Jeszcze do niedawna wiele osób postrzegało dbanie o planetę jako niepotrzebny wysiłek. Niewidoczne gołym okiem skutki zanieczyszczenia środowiska sprawiały, że niewielkie grono osób odczuwało potrzebę zmiany swoich zachowań na bardziej ekologiczne. Jednak wraz z biegiem czasu przekonaliśmy się, że to bardzo złudne przekonanie. Ziemia z dnia na dzień zostaje coraz bardziej zanieczyszczona, a niestety największy udział ma w tym człowiek. Czy możemy jeszcze zawrócić i zredukować nasz negatywny wpływ na środowisko? Całe szczęście odpowiedź brzmi tak, a my znamy kilka świetnych rozwiązań, które w łatwy sposób każdy z nas może wdrożyć w swoje życie, przyczyniając się tym samym do ograniczenia eksploatacji planety. Co więcej, to właśnie te niewielkie kroki mają największe znaczenie w kształtowaniu odpowiednich, proekologicznych postaw wśród młodego pokolenia.

Długi spacer z ciepłą kawą na wynos to jeden z naszych ulubionych momentów dnia. Niestety w ciągu roku do tego celu zużywamy aż 16 miliardów plastikowych kubków, z których tylko 1% zostaje poddanych recyklingowi. Wynika to z faktu, że choć w dużej mierze wytwarzane są z papieru, to producenci wyścielają je plastikowym polietylenem, by były wodoodporne. W rzeczywistości oznacza to, że przetwarzać można je tylko w specjalnych zakładach recyklingu, a tych jest bardzo niewiele. Rozkładające się na wysypiskach tworzywa sztuczne produkują malutkie „mikroplastiki” oraz substancje chemiczne, które są toksyczne dla nas i zwierząt. Odstawiając na bok jednorazowe kubeczki mamy realny wpływ na ochronę środowiska. Dlatego bardzo chętnie sięgamy po butelkę termiczną, która doskonale sprawdzi się do picia ulubionej kawy w przyjemnej temperaturze przez cały dzień. Dodatkowo, wiele kawiarni troszczących się o naszą planetę, oferuje zniżki dla klientów, którzy przyszli z własnym kubkiem. W naszym koszyku znalazł się ten od Dafi, który występuje, aż w 8 wyróżniających się kolorach. Butelka termiczna dedykowana jest do ciepłych jak i zimnych napojów, dzięki czemu przyda się zarówno na kempingu, w szkole czy w pracy.

Rozkładające się kilkaset lat plastikowe butelki to nie tylko puste zdania powtarzane nam od lat, ale rzeczywistość, z którą będzie musiało zmierzyć się młode pokolenie. Za każdym razem, gdy kupujemy kolejną zgrzewkę butelkowanej wody dokładamy do tej katastrofy swoje 5 groszy. Zainspirowani ostatnią kampanią Tomasza Kota Kosmiczne Wyzwanie stworzoną we współpracy z Dafi, z ogromnym entuzjazmem podchodzimy do kwestii picia filtrowanej wody kranowej. W filmie dla marki wielokrotnie nagradzany aktor apeluje, by pragnienia najmłodszych o locie w kosmos pozostały marzeniem, a nie koniecznością wynikającą z nieodpowiednich warunków do życia na Ziemi.

Dbanie o planetę zacznijmy od wybrania dzbanków i butelek filtrujących wodę, dzięki czemu diametralnie ograniczymy wytwarzaną przez nas ilość jednorazowych odpadów. Ta pozornie niewielka zmiana to duży krok w stronę czystych lasów i wolnych od plastiku oceanów. Używając produktów z oferty polskiej marki Dafi, jesteśmy w stanie wygenerować aż o 26 kilogramów plastiku mniej, a litr wody wypijemy za ok. 10 groszy, co oznacza oszczędność aż 1000 złotych w skali roku. Te robiące wrażenie liczby to dowód, że nawet drobne działania, takie jak zakup dzbanka filtrującego i butelki filtrującej mają spore znaczenie dla środowiska. 

Mamy tylko jedną planetę-matkę, o którą powinniśmy dbać nie tylko ze względu na nas samych, ale głównie ze względu na najmłodszych. Pokazanie dzieciom, jak w prosty sposób mogą przyczynić się do ochrony naturalnego środowiska sprawi, że poczują się współodpowiedzialne za te istotne kwestie. Rezygnacja z jednorazowych naczyń oraz picie filtrowanej wody kranowej to doskonały sposób, by postawić pierwszy krok na drodze do czystej i pięknej planety.