W środę minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wydał rozporządzenie o zawieszeniu działalności instytucji kulturalnych podlegających pod MKiDN. Nieczynne są teatry, opery i filharmonie, muzea i największe kina w Polsce. Od dziś także większość sklepów i restauracji. Premier, ogłaszając stan zagrożenia epidemicznego, zapowiedział też przywrócenie granic. Oznacza to, że przekroczyć je mogą tylko powracający do kraju Polacy, którzy będą musieli poddać się dwutygodniowej kwarantannie. 

Podczas wieczornej konferencji premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że w związku z wprowadzeniem stanu epidemiologicznego działalność galerii handlowych w Polsce zostaje ogarniczona. Otwarte pozostaną sklepy spożywczne, punkty usługowe takie jak pralnie, a także drogerie i apteki. Pozostałe sklepy oraz restauracje pozostaną zamknięte. 

Wszystkie sklepy pozostają otwarte. Banki, bankomaty - nie zostaną zamknięte. Nie zabraknie środków [...] Od Soboty ograniczymy działalność galerii handlowych w których pozostaną otwarte wszystkie sklepy spożywcze, drogerie, apteki. - poinformował premier.

Koronawirus - unikaj tłumów i myj ręce. Zostań w domu.

Wiemy już, że koronawirusy rozprzestrzeniają się drogą kropelkową i mogą pozostawać na przedmiotach, z którymi się zetkniemy przez 3 godziny do nawet 4-5 dni w zależności od szczepu. Nosiciel wirusa zakaża podczas kaszlu, kichania, mówienia. Ryzyko "złapania" go w tłumie ludzi może być wysokie, dlatego w tych dniach należy zrezygnować z wizyt w centrach handlowych. Należy też unikać nadmiernego dotykania wspólnych powierzchni (klamki, kasowniki, poręcze), a po tym jak już się przemieścimy - umyć dłonie wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu.

W mediach trwa akcja społeczna - #zostańwdomu. To jedyny sposób, żeby ograniczyć ryzyko i zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się pandemii.