pamiętać jest także segregowanie śmieci. Ułatwią to odpowiednie kosze lub worki w różnych kolorach, do których wrzucamy oddzielnie szkło, plastik, makulaturę itd. 

Działania ekologiczne w łazience

Do sprzątania łazienki doskonale sprawdza się ocet. Nie tylko dlatego, że jest naturalny i nie szkodzi środowisku, tak jak sztuczne detergenty, ale też często znacznie lepiej od nich usuwa brud i kamień z twardej wody. Kupując proszki do prania czy środki do sprzątania zwracajmy uwagę na oznaczenia na opakowaniach świadczące o tym, że są to produkty bezpieczne dla środowiska. Wybierajmy też kosmetyki w przyjaznych dla środowiska, biodegradowalnych opakowaniach. 

Inne przykłady ekologii to branie prysznica zamiast kąpieli w wannie, zakręcanie wody podczas mycia zębów, a także używanie właściwych ilości kosmetyków i kupowanie nowych dopiero po całkowitym wykorzystaniu poprzednich. Zdecydujmy się na szary papier toaletowy, który jest produkowany z makulatury, a zamiast jednorazowych ściereczek czy papierowych ręczników, do mycia łazienki wykorzystajmy szmatki zrobione ze starych ubrań i niepotrzebnych materiałów znalezionych w domu.

Działania ekologiczne w ogrodzie

Własny ogródek może okazać się bardzo pomocny w byciu eko. Samodzielna uprawa warzyw i owoców nie tylko przyczynia się do poprawy środowiska, ale też daje pewność, że to co jemy jest zdrowe. Poza tym to ogromna satysfakcja. Pielęgnacja roślin bez użycia sztucznych nawozów i chemicznych środków ochrony roślin, pozwala na pełne obcowanie z naturą.

Jakie są działania ekologiczne, dzięki którym można cieszyć się pięknymi roślinami? Aby zapewnić naszym uprawom żyzną glebę, warto stosować samodzielnie wytworzony kompost, który jest lepszych od jakichkolwiek nawozów. Wielu roślinom dobrze robi rozłożony raz na kilka lat obornik oraz podlewanie biohumusem. Dowiedz się też więcej o allelopatii, aby wiedzieć, jak poszczególne rośliny wpływają na siebie wzajemnie. Do podlewania swoich upraw można zbierać deszczówkę.

Kupowanie w duchu eko

Przykładem działań ekologicznych w dziedzinie zakupów jest tak prosta rzecz, jak chodzenie do sklepu z własną siatką. Można też zabierać ze sobą niewielkie, materiałowe woreczki i pojemniki na kupowane produkty. Jeśli tylko mamy taką możliwość wybierajmy produkty na wagę, zamiast tych pakowanych w plastikowe opakowania.

Również w przypadku kupowania ubrań i różnych akcesoriów, można być bardziej ekologicznym. Wybierajmy rzeczy dobrej jakości, które posłużą nam jak najdłużej. Wiele oryginalnych i niepowtarzalnych produktów można kupić „z drugiej ręki”. Warto też dobrze przemyśleć czego naprawdę potrzebujemy, aby unikać kompulsywnych zakupów.

Czy vintage zbawi świat i ile naprawdę w nim ekologii? Nowy odcinek podcastu Dział Vintage>>

Elektronika a ekologia

Każdy z nas ma w domu wiele urządzeń elektrycznych, które pobierają prąd. Kupując nowy sprzęt, warto zadbać, aby był on energooszczędny. Pozwoli to nie tylko zadbać o środowisko, ale też zmniejszyć nasze rachunki. Jednak zanim zdecydujemy się na zakup, zastanówmy się, czy starego urządzenia nie da się na pewno naprawić. Jeśli rzeczywiście nie jest to możliwe, nie wyrzucajmy starego sprzętu byle gdzie, tylko oddajmy go do jednego ze specjalnie wyznaczonych do tego celu punktów.

Inne przykłady ekologii to nie zostawianie urządzeń w trybie stand by, gaszenie światła jeśli nie przebywamy w danym pomieszczeniu czy używanie energooszczędnych świetlówek. Jeśli mamy taką możliwość, korzystajmy jak najwięcej z produktów solarnych, które dzięki pobieranej ze słońca energii pozwalają zasilać różne urządzenie elektroniczne.