Jak czyścić pędzle do makijażu twarzy z włosia syntetycznego

Do makijażu twarzy używamy dwóch rodzajów pędzli:
•    pędzle z włosia syntetycznego: służą do aplikacji kosmetyków płynnych, zwanych również „mokrymi” (podkłady, korektory, kremowe produkty do konturowania, róże), jak i kosmetyków w kamieniu,
•    pędzle z włosia naturalnego: nie sprawdzają się przy aplikacji „mokrych” kosmetyków, bo wchłaniają zbyt dużo produktu i trudno je potem domyć.                            

Pędzle syntetyczne są bardziej wytrzymałe i odporne na zniszczenia niż pędzle naturalne, dlatego czyszczenie ich jest szybsze i łatwiejsze.  Formuły ciężkich podkładów, korektorów i kamuflaży bazują na oleju, więc najlepiej oczyścisz je za pomocą olejków. Ulubionym olejem do czyszczenia pędzli użytkowniczek internetu, jest olejek myjący do ciała marki Isana, który kupisz w Rossmanie. Jeżeli nie masz pod ręką olejku do mycia, a podkład na pędzlu już zastygł, resztki podkładu możesz  rozpuścić za pomocą każdego oleju spożywczego, nawet oliwy z oliwek. Następnie, oczyść pędzel w wodzie z mydlinami, aby pozbyć się z włosia tłustej powłoki. Takie czyszczenie pędzli daje świetne efekty.

Jak czyścić pędzle do makijażu twarzy z włosia naturalnego 

Pędzle z włosia naturalnego, aby zachowały swoją miękkość i sprężystość, najlepiej czyścić za pomocą delikatnego szamponu do włosów. Do mycia pędzli rewelacyjne będą szampony dla dzieci, np. Babydream. Pamiętaj, aby dokładnie wypłukać pędzel z piany, zanim zostawisz go do wyschnięcia., gdyż w przeciwnym razie, będzie sztywny i nieprzyjemny. Taki pędzel może wywołać podrażnienie na twarzy i nierówno rozprowadzić kosmetyk. 

Pędzle z włosia naturalnego znakomicie wyczyścisz za pomocą mydła w kostce, które bardzo szybko i skutecznie usuwa nawet najtrwalsze kosmetyki. Możesz kupić specjalne mydła do czyszczenia gąbek i pędzli, np. produkowane przez Beauty Blender. Polecane przez wizażystów w internecie mydło Protex Fresh, które kupisz za 4 złote w drogerii ma właściwości przeciwbakteryjne i szybko oczyści zabrudzone pędzle. 

Pędzle z włosia naturalnego są idealne do aplikacji produktów prasowanych i sypkich, gdyż włosie naturalne ma lepszą przyczepność pigmentów niż syntetyczne. Warto również pamiętać, że miękkim pędzlem z włosia syntetycznego uzyskasz bardziej naturalny efekt kosmetykami pudrowymi, gdyż ułatwia on rozcieranie mocno napigmentowanych produktów.

Getty Images

Jak czyścić pędzle do makijażu oczu

Również do makijażu oczu używamy kosmetyków suchych i mokrych. Pędzel do eyelinera, pomady do brwi, szminki i kremowego cienia należy czyścić w ten sam sposób, co syntetyczne pędzle do twarzy, jednakże należy zachować szczególną ostrożność. W przypadku tak precyzyjnych pędzli bardzo łatwo o odgniecenia. Z kolei, pędzle do nakładania i blendowania cieni, szybko umyjesz za pomocą szamponu do włosów lub mydła w kostce. 

Czytaj też: Najlepsze kosmetyki do konturowania twarzy >>

Jak uniknąć odgnieceń i zniszczenia pędzli do makijażu podczas czyszczenia

Dobre jakościowo pędzle do makijażu to inwestycja na lata. Aby zachować oryginalny kształt pędzli i zapobiec wypadaniu włosia, postępuj według następujących kroków: 

1.    Pędzle czyść bardzo delikatnie: nie szarp, ani nie wyginaj włosia.
2.    Po umyciu odsącz z pędzla nadmiar wody za pomocą suchego ręcznika lub ręczników papierowych. 
3.    Pędzle susz w przewiewnym pomieszczeniu.
4.    Pędzle zawsze susz poziomo: woda, która dostanie się do skuwki, może rozpuścić klej, którym złączone jest włosie. 
5.    Oddal pędzle od siebie, aby przyspieszyć suszenie. 
6.    Włosie powinno wychodzić poza krawędź biurka lub stołu, aby pędzel nie zmienił kształtu podczas suszenia.

Jak czyścić gąbki do makijażu

Gąbka do nakładania makijażu również ma termin przydatności do użycia. Film, na którym rozcięto używanego Beauty Blendera stał się viralem, a to, co znaleziono w środku, nie napawa optymizmem. Gąbki do makijażu powinno się myć po każdym użyciu, a nie zawsze jest na to czas. W rezultacie stają się siedliskiem bakterii i brudu, a w ekstremalnych przypadkach, nawet pleśni.
Aby zachować higienę gąbki do aplikacji makijażu wymieniaj ją co trzy miesiące. Pamiętaj, aby wyczyścić ją po każdym użyciu i zostawić do wyschnięcia w przewiewnym miejscu, aby była gotowa do kolejnego użycia. Gąbkę do makijażu najdokładniej oczyścisz za pomocą myjącego olejku i mydła w kostce, zalecane jest połączenie tych dwóch metod. Aby usunąć oporne zabrudzenia z gąbki do makijażu, możesz zafundować jej kilkunastominutową kąpiel w szklance wody z mydlinami. Następnie dokładnie ją wypłucz, odsącz i zostaw do wyschnięcia.

Jak dezynfekować pędzle i gąbki do makijażu

Czyszczenie pędzli i gąbek do makijażu nie jest trudne. Należy pamiętać tylko o kilku zasadach. Zmycie z pędzli i gąbki reszty kosmetyków to połowa sukcesu. Równie ważna jest też dezynfekcja narzędzi do malowania twarzy. Wspomniane mydło Protex, które jest polecane do mycia pędzli, ma właściwości antybakteryjne. Jeżeli nie chcesz przenosić bakterii po twarzy, możesz zdezynfekować pędzel za pomocą profesjonalnego płynu na bazie alkoholu, jak na przykład Skinsept, który używany jest w szpitalach, gabinetach lekarskich i kosmetycznych. Ma właściwości bakterio, grzybo i wirusobójcze. Choć Skinsept stworzony został do dezynfekcji skóry, możesz nim zdezynfekować pędzle i gąbki. Za pomocą  Skinsept,  również zdezynfekujesz kosmetyki. Wystarczy popsikać cienie, pudry i pomadki i poczekać, aż alkohol wyparuje.

Czyszczenie pędzli i gąbek do makijażu - profesjonalne środki do czyszczenia pędzli

Również profesjonalne marki makijażowe, mają w swojej ofercie produkty na bazie alkoholu, które służą do mycia i dezynfekcji narzędzi makijażystów. MAC Brush Cleanser szybko oczyści zabrudzenia z pędzla, który niemal natychmiast będzie gotowy do kolejnego użycia. Nadmiar produktu wystarczy wytrzeć o suchą chusteczkę.

Make Up For Ever Instant Brush Cleanser bazuje na olejkach, które idealnie doczyszczą zabrudzenia po ciężkich, kremowych kosmetykach. Olejki dodatkowo nawilżają włosie pędzla, sprawiają że jest sprężyste i się nie niszczy. Delikatna, oleista powłoka, którą zostawia płyn z Make Up For Ever wyparowuje z pędzla w kilkanaście minut. Również Kryolan Brush Cleaner, w kilka minut wyczyści i zdezynfekuje pędzle, aby były gotowe do kolejnego użycia.

Zobacz też: Najlepsze pędzle do makijażu - 9 kultowych modeli

Getty Images

Gadżety ułatwiające czyszczenie pędzli

Aby usprawnić proces czyszczenia pędzli, możemy zaopatrzyć się w specjalistyczne gadżety. Popularnością cieszą się sylikonowe maty z wypustkami, które umożliwiają dokładne wymycie pędzli. Beauty Blender posiada linię produktów, przeznaczonych do mycia i dezynfekcji kultowych gąbek i pędzli — dwa rodzaje specjalnych płynów i mydło w kostce. Sephora wypuściła kompaktowe mydełko w metalowej puszce w zestawie z sylikonową nakładką, abyś wszystko co potrzebujesz do umycia pędzli, miała zawsze pod ręką. 

Aby zabezpieczyć włosie pędzli przed odgnieceniami, możesz je suszyć w specjalnych nakładkach. Sigma Dry’N Shape Tower to z kolei suszarka do pędzli, która pozwoli im zachować oryginalny kształt.