Przyczyną tej nieoczekiwanej decyzji jest obsada serialu pochodząca głównie z Wielkiej Brytanii, której kontrakty są regulowane przez Equity, lokalny związek zawodowy aktorów i wykonawców. Jako członkowie Equity, aktorzy ci są prawnie zobowiązani do przestrzegania swoich kontraktów i nie mogą strajkować w solidarności ze swoimi amerykańskimi odpowiednikami, reprezentowanymi przez SAG-AFTRA.

Equity wydało oświadczenie, w którym wyraziło chęć wspierania SAG-AFTRA "wszelkimi zgodnymi z prawem środkami", jednocześnie podkreślając znaczenie przestrzegania zobowiązań kontraktowych przez członków związku w Wielkiej Brytanii. W oświadczeniu napisano: "Wspólnie będziemy pracować nad osiągnięciem wynagrodzeń i warunków pracy, na które zasługują wszyscy artyści".

Paul W. Fleming, sekretarz generalny Equity, podkreślił zawiłości prawne związane ze strajkami. Wyjaśnił: "Zostaliśmy poinformowani przez SAG-AFTRA, że strajk jest zgodny z prawem Stanów Zjednoczonych, ale nasi brytyjscy prawnicy powiedzieli nam, że nie jest on zgodny z prawem Wielkiej Brytanii".

Fleming podkreślił, że udział w strajku lub odmowa przekroczenia linii pikiet w Wielkiej Brytanii może skutkować zwolnieniem aktorów lub podjęciem kroków prawnych w związku z naruszeniem ich umów. Co więcej, samo Equity byłoby odpowiedzialne za odszkodowanie lub nakaz sądowy, gdyby zachęcało do takich działań.

mat. prasowe HBO

Pierwszy sezon serialu "Ród Smoka", który miał swoją premierę na antenie HBO w ubiegłym roku, zebrał mieszane recenzje od widzów i krytyków. Serial oparty jest na powieści George'a R.R. Martina "Ogień i krew" i może pochwalić się obsadą złożoną z Emmy D'Arcy, Matta Smitha, Olivii Cooke, Rhysa Ifansa i Steve'a Toussainta.

Podczas gdy "Ród Smoka" kontynuuje produkcję, plany na kolejny prequel serialu "Gra o tron", zatytułowanego " A Knight of the Seven Kingdoms: The Hedge Knight", napotykają opóźnienia. W ramach solidarności z trwającym strajkiem Amerykańskiej Gildii Scenarzystów, autor George R.R. Martin wezwał do zamknięcia pokoju scenarzystów serialu, co spowodowało wstrzymanie produkcji.