Jesteśmy w sytuacji, w której całe nasze życie przeniosło się do internetu. Nie wszyscy jednak mają do niego dostęp i mogą cieszyć się zdjęciami najbliższych na Instagramie i Facebooku. Jak wynika z najnowszego raportu Szlachetnej Paczki co czwarty nasz sąsiad wraca do pustego mieszkania. Jednoosobowych gospodarstw jest dziś w Polsce aż pięć milionów. Przymusowa kwarantanna związana z pandemią koronawirusa pogłębia poczucie samotności, zwłaszcza u osób starszych, co przynosi dramatyczne konsekwencje – zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i kondycji fizycznej. To właśnie dla nich Szlachetna Paczka uruchomiła specjalną infolinię „Dobre Słowa ”:

– Od kilku tygodni nasz świat jest inny. Zauważyliśmy problem samotności i jako Szlachetna Paczka jesteśmy od tego, żeby na problemy odpowiadać – mówi Joanna Sadzik, prezeska Stowarzyszenia WIOSNA, organizatora Szlachetnej Paczki i inicjatywy „Dobre Słowa – telefon dla seniorów”. – W szczególnej sytuacji są seniorzy, dla których wyjście do sklepu czy do lekarza było okazją do tego, żeby nawiązać relacje z innymi ludźmi. Teraz tego wszystkiego nie ma.   

Telefon do seniorów działa od tygodnia. Psychologowie i terapeuci każdego dnia odbierają połączenia z całego kraju. Seniorzy boją się, bo w kółko słyszą, że są w grupie ryzyka, że nie powinny wychodzić, że nikt nie powinien odwiedzać ich. 

Dzwonić można codziennie w godzinach 10:00–12:00 oraz 17:00–19:00 pod numer 12 333 70 88. Telefon wsparcia działa od wtorku 31 marca.

Jak możesz pomóc? 

Pani Danusia zadzwoniła tylko po to, żeby powiedzieć, że u niej wszystko w porządku. – Po zakupy nie pójdę, ale za to chętnie zostanę wolontariuszką i będę dodawać otuchy innym – mówi z werwą w głosie. W tym roku pani Danusia kończy 90 lat.

Takiej postawy otwartości potrzeba, by nagłośnić akcję, która jest źródłem realnej pomocy dla osób starszych w czasie pandemii. „Dobre Słowa – telefon dla seniorów” może wesprzeć każdy. Wystarczy, że wydrukujesz ulotkę lub plakat dostępne TUTAJ i zostawisz na klatce schodowej, w sklepie, do którego chodzisz – wszędzie tam, gdzie może je zobaczyć senior potrzebujący wsparcia.  Masz w bliskim otoczeniu starsze osoby? Przekaż im tę informację. Niech samotni wiedzą, że ktoś na nich czeka. 

Akcję można również wesprzeć finansowo, a przez to pomóc tym, dla których powstała. 

Wesprzyj osoby starsze w ramach akcji „Dobre Słowa – telefon do seniorów” na: www.szlachetnapaczka.pl.