Oparzenia słoneczne są konsekwencją promieniowania, które dociera do skóry, przekraczając zdolności ochronne jej pigmentu (melaniny). Wyróżniamy 2 rodzaje promieniowania: UVB (średnia długość fal, ma właściwości rumieniotwócze i odpowiada za oparzenia skóry) i UVA (najdłuższa fala, bardziej barwnikotwórcze od UVB). 

Warto wspomnieć, że promieniowanie słoneczne to niezbędny element, jeśli chodzi o prawidłowy proces funkcjonowania ludzkiego organizmu. Jest ściśle związany z wytwarzaniem hormonów i wytwarzaniem witaminy D (odpowiedzialnej m.in. za układ kostny).

Relaksując się podczas wyczekiwanego od długiego czasu wyjazdu wakacyjnego, nasza czujność bywa uśpiona. Każdego dnia przed wyjściem z domu należy aplikować na naszą twarz i odsłonięte elementy ciała krem z filtrem - im wyższym, tym lepiej. Dobrze jest na co dzień wypracować swego rodzaju rutynę, by robić to nie tylko podczas sezonu letniego, ale przez cały rok. Ta czynność uchroni nas przed przykrymi konsekwencjami w postaci m.in. nieestetycznych i bolesnych bąbli, które powstają wskutek oparzeń słonecznych (albo szeregu innych, negatywnych następstw, jakie możemy odczuć na własnej skórze - dosłownie i w przenośni) oraz zachować promienny i młody wygląd jak najdłużej.

Oparzenia słoneczne dzielimy na oparzenia 1., 2. i 3. stopnia. W lżejszych przypadkach jesteśmy w stanie pomóc sobie domowymi sposobami. Oparzenia 1. stopnia zajmują bowiem tylko zewnętrzną warstwę skóry. Po kilku dniach objawy ustępują i nie tworzą się blizny. W przypadku oparzeń 2. i 3. stopnia robi się już nieco poważniej. Tutaj konieczna jest wizyta u lekarza. Oparzenia 2. stopnia (naskórek i skóra właściwa) to uszkodzenia skóry, które charakteryzują się szeregiem objawów takich jak m.in. bąble, omdlenia, nudności, gorączka czy silne pieczenie. Z kolei w przypadku oparzeń 3. stopnia (3 warstwy skóry, nerwy i tkanka podskórna) tracimy czucie w danym miejscu. 

Domowe i naturalne sposoby na oparzenia słoneczne cieszą się ogromną popularnością. Przynoszą ukojenie i pozwalają na szybką reakcję, kiedy skóra staje się niepokojąca bolesna, piekąca i zaczerwieniona.

Co robić w przypadku oparzeń słonecznych?

Oparzenia słoneczne pojawiają się w ciągu kilku godzin (od 1 do 6)  po kontakcie skóry ze słońcem. Oparzenia słoneczne ramion i twarzy są jednymi z najczęstszych. Szczególnie narażone są osoby o jasnej karnacji i dzieci (ich naczynia krwionośne są liczniejsze i poszerzone, tkanka podskórna słabo rozwinięta, a skóra aż pięciokrotnie cieńsza). Jeśli zależy ci na tym, aby zachować cerę w świetnej kondycji jak najdłużej, zwracaj szczególną uwagę na jej ochronę. 

Gdy jest już za późno na prewencję, ważne jest, aby reagować szybko - dzięki temu oszczędzimy sobie niepotrzebnego cierpienia. Co zrobić w momencie, kiedy skóra jest uwrażliwiona, piecze i zmienia swój kolor? Przeczytaj poniższe wskazówki i domowymi sposobami i dowiedz się, jak usprawnić proces gojenia twojej skóry. 

Czym smarować oparzenia słoneczne - domowe sposoby

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne tworzą świetny duet w połączeniu z aptecznymi środkami. Czym jednak smarować oparzenia słoneczne w chwili, kiedy nie mamy w apteczce specjalnych specyfików? Przedstawiamy 5 trików, które powinny przynieść szybką ulgę w tej (pozornie) beznadziejnej sytuacji.

  1. Zimny kefir/jogurt/maślanka/zsiadłe mleko na oparzenia - czyli metoda znana i lubiana jeszcze przez nasze babcie. Czemu zawdzięczamy jej popularność? Te produkty przywracają skórze prawidłowe pH, wyciągają wysoką temperaturę z ciała oraz chronią ją przed szkodliwym działaniem drobnoustrojów. Zawierają wit. A, D i E, które świetnie regenerują naskórek.
  2. Ekstrakt z czosnku i cebuli na oparzenia - działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. To sposób, który jest polecany szczególnie w przypadku oparzeń słonecznych u dzieci.
  3. Aloes na oparzenia - jeśli twój pokój ozdabia kosmetyczny aloes to najlepszy moment, żeby nieco szerzej wykorzystać jego właściwości. Aplikuj żel ze środka rośliny na ciało - zawarta w nim aloektyna zadziała przeciwzapalnie, ściągająco i myjąco (to zasługa saponiny), ponadto ta zielona roślina pomoże utrzymać kwaśny odczyn pH skóry (jest wtedy odporniejsza na podrażnienia) i pozytywnie wpłynie na proces gojenia się skóry.
  4. Płatki owsiane - łagodzą ból, redukują opuchliznę, mają działanie przeciwzapalne. Namocz je, zrób z nich „pastę” i aplikuj ją na ranę. Możesz dodatkowo wzbogacić swoją miksturę o miód (ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne) - dzięki temu efekt będzie jeszcze lepszy.
  5. Niezastąpione zioła na oparzenia - czyli np. tonik z mięty, który ma działanie chłodzące. Z kolei tonik z kwiatów nagietka likwiduje stany zapalne, a oczar wirginijski przyspiesza proces gojenia i, podobnie jak mięta, działa chłodząco na rozpaloną skórę. 

Czym złagodzić oparzenia słoneczne?

Sposobów na walkę z podrażnieniami skóry wywołanymi przez słońce jest wiele. Na nieco rozleglejsze obszary poparzonego ciała domowe metody mogą jednak okazać się niewystarczające. Warto wówczas skorzystać ze specjalnych kremów czy produktów na oparzenia słoneczne, które są dostępne w aptece bez recepty, m.in. specjalistyczne maści, emulsje czy pianki na oparzenia. 

Świetnie sprawdzi się pantenol w sprayu i kosmetyki, które mają w składzie: aloes, masło shea, wit. A, wit. E, wit. F, mentol, alantoinę (natłuszczą naskórek, wspomogą proces jego regeneracji i nawilżą go), np. balsamy po opalaniu. Ważne, aby dostosować odpowiednią konsystencję kosmetyku do objawów - jeśli masz silnie poparzoną skórę, tłuste maści zastąp raczej lekkimi sprayami, piankami czy żelami.

Czym jeszcze możesz złagodzić skutki poparzenia słonecznego?

  • Ręczniki zmoczone zimną wodą - najszybsza metoda, która pozwoli ci walczyć z bólem! Pomogą ci już chwilę po tym, jak zrobisz sobie z nich okłady. Redukują zaczerwienienia i przynoszą ukojenie. 
  • Pomidor - okłady z plasterków pomidora to gwarancja ulgi. Przytrzymaj je (schłodzone) na ciele od 30 minut do 1 godziny. Mają w składzie przeciwutleniacz (likopen), który wyciągnie z podrażnionych i zaognionych miejsc ciepło. 
  • Kąpiel w occie jabłkowym - do wanny wlej szklankę octu jabłkowego. Ten składnik zapobiega rozwojowi infekcji. 
  • Pasta z glinki kosmetycznej - do 2 łyżek glinki dodaj 2 łyżki miodu i 1 łyżkę soku z cytryny. Przygotowany specyfik aplikuj na poparzone słońcem miejsce. 

Co stosować na oparzenia słoneczne?

  • O szybszą regenerację naszej oparzonej skóry możemy również zadbać od środka, m.in. suplementując witaminy takie jak C i E. 
  • Ulgę z całą pewnością przyniesie nam też zimny prysznic (początkowo woda musi być letnia), który powinien trwać ok. 15 minut. 
  • Po opalaniu należy zawsze nawilżać cerę (np. przy użyciu pianki z D-pantenolem). 
  • Nie zaleca się przebijać powstałych bąbli - istnieje wówczas ryzyko zakażenia. 
  • Jeśli oparzeniom towarzyszy silny ból, warto zastosować doustne środki przeciwbólowe
  • Pamiętaj również o prawidłowym nawodnieniu
  • Postaraj się przez jakiś czas unikać kontaktu ze słońcem.

Innymi, przydatnymi, domowymi produktami w temacie oparzeń słonecznych są m.in.: kurkuma, mąka owsiana, olejek z  mięty pieprzowej, ogórek, ziemniaki/mąka ziemniaczana czy białko jaj kurzych. 

Powyżej opisaliśmy, jak skutecznie zwalczyć bolesne skutki oparzeń słonecznych. Najważniejsza jest jednak odpowiednia ochrona naszej cery. Warto przy tym pamiętać, że aby krem z filtrem zadziałał, kosmetyk należy nakładać na ciało kilkukrotnie w trakcie opalania - w takiej sytuacji możemy bez obaw (i bólu) wyciągnąć z kąpieli słonecznej wszystko to, co dobre.