Czy Dolce & Gabbana kiedykolwiek jeszcze zaprojektują kolekcję ready-to-wear NIEZWIĄZANĄ z Sycylią? Najwyraźniej temat sprzedaje się przednio, więc do czasu uregulowania długów, duet będzie kontynuował obrany kierunek. Trzeba przyznać, że wychodzi im to doskonale, a bogata historia wyspy jest praktycznie niewyczerpanym źródłem inspiracji. W kolekcji wiosna-lato 2014 Dolce & Gabbana wracają do epoki świetności greckiego imperium, gdy sycylijskie Syrakuzy były największym miastem zamieszkanym przez Greków. Materialne pozostałości starożytnej Grecji zostały żywcem przeniesione na tkaniny, dodatki i ozdoby - sukienki zdobią szkice świątyni w Selinunte, obcasy sandałów zmieniają się w miniaturowe jońskie kolumny.

Buty z kolekcji Dolce & Gabbana wiosna-lato 2014, fot. Imaxtree

W greckiej mitologii nimfa Aretuza została zmieniona w źródło bijące na wysepce Ortygia, dzisiejszej starówce Syrakuz. Jej twarz w otoczeniu delfinów zdobiła jedną z najpopularniejszych lokalnych monet w V w. p.n.e. Dwadzieścia parę wieków później zapomniany wizerunek Aretuzy trafił na luksusowe torebki, naszyjniki i biżuteryjne paski Dolce & Gabbana. Ozdoby z monet to dość przewrotny pomysł duetu, który w ostatnich miesiącach borykał się ze skandalem finansowym, a później wylansował najdroższą sukienkę w krótkiej historii sprzedaży online. Imperium finansowe marki kwitnie mimo wyroku za oszustwa podatkowe, a nowa kolekcja wygląda jak dotknięta przez Midasa - wszystko świeci się złotym blaskiem.

W kontraście do luksusowych złoceń stoją bardziej subtelne dekoracje kwiatowe - hołd dla bogatej przyrody Sycylii. Wyspa słynie z biało-różowych kwiatów drzew migdałowych. Migdał kwitnie też na diademach i dziewczęcych sukienkach Dolce & Gabbana, a delikatne płatki zostały naszyte na tkaniny dla trójwymiarowego efektu. Są naprawdę przepiękne!

Czy zapatrzeni w ukochaną wyspę Dolce & Gabbana w ogóle zwracają uwagę na trendy świata mody? Tym razem tak. Duet wpasował się w tendencję do odwracania sezonów i wzorem konkurencyjnych domów mody zaprezentował futrzane kołnierze i okrycia, a także błyszczące, winylowe tkaniny kojarzące się z jesienią. Podobnie jak u Prady, futro występuje głównie w wersji farbowanej. Projektanci proponują spędzić "chłodną", sycylijską noc w futrzanej sukience łączącej zgaszony turkus i intensywne indygo. Tak jakby ubieranie się w greckie monety było niewystarczająco ekscentryczne... Spójrzmy prawdzie w oczy, Dolce & Gabbana są nieznośnie nudni, a jednak wciąż nas zaskakują.

Pokaz Dolce & Gabbana wiosna-lato 2014 w GALERII >>>

Pokaz zamknęła Kasia Struss, na wybiegu zobaczycie także Zuzannę Bijoch, Martę Dyks, Patrycję Gardygajło i Natalię Siódmiak.