Cleaner do hybryd

Cleaner niekiedy błędnie nazywany jest odtłuszczaczem do paznokci. Co prawda może służyć do matowienia płytki, zmywania z niej zanieczyszczeń i pozbywania się tłustej warstwy, ale oprócz tego ma szereg innych zastosowań. Generalizowanie i nazywanie go odtłuszczaczem sprawia, że wydaje się on być nieco niedoceniony. Oprócz tego, cleaner bywa również mylony z acetonem, primerem do paznokci, a także zmywaczem. Do czego więc tak naprawdę może służyć?

Do czego służy cleaner?

Przede wszystkim ma on usuwać lepką warstwę dyspersyjną, która zapewnia przyleganie kolejnych warstw manicure do siebie. Jest istotna w momencie połączenia bazy z lakierem, lakieru z ozdobami czy naklejkami itd., ale kompletnie niepożądana w końcowej fazie wykonywania stylizacji. Jak już wspomniałyśmy, można wykorzystywać go również do przygotowywania płytki pod stylizację - odtłuszczania, czyszczenia i matowienia. Dodatkowo, jeśli cleaner zawiera w swojej formule olejek rycynowy, witaminy, czy masło shea, może wykazywać właściwości pielęgnacyjne - nabłyszczać i odżywiać paznokcie oraz skórę wokół nich. Ważną rzeczą, którą należy zapamiętać odnośnie cleanera jest fakt, nie wymaga on utwardzania w lampie.

Używania cleanera nie wymagają tzw. topy no wipe. Ich charakterystyczną cechą jest brak lepkiej warstwy dyspersyjnej, która pojawia się po utwardzeniu lakieru hybrydowego w lampie. Oznacza to, że po wyjęciu paznokci pomalowanych takim topem spod światła UV/LED, nasz manicure jest gotowy. Przewagę temu produktowi nad tradycyjnym topem daje również fakt, że jego wykończenie bardziej się błyszczy, a także można w niego wetrzeć specjalne pyłki gwarantujące spektakularny manicure, takie jak pyłek lustrzany, czy dający efekt syreny.

Jeśli wiemy już do czego dokładnie służy cleaner do paznokci, wytłumaczmy jeszcze jak poprawnie powinien wyglądać cały proces wykonania manicure hybrydowego z użyciem tego produktu. Oto skrócona instrukcja na to, jak krok po kroku wykonać hybrydy w domu:

  1. Zaczynamy od przygotowania płytki w standardowy sposób - odsuwamy skórki, nadajemy paznokciom pożądany kształt, matowimy je blokiem polerskim.
  2. Następnie, za pomocą wacika bezpyłowego nasączonego cleanerem, delikatnie przecieramy płytkę, dokładnie ją odtłuszczając.
  3. Zależnie od potrzeb naszych paznokci aplikujemy primer kwasowy oraz bezkwasowy (o tym, dlaczego ważne jest stosowanie primera do paznokci, pisaliśmy tutaj) i przechodzimy do nałożenia bazy.
  4. Bazę hybrydową, budującą, czy kauczukową utwardzamy w lampie LED/UV, następnie malujemy paznokcie wybranym lakierem lub wykonujemy modny wzór. Kontynuujemy tworzenie stylizacji i pamiętamy o tym, aby każdą warstwę utwardzać światłem.
  5. Na gotowy wzór nakładamy top hybrydowy - zwykły lub no wipe. Jeśli zdecydujesz się na klasyczny top pamiętaj, aby koniecznie przemyć go cleanerem, tym samym usuwając klejącą warstwę dyspersyjną.
  6. Gotowy manicure wykańczamy nakładając oliwkę do skórek oraz ulubiony krem do rąk na całe dłonie.

Czym zastąpić cleaner do hybryd?

Najbardziej popularnym, przyjaznym dla budżetu i skutecznym zamiennikiem cleanera jest alkohol izopropylowy (czyli główny składnik produktu). Można spotkać go w formie płynnej lub nasączonych nim chusteczek pakowanych pojedynczo i nasączonych wspomnianym kilkudziesięcioprocentowym produktem. Aby użyć tego typu chusteczek do przemywania płytki, wystarczy otworzyć opakowanie, a następnie przetrzeć produktem paznokcie. Z kolei alkohol w formie płynnej dobrze zaaplikować za pomocą bezpyłowego wacika, zupełnie jak tradycyjny cleaner. Wadą stosowania tego typu produktów jest brak dodatkowych składników (zawartych w cleanerze), które mają za zadanie chronić płytkę przed zbyt silnym działaniem alkoholu i dodatkowo ją pielęgnować.

Jeśli nie masz pod ręką cleanera ani produktu zawierającego alkohol izopropylowy, możesz użyć niewielką ilość zmywacza do paznokci niezawierającego acetonu. Nałóż go na bezpyłowy wacik i delikatnie usuń za jego pomocą lepką warstwę dyspersyjną. Ważne jest, aby robić to delikatnie i przy użyciu dosłownie kilku kropli produktu, aby nie zniszczyć wykonanego manicure.

A czy można zastąpić cleaner acetonem? Teoretycznie tak. Niektórzy używają acetonu jako rozwiązania “na szybko”, ale nie jest on przyjazny dla naturalnej płytki paznokcia. Stosowany w zbyt dużych ilościach może poważnie ją osłabić i narazić na zniszczenie. Można więc wykorzystać go jednorazowo w potrzebie, ale nie powinien on stanowić stałego domowego zamiennika dla cleanera.

Cleaner do paznokci - skład

Jak już wspomniałyśmy, podstawowym składnikiem cleanera kosmetycznego jest alkohol izopropylowy, ale oprócz tego na liście może pojawić się również octan etylu, octan butylu i substancje zapachowe. Czasem cleanery bywają wzbogacone o witaminy, wapń, retinol, czy olejek rycynowy, aby dodatkowo pielęgnować i nawilżyć płytkę paznokcia, ale to właśnie główny składnik, jakim jest alkohol izopropylowy zapewnia im tak skuteczne działanie. Czego należy unikać wybierając cleaner do paznokci? Przede wszystkim różnego rodzaju olejków eterycznych (nie mylić z substancjami zapachowymi).