Ma być wygodny, higieniczny, a do tego odciążać kręgosłup – przed materacem stawiamy naprawdę wysokie wymagania. Podczas urządzania sypialni to właśnie kwestia wyboru materaca potrafi sprawić najwięcej kłopotów. Nic dziwnego – gra toczy się o wysoką stawkę, czyli komfortowy sen przez wiele lat. Zatem jaki materac wybrać, by nie popełnić błędu? Piankowy, sprężynowy, a może model łączący oba rozwiązania? Wyjaśniamy, jakie kryteria warto wziąć pod uwagę.

Czym wyróżnia się materac piankowy?

Najpopularniejszym rozwiązaniem na rynku materacy są modele piankowe. To jednak bardzo szerokie pojęcie, ponieważ dostępne są różne rodzaje pianek, a każda z nich ma inne właściwości. Tym, co łączy je wszystkie, jest naturalna odporność na patogeny i alergeny – pianki stanowią środowisko silnie nieprzyjazne dla ich rozwoju. 

Najpopularniejszy rodzaj pianki to klasyczna pianka poliuretanowa. Nie jest ona jednak optymalnym rozwiązaniem przez swoją dość krótką żywotność oraz niską sprężystość, co skutkuje jej szybką deformacją. 

Alternatywą są materace z pianki wysokoelastycznej, nazywanej również pianką HR. Ta odmiana pianki poliuretanowej cechuje się wysoką sprężystością, elastycznością oraz wytrzymałością. Materace z pianki wysokoelastycznej doskonale dopasowują się do kształtu ciała i podpierają je w każdym jego punkcie. Z natury są dość twarde, a nacisk na ciało, który generują, nie jest szkodliwy, lecz może spowodować dyskomfort. Właśnie dlatego ten rodzaj pianki jest najczęściej łączony z innymi jej rodzajami. 

Bijącą rekordy popularności odmianą pianki jest wiskoelastyczna pianka poliuretanowa, czyli pianka Memory, nazywana również pianką z pamięcią kształtu. Materace z pamięcią kształtu dopasowują się błyskawicznie do kształtu ciała pod wpływem jego temperatury, są wyjątkowo miękkie, wygodne i nie wywierają nacisku. Materace z pianką Memory zazwyczaj łączą w sobie kilkucentymetrową warstwę tego materiału z rdzeniem z innej twardszej pianki lub sprężyn. 

Zarówno pianka HR, jak i Memory występują w wielu różnych odmianach. Dzięki dodatkowym składnikom są w stanie zyskać takie właściwości jak chłodzenie, termoregulacja czy dodatkowe właściwości antybakteryjne. 

W zależności od kształtu ciała warto również zwrócić uwagę na strefowość materaca piankowego. Możesz zdecydować się na model wyposażony w 3, 5 lub nawet 7 stref. Na czym polega taki podział materaca? Strefy w materacach piankowych są formowane poprzez zróżnicowanie gęstości pianki, jej odpowiednie nacinanie lub profilowanie w najbliższej ciału warstwie. 

Dla kogo materac piankowy będzie dobrym rozwiązaniem?

Materace piankowe to aktualnie najpowszechniejsze modele. W zależności od dokładnego doboru pianki może sprawdzić się niemal w każdej sytuacji.

  • Materace tego typu polecane są głównie osobom o niewielkiej lub średniej wadze. Osoby o większej masie ciała powinny wybierać rozwiązania, w których zastosowano dodatek twardej pianki HR oraz grubszej warstwy (lub warstw) pianki Memory – minimum 4-centymetrowej. 
  • Materace piankowe są idealne dla alergików i astmatyków, ponieważ rozwój bakterii, grzybów i roztoczy jest w nich zminimalizowany. 
  • Materace z pamięcią kształtu z odpowiednio grubą warstwą pianki Memory to dobra opcja dla par. Dlaczego? Ponieważ pianka z pamięcią kształtu działa punktowo, więc nie przenosi ruchów. 
  • Ponadto pianka HR zapewnia optymalne podparcie dla kręgosłupa, dlatego stanowi doskonały wybór dla osób zmagających się z bólami pleców, szczególnie w ich dolnej partii. 

Jakie cechy ma materac sprężynowy?

Zapomnij o starych, skrzypiących i przenoszących ruchy sprężynach bonellowych. Ta nieergonomiczna i awaryjna technologia została zastąpiona nowoczesnymi sprężynami kieszeniowymi, które aktualnie dominują na rynku materacy sprężynowych.

Sprężyny kieszeniowe są wykonane z metalu i zamknięte w tekstylnych kieszonkach. W przeciwieństwie do modeli obecnych na rynku przed wieloma laty obecne sprężyny nie są ze sobą połączone. Efekt: pracują zupełnie niezależnie od siebie. Jest to nie tylko ergonomiczne rozwiązanie, które pozwala na idealne dopasowanie do kształtu ciała, ale również doskonała opcja dla par, ponieważ sprężyny kieszeniowe nie przenoszą ruchów. 

Technologia sprężyn kieszeniowych pozwala na zróżnicowanie twardości materaca poprzez wykorzystanie grubszego lub cieńszego drutu do uformowania sprężyny. Dzięki temu można formować strefy podparcia oraz wzmacniać brzegi materaca. Twarde sprężyny kieszeniowe zapewniają bardzo dobre oparcie, a dla efektu przyjemnej miękkości najczęściej są uzupełniane jedną lub kilkoma warstwami pianek. Materace sprężynowe są wytrzymałe i wysokie. Dzięki swojej konstrukcji są wyjątkowo przewiewne i higieniczne, co znacznie wydłuża ich żywotność. 

Dla kogo materac sprężynowy będzie odpowiedni?

Materace sprężynowe to dość uniwersalne rozwiązanie, które może sprawdzić się u każdego, ale są pewne wyjątki. 

  • Materace kieszeniowe polecane są szczególnie osobom o rozbudowanej sylwetce lub większej wadze ciała (powyżej 90 kg). Pracujące niezależnie od siebie sprężyny błyskawicznie dopasowują się do kształtu figury, a ich wytrzymała struktura zapewnia maksymalne podparcie dla ciała, co jest szczególnie istotne dla osób o większej wadze. 
  • Materace sprężynowe cechuje również bardzo dobra oddychalność, więc są doskonałym rozwiązaniem dla osób przegrzewających się.
  • Sprawdzą się także w przypadku tych, którzy szczególnie chcą zadbać o higienę snu. W przewiewnym i chłodnym otoczeniu występuje bowiem o wiele mniejsze ryzyko rozwoju bakterii, grzybów czy roztoczy.
  • Na materace sprężynowe chętnie decydują się osoby potrzebujące ułatwienia w kładzeniu się do łóżka lub wstawania z niego, ponieważ są to dość wysokie modele.
  • Ze względu na swój design i znaczną wysokość materace sprężynowe są często wybierane do luksusowych sypialni. 

W poszukiwaniu materaca o idealnej twardości

Nie wiesz, jaki materac wybrać – miękki czy twardy? Dużym ułatwieniem mogą być materace z regulacją stopnia twardości. Takie modele pozwalają najczęściej na wybór pomiędzy 2 lub 4 opcjami twardości poprzez obracanie pokrowca materaca oraz jego dwustronnego rdzenia. Istnieją jednak na rynku również materace, które oferują nawet 8 kombinacji poprzez regulację twardości, a nawet rodzaju dopasowania. Tego typu materace dają możliwość łatwego doboru powierzchni spania bez licznych wycieczek po salonach materacowych. 

Materac ze sprężynami piankowymi – aerotechnologia w Twojej sypialni

A gdyby tak możliwe było połączenie zalet materacy piankowych i sprężynowych? Wyobraź sobie materac, który jest odpowiednio twardy – nie zapadasz się w nim, ale nie powoduje też uciążliwego nacisku na Twoje ciało. Taki ergonomiczny materac dopasowuje się do Twojego ciała błyskawicznie, niezależnie od tego, w jakiej pozycji akurat się ułożysz, jaka jest Twoja waga czy typ sylwetki. Ten idealny materac nie przenosi ruchów, więc niezależnie od tego czy śpisz z kimś, czy w pojedynkę, zawsze będziesz spać spokojnie. W cieplejsze wieczory i upalne noce możesz natomiast cieszyć się chłodniejszą powierzchnią spania oraz maksymalną higieną. Wszystkie te kryteria spełniają materace, które wykorzystują innowacyjną technologię sprężyn piankowych Octaspring®. 

Technologia Octaspring® to rozwiązanie opatentowane przez markę sypialnią Dormeo®. Octaspring® to pianka uformowana w postać sprężyny. Obecna od 20 lat na rynku marka wykorzystuje tę technologię nie tylko w materacach. Przykład? Fotele w najbardziej luksusowych samolotach wykonane są ze sprężyn piankowych Octaspring®.  Ma ona również zastosowanie w ekskluzywnych meblach wypoczynkowych, a nawet obuwiu. 

Czym wyróżnia się technologia sprężyn piankowych Octaspring®?

  • Oddycha do 6 razy lepiej niż standardowa pianka – tak, jak sprężyny kieszeniowe.
  • To wyjątkowo komfortowe rozwiązanie, ponieważ nie wywiera nacisku na ciało – dokładnie tak, jak pianka Memory 
  • Octaspring® dynamicznie dopasowuje się do kształtu ciała i podąża za każdym jego ruchem niczym sprężyny kieszeniowe.

Wiesz, już czym różnią się od siebie materace kieszeniowe, piankowe i te ze sprężynami piankowymi. Podstawowym kryterium wyboru są indywidualne preferencje, ponieważ nie istnieje materac idealny dla każdego. Wynika to z różnic pod względem wagi i kształtu ciała, pozycji snu oraz indywidualnych potrzeb i preferencji. Warto więc dobrze zastanowić się, jaki materac wybrać, ponieważ może on znacząco wpłynąć na jakość snu każdej nocy.