Domenico Dolce i Stefano Gabbana w La Scali gościli już ze swoimi kolekcjami nie raz, a w 2015 roku pokusili się nawet o narrację historii jednego z najpiękniejszych budynków Mediolanu. Tym razem zmierzyli się nie z przestrzenią, a z tym, co w niej najważniejsze. Nowy rozdział Dolce and Gabbana Alta Moda poświęcony został dwunastu najsławniejszym i najbardziej lubianym przez projektantów operom. 

I tak szyfonowa prerafaelicka suknia w kolorze kości słoniowej była oczywistym odniesieniem do "Capuleti i Montecchi" Belliniego, egipskie złoto-czarne suknie do "Aidy" Verdiego a bogato haftowane kimona do "Madame Butterfly" Pucciniego. Obszerna kolekcja tego typu tropów zawierała kilkadziesiąt i była podróżą także przez inne tytuły uwielbiane przez miłośników opery na całym świecie. Wśród pozostałych tytułów wymienionych przez włoski duet były także między innymi "Norma", "Tosca", "Traviata" i "Don Carlos".

"Wielokrotnie poruszaliśmy tematy operowe w naszych kolekcjach, ale dopiero teraz weszliśmy w nie mniej powierzchownie niż poprzednio. Wsłuchiwaliśmy się w muzykę, wyobrażając, jak w jej rytm będą poruszały się, drżały materiały. Praca z muzyką jest o tyle trudna, że każdy interpretuje i odczuwa ją inaczej" - przyznali projektanci, zerkając w kierunku welurowych lóż, z których pokaz obejrzało 300 najważniejszych klientów domu mody.