Czy wiesz, że ludzki organizm składa się z kwadrylionów komórek? Tak, to bardzo dużo. Jesteśmy ich skupiskiem. Każda z nich ma w sobie zakodowaną informację, która sprawia, że wyglądamy i działamy tak, a nie inaczej. Te komórki ulegają oczywiście stałej wymianie. Zdarza się też, że się zużywają lub uszkadzają. Wówczas zostają zastąpione nowymi. Innymi słowy wszystko ulega ciągłym przemianom. Dopóki jesteśmy młodzi, zachodzą one bez większych zakłóceń. Niestety jednak z wiekiem proces ten spowalnia, a nowych komórek nie przybywa już tyle, co wcześniej. Oznacza to, że nie każda zużyta komórka ma szansę dostać godnego zastępcę.

A kiedy zaczynają się braki…

 Praca narządów i działanie wielu tkanek ulega zakłóceniom. Jak w maszynie – kiedy zaczyna brakować części, psuje się. Starzenie się oznacza gromadzenie drobnych usterek (błędów w funkcjonowaniu), które wpływają na pracę organizmu. Ciało dostosowuje się do nowego, zmniejszonego poziomu energii, w efekcie czego skóra traci jędrność, gęstość i zaczynają pojawiać się na niej zmarszczki. Przyjrzyjmy się temu bliżej. Skóra składa się z dwóch głównych warstw: naskórka i skóry właściwej. Naskórek jest jej zewnętrzną częścią, która stanowi warstwę ochronną i składa się w 90% z keratynocytów. Z wiekem naskórek traci swoją funkcję ochronną. Metabolizm komórkowy ulega spowolnieniu, a skóra traci poziom nawilżenia. Skóra właściwa znajduje się tuż pod naskórkiem i pełni funkcję wzmacniającą i wspierającą. Podtrzymuje strukturę skóry i składa się głównie z kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Z biegiem lat ta łącząca warstwa ulega zniszczeniu. Skóra traci elastyczności i pojawiają się zmarszczki.

Co z tym zrobić?

Oczywiście procesu starzenia się nie zahamujemy. Trzeba się z tym pogodzić. Możemy go jednak spowolnić. Jak? Najskuteczniejsze są oczywiście działania prewencyjne, czyli takie które rozpoczynamy zanim pojawią się pierwsze oznaki starzenia się skóry. Należy do nich przede wszystkim odpowiednia pielęgnacja, zdrowa dieta, ochrona przed promieniowaniem ultrafioletowym, aktywność fizyczna i odpowiednia ilość snu. Nie czekaj aż będzie za późno! Zadbaj o to już dziś.

Pielęgnacja

 Właściwa pielęgnacja zaczyna się od odpowiedniego oczyszczania skóry i tonizowania. Potem oczywiście nawilżania. W tym celu warto zaopatrzyć się w odpowiednie kosmetyki. Kiedy skóra jest odpowiednio oczyszczona, lepiej wchłania składniki aktywne z kremu. Dodatkowo, aby jeszcze bardziej wzmocnić działanie kremu, warto zaopatrzyć się także w silniej skoncentrowane serum. Nie zapominaj o wrażliwej skórze okolic oczu. Ona też potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. W tym celu sięgnij po produkt przeznaczony właśnie dla niej. Wszystkie tego typu produkty można znaleźć w nowej linii Nivea - CELLULAR ANTI AGE.

Masaż twarzy

Wklepując w skórę twarzy, szyi i dekoltu krem, pamiętaj o masażu i oklepywaniu skóry. Dzięki temu produkt nie tylko szybciej się wchłonie, ale także będzie skuteczniej działał. Wszystko dlatego, że masaż pobudza krążenie w skórze, a składniki aktywne docierają w głąb naskórka. To naprawdę działa! Masaż ujędrnia skórę i opóźnia powstawanie zmarszczek.


Zmiany temperatur

Znasz zabawę w ciepło-zimno? Korzystaj z sauny! Pobudzone krążenie sprawia, że jest bardziej dotleniona, a tym samym odzyskuje ładny koloryt. Po zabiegu jest znacznie gładsza i zaczyna lepiej oddychać. Zimno? Oprócz zabiegów w kriokomorze, możesz postawić na okłady z kostkami lodu w roli głównej. To jak domowe spa. Kostkę lodu owiń folią i masuj skórę ruchem okrężnym. Niska temperatura powoduje bowiem zwężenie naczyń krwionośnych i pobudzenie krążenia krwi. Dzięki temu skóra jest odżywiona, poprawia się jej jędrność. Po takim masażu wklep krem rozgrzany przedtem na palcach.