Kolekcja Dior ready-to-wear jesień 2023 francuskiego domu mody powstała z fascynacji tradycyjną sztuką zdobniczą. I zapewne rosnącym w Azji Południowej apetytem na dobra luksusowe. Aby oddać lokalnemu kunsztowi jak najniższy pokłon, premierowe sylwetki powstały w porozumieniu z lokalnym atelier i szkołą artystyczną dla kobiet Chanakya. Dla Marii Grazii Chiuri nie jest to pierwsze zetknięcie z placówką prowadzoną przez Karishmę Swali. W przeszłości miejscowe artystki pochyliły się nad scenografią paryskich pokazów Dior. Tym razem nowe projekty zaprezentowano nie na wybiegach światowych stolic mody, ale przed ceremonialną Bramą Indii w mumbajskim porcie. Pierwszy rząd szybko wypełnił się znanymi gośćmi – w największym mieście kraju zjawiły się między innymi Cara Delevingne, Maisie Williams czy Naomi Ackie. Nie zabrakło też bollywoodzkich gwiazd, takich jak Anushka Sharma i Sonam Kapoor.

Historyczny moment dla indyjskiego rynku modowego zostanie zapamiętany za sprawą luźnych krojów zaczerpniętych z garderoby Hindusek, koszulowych tunik, spódnic maxi i wieczorowych płaszczy.

Hołd dla kulturalnego dziedzictwa Indii oddano w misternych haftach, złożonych wzorach i połyskujących srebrnymi i złotymi refleksami aplikacjach. Spektakularne detale reprezentowały różnorodne krajobrazy Indii. Modelki nosiły klasyczną czerń, stonowane beże, mgliste zielenie, wyrafinowane fiolety, jaskrawe żółci i wyraziste róże.

Torebki klasyki. Tych 6 modeli to inwestycje na całe życie (nie pożałujecie zakupu, bo ich ceny będą tylko rosły >>

„Pracuję z atelier Chanakya od ponad 20 lat. W tym czasie nawiązałam bliską przyjaźń z jego założycielkami. Relacje z Karishmą, Nehalą i wszystkimi rzemieślniczkami działającymi w ich warsztacie w Mombaju miały fundamentalne znaczenie dla mojego rozwoju osobistego i zawodowego. To dzięki nim dowiedziałam się tak wiele o technikach haftu, które wciąż są żywe w każdym regionie Indii. Chciałam osobiście uczcić i zaprezentować światu tę niesamowitą wiedzę” – tłumaczyła Chiuri w mediach społecznościowych.

Powiązania Diora z Indiami sięgają jednak znacznie dalej w przeszłość. Archiwa marki wskazują, że już na początku lat 60. projektant Marc Bohan udał się w podróż z Bombaju do Delhi, podczas której nawiązał cenne znajomości. Teraz Maria Grazia Chiuri skierowała światło reflektorów na następne pokolenie uzdolnionych artystów i wsparła inicjatywy mające na celu emancypację kobiet. Piękne zwieńczenie wieloletniej współpracy, które przeciera szlaki i otwiera bramę do Indii dla kolejnych domów mody.

10 najmodniejszych modeli butów na wiosnę 2023. W nowym sezonie będą je nosić wszystkie stylowe dziewczyny [trendy wiosna-lato 2023] >>