Melodramat z 1997 r. oparty na historii zatonięcia "Titanica" wciąż jest jednym z najchętniej oglądanych filmów na świecie, który na stałe wpisał się do popkultury. Nic dziwnego - romantyczna historia podszyta mezaliansem w obliczu katastrofy to opowieść uniwersalna, która porusza bez względu na czasy. Widzowie pokochali historię napisaną przez Camerona i wykreowane przez Leonardo DiCaprio oraz Kate Winslet postaci kochanków Jacka Dawsona i Rose DeWitt Bukater. 

Mieli tylko do zarzucenia jedną rzecz - dotyczącą konkretnie zakończenia filmu, w którym (uwaga, spojler) po rozbiciu się transatlantyku dryfowali w lodowatej wodzie. Jack pomógł ukochanej wejść na drzwi ze statku, które znalazły się nieopodal, ale sam już nie mógł na nie wejść. Zmarzł z wyziębienia, ratując Rose.

Margot Robbie i Ryan Gosling w pierwszym zwiastunie "Barbie"!>>

Fani "Titanica" przez lata twierdzili jednak, że możliwe byłoby uratowanie bohatera, a jego śmierć była niepotrzebna.

W odpowiedzi na piętrzące się wątpliwości mimo upływu lat, James Cameron postanowił zrobić eksperyment, by udowodnić, że scena jest realistyczna. Odtworzył tratwę z filmu wraz z ekspertem od hipotermii i przeprowadził dogłębną analizę kryminalistyczną. W rozmowie z The Toronto Sun, gdzie promował nowego "Avatara", opowiedział też o tych badaniach naukowych w temacie "Titanica": "Zrobiliśmy badania naukowe, aby zakończyć całą tę sprawę i raz na zawsze wbić jej kołek w serce. Przeprowadziliśmy dogłębną analizę kryminalistyczną z ekspertem od hipotermii, który odtworzył tratwę z filmu. Zamierzamy zrobić na ten temat mały dodatek specjalny, który ukaże się w lutym. Wzięliśmy dwóch kaskaderów o podobnej masie ciała, co Rose i Jack i przyczepiliśmy do ich ciał czujniki. Potem umieściliśmy ich w lodowatej wodzie i na różne sposoby sprawdzaliśmy, czy by przeżyli. Ostateczny wynik był taki: nie było możliwości, żeby przeżyli oboje. Tylko jedno z nich miało szansę". Dodał też: "[Jack] musiał umrzeć. To historia taka jak Romeo i Julia. To film o miłości, poświęceniu i śmiertelności. Miłość mierzy się poświęceniem… Może po 25 latach nie będę już musiał się tym zajmować"

Film z badań naukowych Camerona na temat śmierci Jacka zostanie zaprezentowana we współpracy z National Geographic przy okazji kinowej reedycji "Titanica" w 4K w lutym 2023 roku. 

"Jeszcze przed Świętami" to nowy polski film świąteczny, który już jest hitem! Obejrzysz go na Netflix>>