Nie przez przypadek protest zorganizowany został w Dzień Zaduszny – jest to smutna metafora sytuacji, w której znalazł się każdy działający w obrębie sztuki i kultury. Od początku marca bieżącego roku środowisko artystyczne boryka się z ogromnymi problemami finansowymi. Nie są to tylko twórcy i artyści, ale również wszyscy stojący za nimi – pracownicy teatrów, muzeów, czy galerii, performerzy, realizatorzy, techniczni, menadżerowie i inni. Wszyscy razem wyszli wczoraj na ulicę Warszawy, Trójmiasta, Wrocławia, Krakowa i Szczecina by walczyć o swoje prawa.

„Nie chcemy głodowych zapomóg, wolimy uczciwie zapracować na swoje utrzymanie” - czytamy w oświadczeniu organizatorów.

Protestujący postulują m.in. o zwolnienie z ZUS-u od marca 2020 roku do końca pandemii, czy o powrót do minimum 50-procentowej frekwencji podczas wydarzeń kulturalnych. Środowisko artystyczne wspierali również miłośnicy sztuki, którzy za nią po prostu tęsknią. 9 miesięcy mija, a kultura niczyja, Tęsknie za Tobą kulturooraz Miłością wygramy, kultury nie oddamy, to tylko kilka z haseł wypisanych na transparentach.

Alicja Bokina

„Bez kultury naród nie istnieje”

Takie słowa usłyszeli manifestujący w stolicy od Roberta Janowskiego. W proteście udział wzięli również Natalia Niemen oraz Michał Wiśniewski. Wszyscy po kolei zabierali głos, stając pod kolumną Zygmunta na Starym Mieście oraz dzieląc się swoją aktualną sytuacją z zebranymi. Chcemy funkcjonować, chcemy żyć” mówiła Natalia Niemen. Wczoraj obyło się bez wulgaryzmów i prowokujących haseł. Protestujący szli ramię w ramię, w kondukcie żałobnym, przy akompaniamencie spokojnej muzyki w stronę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, aby tam pozostawić symboliczne kwiaty i znicze. Wielu z manifestujących dołączyło również do Ogólnopolskiego Strajku Kobiet blokującego w ramach protestu ulice Warszawy. Organizatorzy natomiast nie odpuszczają i już myślą o kolejnych przemarszach.

Michał Kamiński

Więcej zdjęć z wczorajszego strajku środowisk artystyczno-kreatywnych w Warszawie znajdziecie w naszej galerii.