Nieestetyczne, drobne punkty, czyli wypełnione łojem mieszki włosowe, niezwykle często występują u osób ze skórą mieszaną, tłustą i ze skłonnością do trądziku. Strefa T jest idealnym środowiskiem dla wągrów, ponieważ powstaje tam największa ilość sebum, inaczej łoju skórnego. Jego produkcja uwarunkowana jest genetycznie, czasem jednak wiąże się z zaburzeniami hormonalnymi.

Powody powstawania zaskórników to m.in. niedokładne oczyszczanie skóry twarzy, zbyt rzadkie złuszczanie naskórka, nadprodukcja łoju przez gruczoły albo stosowanie nieodpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych (i ciężkich fluidów), które zapychają pory. Istotne jest też, aby unikać produktów, które mają w składzie alkohol czy mentol, a także nie przemywać twarzy wodą z mydłem. Zależy Ci na tym, aby zapobiegać, a nie leczyć? Postaw na regularną, dopasowaną do potrzeb Twojej cery pielęgnację, a problem zaskórników powinien nie być dla Ciebie aż tak dotkliwy.

Jak pozbyć się zaskórników? Domowe sposoby

Domowe sposoby na pozbycie się tych niechcianych punkcików (przy pomocy między innymi cytryny, soli morskiej czy sody oczyszczonej) mogą z powodzeniem konkurować z kosztownymi i dużo bardziej inwazyjnymi metodami usunięcia zaskórników w salonach kosmetycznych. Będą też świetnym rozwiązaniem dla osób, które mają wrażliwą i delikatną skórę. 

Oto kilka istotnych wskazówek dla tych, które chciałyby rozpocząć swoją przygodę ze świadomą, domową pielęgnacją i pozbyciem się wągrów przy pomocy naturalnych składników.

  1. Jeżeli zauważyłaś, że Twoja skóra źle/alergicznie reaguje na którąkolwiek z poniższych mikstur: past/masek czy plastrów na wągry, przestań jej używać i wypróbuj inną metodę.
  2. Nie stosuj tych metod zbyt często (maksymalnie 2 razy w tygodniu), ponieważ w większości przypadków mogą one podrażnić skórę. 
  3. Nigdy nie aplikuj masek z sodą oczyszczoną na rany lub podrażnione miejsca. 
  4. Po skorzystaniu z masek, w których składzie znajduje się sok z cytryny, bądź ostrożna i staraj się unikać słońca.

Kolejną istotną informacją, jest fakt, że zanim rozpoczniesz tę domową walkę z wągrami, powinnaś odpowiednio przygotować swoją twarz. Przemyj ją ciepłą wodą lub wykorzystaj parę wodną, żeby otworzyć pory. Kolejnym krokiem jest przygotowanie prostej mikstury, która pomoże Ci domowym sposobem zawalczyć o świetną kondycję cery. Plastry na wągry, maski czy peelingi – spośród wielu przepisów zwalczających zaskórniki wybraliśmy dla Ciebie, naszym zdaniem, te najskuteczniejsze i najszybsze w przygotowaniu. 

Domowe plastry na wągry, pasty i maski, które poprawią kondycję Twojej skóry

Jeśli zależy ci na skutecznej walce z zaskórnikami, zapoznaj się z tematem domowych plastrów, past i masek, które są w tym obszarze niezawodne. Poniżej kilka przepisów DIY na najlepsze i najszybsze oczyszczenie cery z wągrów. 

Plastry na wągry DIY – działanie i właściwości

Na początek przyjrzymy się prostym plastrom DIY. Do ich sporządzenia wystarczy zaledwie kilka składników, które znajdziesz w każdym sklepie spożywczym czy aptece.

1. Plastry na wągry z białkiem kurzym

Plastry na zaskórniki możesz przygotować przy pomocy białka kurzego i… chusteczki higienicznej. Roztrzep białko i aplikuj je na strefę T (najlepiej pędzelkiem lub czystą ręką). Połóż na nie kawałek chusteczki i odczekaj ok. 20 minut. Delikatnie zdejmij plaster. 

2. Plastry na wągry z węglem aktywnym i żelatyną 

Domowe plastry na wągry z żelatyny mają działanie peel-off. Węgiel aktywny o właściwościach absorpcyjnych sprawia z kolei, że zanieczyszczenia są przez niego wyciągane na zewnątrz… chyba nie musimy niczego więcej dodawać w temacie domowego radzenia sobie z wągrami? Oczywiście niczego więcej, poza sprawdzonym przepisem. Połącz dokładnie rozkruszoną tabletkę węgla aktywnego z 2 łyżkami żelatyny i 3 łyżkami wody. Zaserwuj tym składnikom kąpiel wodną – tak, aby dokładnie się połączyły. Poczekaj ok. 10 minut, aż przygotowana pasta ostygnie i stanie się gęstsza, po czym nałóż ją na wybrane, problematyczne punkty. Ściągnij plaster po ok. 15 minutach (delikatnie, aby nie podrażnić skóry). 

3. Plastry na wągry z żelatyną i mlekiem. 

Wymieszaj ze sobą 3 łyżki żelatyny i 3 łyżki mleka. Kwasy zawarte w mleku mają złuszczające działanie. Podgrzej przygotowaną miksturę do momentu, w którym powstanie jednolita masa. Aplikuj ją na twarz dopiero po chwili, kiedy całość wystygnie. Po ok. 25 minutach ściągnij plaster z twarzy dynamicznym ruchem.

Domowe pasty na zaskórniki –  działanie i właściwości

Jeśli nie jesteś fanką produktów typu maseczki w płachcie, być może chętniej skorzystasz z formuł o konsystencji gęstej pasty. Mamy dla Was nieskomplikowane przepisy z maksymalnie dwóch składników.

1. Pasta na wągry  sok cytrynowy z solą

Jednym z podstawowych przepisów, które powinnaś poznać, jest kolejne połączenie zaledwie dwóch składników, które z pewnością masz w swojej kuchni, soku cytrynowego z 1 łyżką soli morskiej. Pastę tę nakładaj po oczyszczeniu skóry twarzy – na strefę T lub inne, problematyczne miejsca, które wymagają ratunku. Wcieraj ją delikatnie przez ok. 3 minuty, po czym dokładnie oczyść twarz, najpierw letnią wodą, a następnie zimną (tak, aby zamknąć pory). Proporcje to łyżeczka soku z cytryny na około 2 łyżeczki wody. 

2. Pasta na wągry z sody oczyszczonej

Najprostsza, najszybsza w przygotowaniu i niesamowicie skuteczna pasta z sody oczyszczonej. Nie dość, że ma działanie antybakteryjne, przez co wspomoże twoją walkę z trądzikiem, dodatkowo jeszcze rozjaśni przebarwienia. Proporcje łatwo jest zapamiętać: pół na pół. Łyżkę sody oczyszczonej wymieszaj z łyżką ciepłej wody. Przygotowaną pastę aplikuj na problematyczne miejsca. Po ok. 10 minutach zmyj pastę ciepłą wodą. Ten delikatny, dwuskładnikowy peeling pozwoli ci usunąć nadmiar serum i oczyścić zatkane pory. 

Domowe maski na wągry  działanie

Na koniec zostawiłyśmy najbardziej klasyczną z naszych propozycji, czyli maseczki. To właśnie one przychodzą nam do głowy na myśl o domowym SPA czy imprezach w stylu amerykańskich sleepover parties. Nie tylko oczyszczają pory, ale także dają przyjemne uczucie komfortu. 

1. Maska na wągry z węglem i jogurtem naturalnym

O zaletach węgla aktywnego pisaliśmy już wyżej. Warto jednak dodać, że ma on również właściwości przeciwzapalne. Nie bez powodu  „czarne maseczki” tak świetnie sprawdzają się u osób, które mają problem z trądzikiem. Połącz rozkruszoną tabletkę węgla aktywnego z 3 łyżkami jogurtu naturalnego. Po upływie 30 minut zmyj ją z twarzy (najpierw letnią, następnie chłodną wodą). 

2. Maseczka na wągry z cukrem, cytryną i sodą oczyszczoną

Wymieszaj ze sobą 2 łyżki cukru, 2 łyżki sody oczyszczonej i sok z 1 cytryny. Po nałożeniu maseczki na twarz, delikatnie, kolistymi ruchami wmasuj ją w skórę, po czym pozostaw na ok. 10 min i delikatnie spłucz. Delikatny peeling i solidne oczyszczenie to duet, który zdziała cuda.