Jaka jest najlepsza maseczka na zaskórniki?

Zaskórniki (nazywane też wągrami) to problem, który dotyka bardzo wiele osób. Powstają przez zapchanie ujścia mieszków włosowych i są mieszanką codziennych zanieczyszczeń (kurz, pyły, smog), łoju oraz złuszczonego naskórka. Efektem tego jest występowanie nieestetycznych, czarnych (zaskórniki otwarte) lub białych (zaskórniki zamknięte) punkcików, które najczęściej pojawiają się w strefie T (czoło, nos, broda), niekiedy na uszach. Występują zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, najczęściej u osób z tłustą i trądzikową cerą. Potrafią bardzo negatywnie wpłynąć na naszą pewność siebie, dlatego warto poznać proste i szybkie sposoby na pozbycie się tych niechcianych gości. Najczęściej w walce z zaskórnikami stosuje się kosmetyki w stylu peel-off. Istnieje jednak wiele sposobów mówiących o tym, jak domowymi sposobami można oczyścić cerę i pożegnać się z zaskórnikami. Naszym zdaniem najlepsza jest domowa maseczka wyciągająca wągry z węgla i żelatyny. Będzie to również świetna maska na wągry dla mężczyzn - jeśli twój partner, przyjaciel czy brat też boryka się z zaskórnikami, podziel się z nim opisaną poniżej recepturą. 

Przygotowaliśmy dla ciebie kilka sprawdzonych, domowych przepisów, które pozwolą ci na nowo cieszyć się gładką i piękną cerą… ale najpierw garść informacji, które w przyszłości pozwolą ci uchronić się przed wągrami.

Zaskórniki - czego unikać?

Istnieje kilka powodów, dla których tworzą się nam zaskórniki. Oto one:

  • niedokładny demakijaż,
  • mycie twarzy wodą z mydłem,
  • zbyt rzadkie/niewystarczające oczyszczanie twarzy,
  • stosowanie nieodpowiednich kosmetyków, np. kremów czy fluidów zapychających pory (komedogennych),
  • korzystanie z produktów, które mają w składzie alkohol czy mentol,
  • brak regularnego złuszczania naskórka - peelingi są bardzo istotne w temacie tworzenia się zaskórników, jednak ważne jest, żeby nie robić ich więcej niż 2-3 razy w tygodniu - w przeciwnym razie możemy sobie zaszkodzić,
  • zbyt słabo nawilżona cera (wzmaga się wówczas praca gruczołów łojowych, ponieważ skóra chce stworzyć ochronną barierę),choć produkcja sebum zwykle jest uwarunkowana genetycznie, niekiedy może się wiązać z zaburzeniami hormonalnymi.

W przyszłości postaraj się więc pamiętać o odpowiedniej, starannej pielęgnacji. Jeśli jednak jest już za późno na prewencyjne działania, wykorzystaj produkty, które najprawdopodobniej znajdziesz w swojej kuchni i oczyść swoją cerę przy pomocy domowych maseczek.

Domowa maseczka na zaskórniki - przepisy

Maseczka z miodu i mąki to połączenie, które już od wielu pokoleń ratuje problematyczną cerę z zaskórnikami. Jej przygotowanie jest niezwykle proste. Połącz ze sobą 2 łyżeczki ciepłej wody, 1 łyżkę mąki i 1 łyżeczkę miodu. Konsystencja maski powinna być lepka. Przy pomocy chusteczki nałóż maseczkę na wybrany obszar twojej cery - przyklei się do niej. Po ok. 10 minutach usuń chusteczkę z maseczką, delikatnie odrywając ją od skóry.

Maseczka na wągry z jajka 

Ciekawą alternatywą dla maseczki na wągry są popularne plastry na zaskórniki z białkiem kurzym. Przygotujesz je bardzo szybko - potrzebujesz do tego tylko kurzego białka i chusteczki higienicznej. Roztrzep białko, a następnie czystą ręką lub pędzelkiem aplikuj je obszar skóry, który chcesz oczyścić. Na kurze białko połóż kawałek chusteczki i odczekaj ok. 15-20 minut. Po upływie tego czasu delikatnie zdejmij plaster. 

Maseczka na wągry z sody - przepisy

Z pewnością w twojej kuchni znajdziesz saszetkę z sodą oczyszczoną o licznych, cennych właściwościach. Czy wiedziałaś, że soda jest też wspaniałym składnikiem w temacie walki z wągrami? Jeśli nie, pora nadrobić zaległości! Pamiętaj tylko, że soda oczyszczona ma silnie zasadowy odczyn, dlatego sugeruje się, aby po zabiegu przemyć twarz tonikiem w celu przywrócenia jej prawidłowego pH. 

Oto nasza pierwsza propozycja: połącz ze sobą 3 łyżki cukru, 2 łyżki sody oczyszczonej i sok z połowy cytryny. Nałóż peeling-maseczkę na twarz i kolistymi ruchami wmasuj ją w skórę. Pozostaw maskę przez ok. 10 min i dokładnie spłucz. Ten sposób jest uwielbiany, ponieważ zapewnia nie tylko delikatne złuszczenie, ale też intensywne oczyszczenie. Pomaga też w rozjaśnianiu przebarwień.

Kolejnym sposobem na wągry jest połączenie sody oczyszczonej i maślanki w proporcjach: 1x1. Po ok. 15 minutach spłucz maskę (początkowo letnią, a następnie chłodną wodą). Gotowe!

Jak zrobić czarną maseczkę na wągry?

Czarną maseczkę na wągry przygotujesz z dodatkiem węgla aktywnego, który dokładnie oczyści skórę, pomoże ci pozbyć się zaskórników i zwęzić pory. Dodatkowo ma działanie przeciwbakteryjne i pochłania toksyny. Węgiel aktywny w postaci tabletek kupisz w każdej aptece. Ma właściwości absorpcyjne - pomaga wyciągnąć zanieczyszczenia na zewnątrz. Węglowe maseczki na wągry są zdecydowanie jednymi z najpopularniejszych i najskuteczniejszych. Należy jednak pamiętać o tym, aby trzymać je na twarzy maksymalnie 10 minut. 

Jak zrobić maseczkę z węgla i żelatyny?

Domowa maseczka z żelatyny i czarnego węgla na zaskórniki to kolejny hit o działaniu peel-off. W pierwszej kolejności połącz rozkruszoną tabletkę węgla aktywnego z 3 łyżkami żelatyny i 4 łyżkami wody. Połącz je dokładnie w kąpieli wodnej. Poczekaj kilka minut, aż przygotowana pasta ostygnie i stanie się gęstsza, a następnie aplikuj ją na problematyczne punkty. Delikatnie ściągnij maskę po ok. 10 minutach. Rób to ostrożnie - tak, aby nie podrażnić skóry. 

Połączenie węgla aktywnego z jogurtem naturalnym (1 tabletki węgla na 1 łyżkę jogurtu) to kolejny strzał w dziesiątkę. Ważne, aby konsystencja tej maski była gęsta. Po upływie 10 minut usuń mieszankę ze skóry przy pomocy płatków kosmetycznych, a następnie dokładnie zmyj pozostałości wodą. 

Zdecydowanie łatwiej (i lepiej) jest zapobiegać, aniżeli leczyć zmiany skórne powstałe w wyniku zapchania ujścia mieszków włosowych. Pozbycie się wągrów nie należy do najprostszych, ale w połączeniu z odrobiną chęci i znajomością domowych, prostych przepisów na zaskórniki, już nigdy więcej nie powinno spędzać nam snu z powiek.