Ceny dzianinowych elementów garderoby rosną wprost proporcjonalnie do jakości, ale to inwestycja, za którą same sobie podziękujecie. Swetry z dobrym składem będziecie nosić częściej i dłużej. Poniżej utkana z kaszmiru, wełny owczej, moheru, merino i alpaki swetrowa lista zakupów. Podziękujecie nam za nią już po pierwszej przymiarce wybranego modelu.  

Kaszmirowy sweter w uniwersyteckim stylu, Mango

Kaszmir to najdroższy surowiec, z którego szyje się swetry. Nie bez przyczyny. Jego pozyskiwanie należy do zadań ekstremalnie wymagających i czasochłonnych. To dlatego, że stanowiące źródło tej wełny kozy kaszmirskie charakteryzują niezwykle specyficzne wymagania. Żyją na mroźnych zboczach Himalajów, dokładniej na wysokości od 3 do 5 tysięcy metrów, gdzie temperatury spadają nawet do – 40°C (sic!). Aby przetrwać w drastycznie niesprzyjających warunkach atmosferycznych, kozy kaszmirskie wyrobiły sobie dwie warstwy futra: zewnętrzną, w głównej mierze chroniąca przed wilgocią i wewnętrzną, zwaną podszerstkiem. To właśnie ta druga zapewnia im niepowtarzalną w naturze moc grzewczą. Zbiera się ją i wyczesuje ręcznie, co trwa nawet dwa tygodnie. Trud włożony w pozyskanie włókien kaszmiru bezsprzecznie wart jest jednak zachodu. W porównaniu do wełny do owczej są kilkukrotnie cieplejsze, a przy tym znacznie cieńsze i bardziej delikatne. I teraz najlepsze, choć kaszmirowe swetry to synonim luksusu, coraz łatwiej znaleźć je także w sieciówkach. Ten w z głębokim dekoltem „V” w powracającym do łask stylu preppy wypatrzyłyśmy w Mango. 

Oversize’owy sweter z golfem, Elementy 

Dzianinowy golf z nowej kolekcji polskiej marki Elementy wykonano z włoskiej przędzy stanowiącej wyjątkową mieszankę wełny merino i kaszmiru z recyklingu (certyfikat GRS). Model Amber przekonał nas jednak do siebie nie tylko składem oraz wysoce etycznym zapleczem produkcyjnym (powstał zgodnie z zasadami wciąż zbyt rzadko stosowanej metody "Mulesing Free"), ale i uniwersalnym, absolutnie ponadczasowym krojem. To klasyka z twistem w formie trójwymiarowej szczypanki o wertykalnej linii. Do kupienia teraz i noszenie już zawsze. 

Minimalistyczny kardigan z wełny jaka, Mongolian wool & cashmere 

Wełnę jaka rzadko spotyka się w składach dostępnych na rynku swetrów. A szkoda. Włosie z sierści tych zwierząt jest bowiem niezwykle cienkie i gładkie, dlatego wełna jaka jest niemal równie miękka jak kaszmir. Nie podrażnia, nie gryzie i nie poddaje się łatwo mechanicznemu ścieraniu. Na dodatek jest antyalergiczna, co oznacza, że nie gromadzą się w niej roztocza. Wśród polskich marek, w swojej ofercie ma ją między innymi wyspecjalizowany w – jak sama nazwa wskazuje – produkcji wełnianych ubrań i dodatków brand Mongolian wool & cashmere. Ten gołębi kardigan będzie zakupem na długie lata. Nie zniszczy i nie zdezaktualizuje się wraz z końcem sezonu. Będzie pasował do wszystkiego. Jesienią 2022 stylizowałybyśmy go jako podstawę uczniowskich setów inspirowanych  zdjęciami Belli Hadid. 100% cool. 

Kolorowy pulower z wełny owczej, Reserved 

Kolejna pozycja z naszego zestawienia przypadnie do gustu wszystkim fankom koncepcji „Dopamine dressing”. Jeśli zgodnie z jej założeniami kolor ubrań ma realny wpływ na nastrój, w swetrach z jesiennej linii Reserved PREMIUM nie przestaniecie się uśmiechać. Do wyboru energetyczne odcienie chabrowej łąki, zielonego groszku i pumpkin spice latte. W składzie oversize’owego pulowera 80% wełny i 20% poliamidu, który zapobiegnie mechaceniu i przedłuży jego życie. 

Kolorowy sweter na zimę to ukochany element garderoby Dunek i Szwedek. Sprawdzamy jak go nosić w skandynawskim stylu>>

Moherowy sweter Feather, The Odder Side 

Projekt Feather jest jak chmurka. Lekki, delikatny i puchaty. Wszystko dzięki obszernemu fasonowi i najwyższej jakości moheru, dominującego w składzie. „Ten sweter rządzi”, „idealny”, „najpiękniejszy!” posypały się komentarze pod zdjęciami na instagramowym profilu marki The Odder Side, a my z pełną odpowiedzialnością podpisujemy się pod każdym z nich. 
Dodatkowy plus: wygodne i funkcjonalne ściągacze przy rękawach. 

Beżowy sweter z wełną alpaki, Mohito

Już na sam widok beżowych swetrów robi się cieplej. Jeśli dodać do tego dobry grzejący skład, będziemy mieć do czynienia ze swetrem idealnym. Tegoroczny sezon jesienno-zimowy rekomendujemy przechodzić we wpisującym się w powyższe założenia miodowym pulowerze z Mohito. Pokochacie go za bardzo korzystny stosunek ceny do jakości. 

5 polskich marek, w których kupicie najpiękniejsze swetry (i nie tylko!)>>

Miękki sweter z moherem, Remain  

Ubrania powstałe na skutek romansu ze sztuką z sezonu na sezon wzrastają na popularności. Nosimy bluzy z nadrukowanymi baletnicami Degasa, T-shirty z wyhaftowanymi Narodzinami Wenus i jeansy z premedytacją umorusane grafficiarskim sprejem. Malarska abstrakcja zagościła także na wysokogatunkowych swetrach z metką Remain. Ten konkretny kupicie teraz z 40% rabatem. Skład? 42% wełna, 28% moher, 28% nylon, 2% elastan.