Przedsiębiorczyni, która obejmie stanowisko dyrektor generalnej H&M, jest jedną z najbardziej wpływowych kobiet biznesu w Szwecji. W H&M pracuje od 1997 roku, kiedy rozpoczęła pracę jako kontroler budżetu w biurze zakupów. Później między innymi przebywała w Bangladeszu jako kierownik działu HR i w Hongkongu na stanowisku kierowniczym działu bielizny w biurze produkcyjnym. Przez pięć lat zajmowała się w zrównoważonym rozwojem w strukturach H&M, a przez ostatnie kilka lat była globalnym szefem produkcji oraz dyrektorem operacyjnym.

Prada przejdzie "szkolenie z wrażliwości". Wszystko z powodu ostatniej afery na tle rasistowskim>>

Helena Helmersson przejmie stanowisko CEO, zajmowane przez Karla-Johana Perssona (wnuka założyciela Hennes & Mauritz - Erlinga Perssona, który uruchomił biznes w 1947 roku). Dotychczasowy dyrektor generalny przejdzie z kolei do rady nadzorczej, którą jednocześnie będzie zarządzał i mimo zmian wciąż miał istotny wpływ na podejmowane decyzje w firmie.

Czy Helmersson wprowadzi zmiany w szwedzkim koncernie modowym? Nie jest to wcale tak oczywiste i okaże się na przestrzeni najbliższych miesięcy.

Warto jednak zauważyć, że jest pierwszą kobietą na tak wysokim stanowisku w szwedzkiej firmie i nie należy do rodziny założycieli. Poza tym jej plany rozwojowe mają dotyczyć przede wszystkim zrównoważonego rozwoju, recyklingu i produkcji śladu węglowego (są dość inne od poglądów dotychczasowego CEO, który jeszcze jesienią krytycznie wypowiadał się o ekologicznych ruchach w modzie). Jak podaje Forbes, H&M przy okazji zmian w kadrze ujawnił wyniki finansowe ostatniego roku - akcje marki wzrosły na giełdzie, obroty zwiększyły się o 11%, a internetowa sprzedaż o 24%. Szwedzka sieciówka planuje w tym roku otworzyć 200 nowych sklepów (m.in. w Europie Wschodniej, Azji i Ameryce Południowej) oraz zamknąć część dotychczasowych. Poza tym w ramach H&M Incentive Program planuje podzielić się częścią zysków z pracownikami.

Prezes H&M o ekologii w modzie: "To może mieć niewielki wpływ na środowisko, ale będzie miało przerażające konsekwencje społeczne">>

Przypomnijmy, że H&M zostało założone w 1947 roku przez Erlinga Perssona, który po powrocie z USA otworzył w szwedzkim mieście Västerås sklep damski Hennes. Pod koniec lat 60. połączono go z "Mauritz Widforss" i uruchomiono Hennes & Mauritz, czyli H&M.