Wielka historia małej bandany

Wiele źródeł podaje, że jej nazwa pochodzi od hinduskiego określenia "bādhnū", które znaczy "wiązać", a sama historia kolorowego kwadratu zaczyna się w XVII w. Ile kultur – tyle też funkcji popularnej bandany. W latach 40. i 50. XX w. była symbolem kobiet walczących w II wojnie światowej w szeregach armii lądowej. Upodobali sobie ją także kowboje, których chroniła przed pustynnym pyłem. Spotkać ją można było w kulturze popu i rocka. Jednak dopiero lata 90. wyniosły ją na modowy piedestał, stając się ich nieodłącznym symbolem. W 2017 roku, kiedy rozpoczynał się sezon fashion weeków, powstała akcja właśnie z wykorzystaniem  bandany – pod hasłem #TiedTogether, The Business of Fashion połączył jej biały model z przekazem wiary we wspólne więzi ludzkości, zachęcając dziennikarzy, projektantów czy influencerów do wspólnego noszenia tego dodatku.

Dzisiaj, kiedy trendy z lat 90. znowu odgrywają pierwsze skrzypce – nie mogło  zabraknąć także i jej.

Nowa odsłona znanego detalu

W swojej historii bandana noszona była przede wszystkim na głowie, nadgarstku i szyi. Dzisiaj wariacji na jej temat jest znacznie więcej, tak samo jak jej wariantów: mniejsze, większe, monokolorystyczne czy wielobarwne. W nadchodzącym sezonie jej rolą będzie współtowarzyszenie, bowiem będzie detalem, który uzupełni praktycznie każdą stylizację.

Modne dodatki i akcesoria: 6 rzeczy, w które warto zainwestować w nowym sezonie [trendy jesień-zima 2020/2021]>>

Zobacz, jak nosić bandanę jesienią 2020

Pod kapeluszem

Ciepłe jesienne dni uwielbiają się z klasycznymi kapeluszami. Dlatego jeśli chcesz dodać nonszalancji swojej stylizacji – przewiąż bandanę na głowie tak, jak zwykłaś robić to latem. Nałóż na nią swoją ulubioną fedorę. Jeśli chcesz utrzymać stylizację w stylu lat 90., dobierz do niej sztruksowe spodnie i klasyczną białą koszulę, albo – jak Agata – całość przełam szelkami. Do tego wygodne botki w kowbojskim stylu i Twoja jesienna stylizacja otrzymała właśnie zupełnie nowy charakter!

Jak nosić bandanę? Trendy 2020 / fot. Agata Rek; Oneimagenation https://www.instagram.com/oneimagenation/

Pod marynarką

Chłodniejsze dni to czas, kiedy towarzyszą nam marynarki i trencze. Ale nikt nie powiedział, że pod spodem nie możemy jeszcze przemycić powiewu wakacji. Pomocna tutaj może okazać się właśnie badana! W tym sezonie nie wiążemy jej jednak na plecach, jak znanych nam już topów, ale składamy w trójkąt. Teraz wybieramy nieco większe jej modele, by powstał krótki top, zwieńczony kokardą z przodu. Do tego koniecznie skórzane szorty i cięższa złota biżuteria na szyję.

5 modnych ozdób i dodatków, z którymi nie rozstają się stylowe Francuzki>>