Nigdy dotąd na rynku kosmetycznym nie było takiego wyboru produktów do makijażu. Nigdy też więcej kobiet niż dziś nie korzystało z podkładów. Jednocześnie ogromna większość z nas skarży się na różnego rodzaju problemy z cerą – na czele z trądzikiem, podrażnieniami, łuszczeniem, nadmierną tłustością albo przesuszeniem.

Czy codzienny makijaż szkodzi cerze przyczyniając się do ich powstawania? A może receptą na skórne dolegliwości jest całkowite odstawienie pudrów i podkładów? Postanowiłyśmy rozprawić się z najczęściej powtarzanymi mitami na ten temat.

Czy makijaż szkodzi cerze? Fakty i mity

Makijaż sprawia, że skóra nie oddycha - MIT

Potocznie mówi się, że podkład uniemożliwia skórze swobodne oddychanie. Problem w tym, że… skóra nie ma takich zdolności. Nie jest to organ, przez który odbywa się wymiana gazowa. Jeśli jednak potraktować to powiedzenie jako przenośnię, w znaczeniu: podkład zaburza naturalne procesy odnowy skóry – jest w tym trochę prawdy. Każda warstwa kosmetyku nałożona na twarz utrudnia odrywanie się złuszczonych komórek naskórka od jego powierzchni. Zalegające martwe komórki zmieszane z sebum i zanieczyszczeniami zatykają ujścia gruczołów łojowych. Ten proces powoduje powstawanie zaskórników i pryszczy. Jednak muszą ku temu powstać odpowiednie warunki – przede wszystkim decydujący jest typ cery, bo „zatykanie” porów dotyczy głównie skóry tłustej. Sucha i normalna produkują na tyle małe ilości łoju, że ryzyko „wysypu” jest bardzo małe.

Noszenie podkładu powoduje trądzik - TO ZALEŻY

Wszystko zależy od wspomnianego typu cery i samego podkładu. Uważać powinny posiadaczki skóry tłustej, w przypadku której wymiana komórkowa jest utrudniona ze względu na nadprodukcję sebum. Przy takiej cerze ciężkie, kryjące podkłady na bazie silikonów mogą jeszcze bardziej spowalniać ten proces i sprzyjać powstawaniu stanów zapalnych. Dla nich najbezpieczniejszym wyjściem jest stosowanie podkładów mineralnych zawierających wyłącznie naturalne składniki, takie jak mika, tlenek cynku czy dwutlenek tytanu (ten ostatni chroni dodatkowo przed promieniowaniem UV). Nie tylko są lekkie i mają działanie matujące, ale także zawarty w nich cynk przyspiesza gojenie się pryszczy. Przykładem może być podkład Annabelle Minerals, który ma w 100% naturalny skład pozbawiony sztucznych substancji – w tym silikonów, które powszechnie występują w podkładach drogeryjnych. Jest przy tym bardzo wydajny i dobrze stapia się z odcieniem cery, dzięki czemu wygląda naturalnie, jakby w ogóle go nie było.

Codzienne noszenie makijażu przyspiesza starzenie się skóry – MIT

Mama powtarzała ci, że nosząc makijaż szybciej dorobisz się zmarszczek? Fałsz! Jest wręcz odwrotnie. Dobrze tłumaczy to znana dermatolożka gwiazd, Renée Rouleau, której stałą klientką jest m.in. Demi Lovato. „Prawda jest taka, że makijaż (odpowiednio dobrany do typu twojej cery) stanowi barierę przeciwko szkodliwym promieniom UV. To dodatkowa bariera wzmacniająca ochronne właściwości kremu z filtrem” – wyjaśnia specjalistka. „Promieniowanie UV jest pierwszą przyczyną starzenia się skóry. Genetyka, palenie papierosów, a nawet twój wiek – to wcale nie są główne czynniki przyspieszające procesy starzenia! Największym wrogiem młodej skóry jest słońce. Dlatego też podkład czy puder działają jak dodatkowe zabezpieczenie”.

Co więcej – podkład może pomóc ci dłużej zachować młody wygląd poprzez utrzymywanie właściwego poziomu nawilżenia skóry w ciągu dnia. Jeśli masz cerę suchą albo dojrzałą, stosowanie fluidu z odżywczymi olejkami i witaminami może tylko przyczynić się do polepszenia jej kondycji. Tak działa na przykład bestsellerowy podkład Bourjois Healty Mix, który dzięki zawartości witamin niweluje oznaki zmęczenia, rozświetla cerę i nadaje jej świeży, promienny wygląd. W naszym sklepie kupisz go w bardzo dobrej cenie – sprawdź:

Całkowite odstawienie podkładów pomaga wyleczyć trądzik – MIT

Wiele kobiet podziela przekonanie, że okresowy „detoks” w postaci rezygnacji z makijażu dobrze wpływa na kondycję cery, a nawet może pomóc wyleczyć trądzik. Ta teoria nie ma jednak zbyt wiele sensu. Przyczyny trądziku są bardzo złożone i z wyjątkiem tzw. trądziku kosmetycznego – wywołanego stosowaniem określonych kosmetyków zawierających szkodliwe składniki – najczęściej powodują go zaburzenia hormonalne, co przekłada się na złe funkcjonowanie skóry. Objawowe leczenie trądziku polega więc na regulacji funkcji skóry poprzez jej złuszczanie i hamowanie namnażania się bakterii Cutibacterium acnes.

Czytaj też: 10 skutecznych kosmetyków na trądzik

Co ważne, istnieją specjalne podkłady dla osób z cerą trądzikową, które nie tylko kryją niedoskonałości, ale przy okazji pomagają je wyleczyć. Oprócz wspomnianych podkładów mineralnych, będą to np. Clinique Anti-Blemish Solutions Liquid Makeup z kwasem salicylowym czy Vichy Dermablend Korekta 3D.

Sprawdź: Podkłady do cery trądzikowej, które kryją i leczą niedoskonałości

Jak stosować podkład, żeby nie szkodził cerze?

Dermatolodzy są zgodni, że podkład może wyrządzić dużą krzywdę twoje skórze w jednym przypadku – gdy nie zmyjesz go przed pójściem spać. W dziedzinie pielęgnacji jest to grzech śmiertelny. Żeby pozbyć się wszystkich szkodliwych substancji z fluidu, które mogą zalegać na skórze, stosuj oczyszczanie dwuetapowe: najpierw olejek (może być też mleczko lub emulsja), potem żel myjący. Dzięki temu będziesz miała pewność, że zanieczyszczenia i silikony zostały usunięte z powierzchni twarzy (olej doskonale rozpuszcza brud). Olejek delikatnie wmasuj, a następnie usuń zwilżonym płatkiem kosmetycznym. Następnie umyj twarz łagodnym żelem lub pianką.

Ważne też, aby pod podkład nałożyć krem nawilżający – dzięki temu fluid lepiej stopi się z cerą i będzie wyglądał naturalniej na twarzy. Jeśli masz cerę problematyczną, która szybko się przetłuszcza, wybieraj kremy lekkie i matujące, z dodatkowymi składnikami, które normalizują wydzielanie sebum. Przykładem może być naturalny krem z ekstraktem z imbiru i drzewa herbacianego. Działa przeciwzapalnie, hamuje powstawanie niedoskonałości oraz zwęża pory. Jego świeża, żelowa formuła idealnie nadaje się na ciepłe dni.