Aby odnaleźć energetyczną równowagę, konieczna jest praca nie tylko nad czakrą sakralną, ale i utrzymanie równowagi czakralnej. W organizmie człowieka wyróżnia się siedem podstawowych centrów energii:

 • Czakra korzenia
 • Czakra sakralna
 • Czakra splotu słonecznego
 • Czakra serca
 • Czakra gardła
 • Czakra trzeciego oka
 • Czakra korony

Svadisthana, sanskrycka nazwa czakry sakralnej, oznacza „miejsce zamieszkania”. Wskazuje na obszar, w którym znajduje się pobudzona energia kundalini, czyli najpotężniejsza moc twórcza. Zarówno jej nadmiar, jak i niedobór, mogą powodować problemy i negatywnie wpływać na sposób funkcjonowania organizmu.

Za co odpowiada czakra sakralna?

Czakra druga, czyli czakra sakralna, odpowiada za przyjemność, pozytywne emocje i doznania – również seksualne. Stanowi uzupełnienie czakry pierwszej, której zadaniem jest zapewnienie podstawowego bytu i poczucia bezpieczeństwa. Gdy te potrzeby są zaspokojone, pojawiają się kolejne, nakierowane na przyjemności – za nie odpowiedzialna jest energia sakralna.

Swobodnie przepływająca przez czakrę sakralną energia wiąże się z ogólnym zadowoleniem – akceptacją swojego ciała i wyglądu, satysfakcją z życia seksualnego, twórczym i kreatywnym podejściem do pracy. Łączy się z otwartością i serdecznością. Jednocześnie jednak prawidłowo funkcjonująca czakra sakralna nie odpowiada za nadmierne pobudzenie czy skłonności hedonistyczne – przyjemności, o których mowa, nie występują w nadmiarze.

Sakralne centrum energii umieszczone jest w okolicach brzucha – oddziałuje w obszarze nerek, miednicy, bioder czy dolnego kręgosłupa. Odpowiadającym jej żywiołem jest woda, co też sprawia, że czakra sakralna ma wpływ na obecne w ludzkim organizmie płyny.

Kolor i kamienie czakry sakralnej

Kolorem czakry sakralnej jest pomarańczowy, dlatego, dla lepszej komunikacji z energią, poleca się kontemplację tego koloru. Wpatrywanie się w zachodzące słońce czy otaczanie się rzeczami o pomarańczowym kolorze może pomóc znieść blokady.

Podobnie znaczący jest kamień czakry sakralnej – można wykorzystać go do stworzenia biżuterii lub trzymać kamienie czakry w dłoniach podczas medytacji lub afirmacji.

Pośród kamieni wzmacniających energię czakry sakralnej wymienia się:

 • bursztyn
 • pomarańczowy turmalin
 • karneol
 • kamień księżycowy

Czakra splotu słonecznego, według niektórych specjalistów, także czerpie energię z bursztynu. Obie te czakry są sobie bliskie, a powodowane przez nie problemy mogą na siebie nachodzić. Jeśli nie możesz sobie poradzić z odnalezieniem równowagi w energii czakry sakralnej, spróbuj popracować nad czakrą splotu słonecznego.

Jak objawiają się problemy z czakrą sakralną?

Problemem okazuje się zarówno niedobór, jak i nadmiar czakry sakralnej. W przypadku niedoborów energii możemy obserwować takie problemy, jak:

 • niższe niż zwykle libido
 • brak energii, ospałość i oziębłość
 • przewidywalność
 • blokada twórcza, brak weny
 • brak satysfakcji
 • tendencja do samoizolacji
 • niska samoocena
 • dolegliwości chorobowe – problemy z nerkami, pęcherzem moczowym, śledzioną, zaburzenia w cyklu miesiączkowym, bóle kręgosłupa

Osoby, które zmagają się z niedoborami energii w czakrze sakralnej, nie wykazują chęci do zabawy, rozrywki – unikają przyjemności, rezygnują z pasji, stronią od seksu. Nie ma w nich energii, brakuje im motywacji do działania – sztywnie wykonują obowiązki, nie decydują się jednak na nic, co wiąże się z przyjemnością. 

Nadmiar czakry sakralnej także nie wróży niczego dobrego. Wówczas możesz się spodziewać:

 • agresywnych, wyjątkowo emocjonalnych reakcji
 • nadmiernego przywiązanie do przyjemności
 • obsesyjnego zachowania
 • wybuchów ekscytacji
 • zaburzonego przepływu energii w pozostałych czakrach

Dla osób, które zmagają się z nadmiarem czakry sakralnej, umiar nie istnieje. Często rządzi nimi żądza pieniądza – obsesyjnie dążą do posiadania jak najwięcej. Nie odmawiają sobie żadnych przyjemności, mogą sięgać nawet po środki odurzające. Są przepełnione energią, która nie może znaleźć ujścia.

Czakra serca, na skutek nadmiaru energii zgromadzonej w czakrze sakralnej, także może zacząć nieprawidłowo pracować. Postaraj się zadbać o równowagę – w innym wypadku, trudno będzie zapanować nad czakralną energią.

Jak odblokować czakrę sakralną?

Otwieranie czakry sakralnej przebiega na różne sposoby – najczęściej poleca się medytację i afirmację. Jednak, w przypadku czakry sakralnej w zniesieniu czy osłabieniu blokad pomóc mogą także:

 • joga – zwłaszcza pozycja dziecka, lotosu czy pies z głową w dół wzmacniają czakrę sakralną.
 • tantra – wielu przede wszystkim kojarzy się z seksem tantrycznym, jednak ma do zaoferowania znacznie więcej. Techniki oddechowe, medytacje i wizualizacje tantryczne mogą okazać się niezbędne w przypadku wyjątkowo osłabionych czakr sakralnych.
 • aromaterapia – olejki eteryczne (olejek z drzewa sandałowego, olejek cytrynowy i ylang-ylang) sprawią, że medytacje staną się efektywniejsze.

Dla osiągnięcia najlepszych rezultatów warto stosować kilka sposobów zamiennie. Otaczanie się kolorem czy kamieniami czakry sakralnej podczas afirmacji, medytacji czy ćwiczeń jogi z pewnością mogą sprawić, że praca nad czakrą przebiegnie płynniej, a blokady osłabną.

Jednym z trudniejszych działań, które możesz podjąć, jest próba ograniczenia negatywnych objawów. Jeśli doskwiera ci blokada twórcza, a masz do wykonania pracę, która wymaga kreatywności, po prostu… zacznij ją wykonywać. Celowo pobudź się do działania. Taniec do głośnej muzyki może cię ożywić i dodać witalnej energii, a spontaniczne wyjście ze znajomymi ograniczyć ospałość – działanie tego typu wzmocnią czakrę sakralną.

Afirmacje czakry sakralnej

Afirmacje polegają na powtarzaniu sentencji, w których zawarte są nasze cele i pragnienia. Dzięki afirmacjom nie tylko jesteśmy bardziej skoncentrowani na tym, czego potrzebujemy i co chcemy osiągnąć – dodatkowo pobudzamy moc przyciągania.

W przypadku pracy nad osłabieniem blokad czakry sakralnej, poleca się powtarzanie takich afirmacji, jak:

 • Odczuwam spełnienie
 • Czerpię satysfakcję z seksu
 • Jestem atrakcyjna i pociągająca
 • Przepełnia mnie życiowa energia
 • Doceniam swoją kreatywność

Wyjątkowo popularne są afirmacje dla czakry sakralnej stworzone przez Doreen Virtue. Przykładowe propozycje:

"Jestem w harmonii z nieprzerwanym przepływem zasobów i miłości, które tryskają z fontanny światła w centrum mnie. Wszystkie moje pragnienia są teraz idealnie zrównoważone".

"Z ochotą uwalniam moje żądze i pragnienia ku Światłu i pozwalam im, by stały się w pełni dopasowane do woli mojego wyższego ja oraz Boga".

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ułożyć własne afirmacje, które będą najlepiej oddawać twoje aktualne potrzeby.

Pamiętaj jednak, że nie uda ci się pozbyć problemów związanych z czakrą sakralną ot tak, po jednej sesji afirmacyjnej. Kluczem do sukcesu jest konsekwentne i regularność – w razie możliwości łącz afirmację z medytacjami oraz innymi metodami, które pomagają we wzmocnieniu energii czakry sakralnej.

Medytacja czakry sakralnej

Medytacja to świetny sposób na uspokojenie tłoczących się myśli. Praktykowana regularnie pozytywnie wpływa na jakość naszego życia i pracę umysłu, a co więcej – pomaga w osłabieniu blokad czakr.

Jak medytować, aby odblokować czakrę sakralną?

 1. Usiądź wygodnie, wyprostuj kręgosłup i przymknij oczy.
 2. Połóż dłonie na swoim podbrzuszu.
 3. Spróbuj oddychać przeponą – brzuch powinien się unosić z każdym kolejnym oddechem.
 4. Oddychaj miarowo i spokojnie. Staraj się nie myśleć o niczym konkretnym – oczyść umysł.
 5. Skup się na kolorze czakry sakralnej. Wyobraź sobie pomarańczową łunę światła, wydobywającą się z wnętrza energetycznego centrum. Światło staje się coraz mocniejsze i mocniejsze. Świetlisty krąg staje się coraz szerszy z każdym twoim oddechem.
 6. Gdy poczujesz się gotowa, weź głęboki oddech i otwórz oczy. Powoli i spokojnie zakończ medytację.

Nie tylko barwy przypisane czakrom mają znaczenie – poznaj kolory aury człowieka i dowiedz się, co oznaczają.