Chcąc być dokładnym, należy rozgraniczyć określenia: whisky oraz whiskey. Ten pierwszy alkohol swój rodowód czerpie ze Szkocji, ale także Kanady i Japonii. Powstaje w czasie destylacji zacieru zbożowego i dojrzewa przede wszystkim w beczkach po innych trunkach, co ma wpływ na jego smak. Whiskey z kolei wytwarzana jest w Stanach Zjednoczonych i Irlandii na bazie kukurydzy albo słodu jęczmiennego. W drinkach oba rodzaje można stosować zamiennie, choć efekt końcowy różnić się będzie smakiem.

Z czym pić whisky?

Mimo że wiele osób nadal stoi na straży stanowiska, że interesujący nas trunek najlepiej smakuje solo, miłośnicy nowych smaków chętnie wykorzystują potencjał whisky: drinki z jej użyciem znakomicie smakują dzięki towarzystwu wielu nut smakowych. Na początek warto połączyć ją po prostu z wodą lub sokami. Sprawdzą się także gazowane napoje, syropy owocowe i likiery barmańskie.

Wymieniony na początku duet, czyli whisky z wodą może wydawać się zaskakująco banalny, jednak jest akceptowany nawet przez największych tradycjonalistów. To rozwiązanie cenią osoby, dla których czysty alkohol jest zbyt mocny. Dodatkowy atut to wyeksponowanie związków aromatycznych, które dzięki wodzie zyskują na intensywności. Uważać trzeba jedynie, by nie rozrzedzić whisky za bardzo i użyć do tego celu wyłącznie dobrej wody.

Jaki sok pasuje do whisky?

Drinki z whisky mogą powstawać z wykorzystaniem różnego rodzaju soków. Najlepiej sprawdzają się, rzecz jasna, te świeżo wyciskane, w razie potrzeby jednak użyć można soków z kartonu.

Przepisy na drinki z whisky uwzględniają najczęściej sok jabłkowy lub soki z cytrusów: pomarańczowy, grejpfrutowy czy ananasowy. W łagodniejszych wariantach smakowych spotyka się brzoskwinię, a charakteru nadaje sok z wiśni bądź granatu.

W czym przygotowywać drinki?

Samą whisky serwuje się w specjalnych szklankach typu old fashioned, które dały nazwę jednemu z drinków reprezentujących drinki z burbonem, czyli whiskey amerykańską. Można w nich serwować połączenie alkoholu z wodą oraz klasyczne miksy. Szklanki te mają charakterystyczne kanciaste ścianki. Mimo że często wybierane, nie są jedynym typem szkła wykorzystywanym w tym przypadku.

Oprócz szklanek typu old fashioned, koktajle z whisky świetnie wyglądają w szkle kulistym, zwężającym się ku górze. Taki kształt ma znaczenie praktyczne: doskonale zamyka aromat alkoholu we wnętrzu. Do degustacji często wykorzystuje się kieliszki tulipanowe lub koniakówki. Te pierwsze przez niektórych ekspertów uważane są za najlepsze: wąska szyjka pozwala zamieszać złocisty napój bez rozchlapywania go. Można także wykorzystać zwykłą szklankę z grubszym dnem lub kieliszek do martini.

Drinki z whisky: Old Fashioned

Siła smaku w przypadku złocistego trunku tkwi w nieskomplikowaniu przepisów, a proste drinki z whisky reprezentuje Old Fashioned, czyli Staroświecki. Oficjalnie ta kompozycja smakowa narodziła się w 1881 roku w klubie dżentelmenów Pendennis Club w Louisville. Drink uhonorować miał postać znanego producenta burbonu, pułkownika J.E. Peppera.

Do przygotowania Old Fashioned potrzebne są:

  • 50 ml burbona lub żytniej whisky
  • 10 ml syropu cukrowego
  • 4-5 kropli angostury bitters
  • spirala ze skórki pomarańczowej

Najpierw warto jest dobrze schłodzić szklankę. Później wystarczy wlać do niej wymieszane składniki i udekorować całość skórką pomarańczową.

Niektóre przepisy zakładają użycie kostki cukru zamiast syropu cukrowego, a następnie jej rozgniecenie z angosturą i wodą gazowaną. Barmani zwracają jednak uwagę, że cukier słabo rozpuszcza się w alkoholu i wodzie w temperaturze pokojowej. Syrop cukrowy zdecydowanie ułatwia zadanie. Ta klasyczna i prosta formuła nie musi być jednak nudna. Można eksperymentować, wykorzystując inny niż zwykle bitters lub zamieniając tradycyjny syrop cukrowy na wersję z brązowego cukru, cukru muscovado lub syrop klonowy.

Drinki z whisky: Manhattan

Jeśli chodzi o drinki z whisky, przepisy nie byłyby kompletne, gdyby nie pojawił się wśród nich Manhattan. To drink, którego głównym składnikiem - oprócz whisky lub whiskey - jest wermut oraz angostura. Sama kompozycja powstała, jak wskazuje nazwa, przy nowojorskiej Piątej Alei, gdzie w 1865 roku Demokraci założyli swój klub - słynny Manhattan Club. Jakieś piętnaście lat później wymyślono w nim ten właśnie koktajl.

Do jego przygotowania potrzebne są:

  • 50 ml whisky lub bourbona
  • 20 ml czerwonego wermutu
  • 2-3 krople angostury bitters
  • wiśnia maraschino do dekoracji

Zacząć warto od schłodzenia kieliszka - w tym przypadku szkła do martini. W wysokiej szklance lub słoju należy wymieszać angosturę, wermut i whisky, a następnie przelać do naczynia, w którym drink będzie serwowany. Całość dekorujemy wisienką nadzianą na wykałaczkę koktajlową.

W tym przypadku ważna jest temperatura. Jeżeli koktajl będzie za ciepły, zamiast drinka uzyskamy nieapetyczny sfermentowany kompot. Zbyt zimny Manhattan nie pozwoli odróżnić smaków.

Drinki z whisky: Whisky Sour

Jeśli chodzi o whisky, drinki Whisky Sour to kolejne klasyki. Ich pierwszą wersję wymyślił w pierwszej połowie XVIII wieku Edward Vernon, komandor Royal Navy, który ograniczył marynarzom dzienną porcję rumu poprzez rozcieńczenie go w proporcji: 4 porcje wody -1 porcja alkoholu. Później formuła ewoluowała.

Do zrobienia Whisky Sour niezbędne są:

  • 50 ml szkockiej whisky
  • 30 ml soku z cytryny
  • 15 ml syropu cukrowego
  • 1 łyżka białka jaja (opcjonalnie)
  • kilka kropli angostury

Ten drink powstaje metodą shake, należy więc wszystkie składniki połączyć w shakerze i przelać do szklanki na kostki lodu.

Białko jaja nie jest obowiązkowe, jednak dzięki niemu Whisky Sour zyskuje bardziej kremową konsystencję. Można także udekorować całość skórką pomarańczy lub wisienką.

Drinki z whisky: Mint Julep

Klasyków ciąg dalszy: Mint Julep to jeden z bardziej znanych drinków na świecie, a jednocześnie flagowy koktajl wyścigów konnych Kentucky Derby. O status autora tego połączenia spierają się, poza Kentucky, Wirginia, Pensylwania, Maryland oraz Missisipi.

Do przygotowania Mint Julep potrzebne są:

  • 50 ml amerykańskiej whiskey
  • 10 ml niegazowanej wody
  • 6 liści świeżej mięty
  • 1 łyżka cukru pudru
  • 4 kostki lodu

Miętę należy włożyć do szklanki typu old fashioned i rozgnieść. Następnie dodać cukier puder i pokruszony lód. Na koniec wlać burbon i wymieszać.

Drinki z whisky: Irish coffee

To nietypowa propozycja, bo łącząca w sobie alkohol oraz kawę. Irish coffee, czyli kawa po irlandzku, sprzedawana jest na całym świecie w milionach porcji. Powstała podobno z myślą o zziębniętych pasażerach odwołanego lotu na terminalu lotniska w Foynes.

Do jej przygotowania potrzebne są:

  • 40 ml irlandzkiej whisky
  • 90 ml gorącej kawy, najlepiej podwójnego espresso
  • 30 ml śmietanki
  • 1 łyżeczka brązowego cukru

Kawę pozbawioną fusów, cukier i whiskey podgrzewać powoli, cały czas mieszając. Następnie ubić śmietankę: nie może być ona zbyt sztywna. Barmani wykorzystują do tego celu shaker z kilkoma kostkami lodu. Śmietankę przelać ostrożnie na górę koktajlu, najlepiej po łyżeczce.

Irish coffee to dość wymagający koktajl. Najczęstszym błędem jest nieprawidłowe ubicie piany, która powinna przypominać piankę piwa. Źle przygotowana wymiesza się z kawą i zepsuje efekt. Gotowa śmietana w spray'u psuje natomiast balans smaków.