W Polsce tworzyło wielu wybitnych autorów tekstów, takich jak Agnieszka Osiecka, Wojciech Młynarski czy Jacek Cygan. Jednak w naszym zestawieniu najlepszych cytatów z polskich piosenek umieściliśmy również cytaty nieco mniej znanych tekściarzy. Mamy nadzieję, że znajdziecie tutaj teksty, które was zainspirują albo pomogą wyrazić emocje wtedy, kiedy zabraknie wam własnych słów.

Sentymentalne cytaty z polskich piosenek

Polscy artyści stworzyli wiele pięknych, melancholijnych piosenek o sentymentalnym wydźwięku. Teksty niektórych z nich są tak głębokie i poruszające, że właściwie świetnie „obroniłyby się” jako wiersze. Oto kilka z nich:

1. Czesław Niemen „Dziwny jest ten świat” – kultowe słowa kultowego utworu Niemena wprawiają w specyficzny nastrój. Trzeba przyznać, że ciężko nie zgodzić się z diagnozą artysty.

„Dziwny jest ten świat, gdzie jeszcze wciąż mieści się wiele zła. I dziwne jest to, że od tylu lat człowiekiem gardzi człowiek”.

2. Myslovitz „Długość dźwięku samotności” – być sobą niezależnie od tego, czy zyskamy dzięki temu uznanie i popularność – oto prawdziwa definicja asertywności.

„I nawet kiedy będę sam, nie zmienię się, to nie mój świat. Przede mną droga, którą znam, którą ja wybrałem sam”.

3. Irena Santor „Małe mieszkanko na Mariensztacie” – sentymentalnie, choć radośnie. Obawiamy się jednak, że przy obecnych cenach nieruchomości w Warszawie, dla wielu osób nawet małe mieszkanko na Mariensztacie byłoby nie lada wyzwaniem.

„Małe mieszkanko na Mariensztacie to moje szczęście, to moje sny. Małe mieszkanko na Mariensztacie, a w tym mieszkanku, przypuśćmy, ty”.

4. Andrzej Korycki „Łódki” – słowa tej pięknej piosenki skłaniają do refleksji, zachęcamy do jej przesłuchania.

„I nam może też już anioł takie łódki struga, gdy je puści niech ich droga do nas będzie długa. I niech błądzą w chmurach, cieszy każdy dzień, nim z błękitu spłynie ku nam małej łódki cień”.

5. Krystian Ochman „Złodzieje wyobraźni” – brak wyobraźni w związku i czekanie na błąd partnera nie zwiastują niczego dobrego, o czym w tej piosence pięknie śpiewa Ochman.

„Widzę to wyraźnie, tylko czekasz na błąd, najmniejszy błąd. Kto nam zabrał wyobraźnię i chce ją puścić na dno, na samo dno”.

6. Urszula „Konik na biegunach” – tęsknota za beztroskimi latami dzieciństwa to przecież nie wstyd – tym bardziej, jeśli miało się konia na biegunach!

„Za rok, może dwa, schodami na strych odejdą z ołowiu żołnierze. Przeminie jak wiatr uśmiechów twych świat, kolory marzeniom odbierze”.

7. Irena Santor „Tych lat nie odda nikt” – czas przemija, a wraz z nim mijają piękne chwile...więc cieszmy się nimi, póki możemy!

„Tych lat straconych lat nie odda nam już nikt, nikt nam nie odda pięknych nocy ani dni”.

Optymistyczne cytaty z polskich piosenek

Sentymentalizm ma swój urok, ale w końcu muzyka jest też po to, żeby poprawiać nam nastrój! Poniżej kilka wesołych, optymistycznych cytatów z polskich piosenek:

1. Grupa I „Radość o poranku” – oczywiście, że dobrze wcześnie wstać i cieszyć się rześkim porankiem! Śpiochy niech żałują, ponieważ omija ich poranna, błoga cisza.

„Jak dobrze wstać, skoro świt, jutrzenki blask duszkiem pić”.

2. Edmund Fetting „Nim wstanie dzień” – zło przeminie, nastaną lepsze czasy – o tym pokrzepiająco śpiewa Edmund Fetting. Bardzo aktualny utwór.

„Chleby upieką się w piecach nam i spójrz, tam gdzie tylko był dym, kwiatem zabliźni się wojny ślad, barwą róż”.

3. Teresa Tutinas „Gdy będziesz w Warszawie” – Warszawa dorobiła się wielu utworów na swój temat, ale słowa tej konkretnej są wyjątkowo sielskie. 

„Gdy będziesz w Warszawie i Wisła zapluska, podpłynie Syrena z gwiazdami na łuskach. Choć nocą na moście obejmie cię chłód, zapłonie ci serce od kilku jej nut”

4. Karin Stanek „Jedziemy autostopem” – wesoło i energetycznie, czego chcieć więcej od takich rytmicznych piosenki?

„Autostop, autostop, wsiadaj, bracie, dalej, hop! Rusza wóz, będzie wiózł, będzie wiózł nas dziś ten wóz”.

5. Anna Jantar „Żeby szczęśliwym być” – nie zaszkodzi przypominać sobie od czasu do czasu, że szczęście wcale nie jest takie trudne do osiągnięcia.

„Tak mało trzeba nam i dużo tak, żeby szczęśliwym być, drugiemu szczęście dać. Wystarczy ciepło rąk, muśnięcie warg, wystarczy, żeby ktoś pokochał nas”.

Wiecznie żywe cytaty z polskich piosenek

Są takie utwory, które zapadają w pamięć na zawsze – niezależnie od tego, ile razy je słyszeliśmy. Czasem nie możemy przypomnieć sobie tytułu czy wokalisty, za to doskonale pamiętamy tych kilka słów... Oto przykłady. 

1. Mieczysław Fogg „Ostatnia niedziela” – mijają dekady, a te słowa wciąż znane są kolejnym pokoleniom Polaków.

„To ostatnia niedziela, dzisiaj się rozstaniemy, dzisiaj się rozejdziemy, na wieczny czas”.

2. Kasia Stankiewicz i Varius Manx „Orła Cień” – hymn wolności lat 90., któż nie słyszał o tym legendarnym, orlim cieniu?

„Widziałam orła cień, do góry wzbił się niczym wiatr. Niebo to jego świat, z obłokiem tańczył w świetle dnia”.

3. Lady Pank „Tańcz głupia tańcz” – bardzo charakterystyczne słowa skierowane do kobiety, której został już tylko taniec…

„Tańcz głupia, tańcz, swoim życiem się baw! Wprost na spotkanie ognia leć! Tańcz, głupia, tańcz, wielki bal sobie spraw! To wszystko, co dziś możesz mieć”.

4. Bajm „Noc po ciężkim dniu” – na to pytanie pewnie ludzkość nigdy nie znajdzie jasnej odpowiedzi, ale... mimo wszystko warto próbować.

„Zatrzymam sen, nim zniknie znów, tak jak noc po ciężkim dniu. Czy wiesz, skąd ten świat tyle zła w sobie ma?”.

5. Lady Pank „Na co komu dziś” – filozoficzne pytanie, które właściwie mógłby zadać sobie każdy z nas.

„Na co komu dziś wczorajsza miłość? Na co komu dziś wczorajszy sen? Po co dalej pić to samo piwo, kiedy czujesz, że uleciał gaz”

Dziwne cytaty z polskich piosenek

Niektóre teksty polskich piosenek są po prostu…co tu dużo mówić, dziwne. Nie znaczy to, że są złe. Są po prostu dość specyficzne. Zresztą same oceńcie.

1. Maryla Rodowicz „Szparka sekretarka” – dwuznaczność tego tekstu jest tak oczywista, że aż nieprzyzwoita.

„To ja, to ja, to ja, przyłbica twoja i ostoja. Ja jestem czujna, ja jestem zwarta. Ja jestem szparka, ja sekretarka, ach”.

2. Kora Jackowska „Ping Pong” – oryginalna twórczość Kory ma wielu fanów, ta piosenka to po prostu wyśpiewany zły sen.

„Śpię, jest noc, a jakieś dziecko czarną piłką we mnie rzuca. Czarna piłka, ping pong, skąd to dziecko – nie wiem skąd”.

3. Doda „Znak pokoju” – trochę jakby... nie po polsku, ale wokalistka chyba nadrobiła wokalem, ponieważ nie przeszkodziło to piosence w zyskaniu dużej popularności.

„Pamiętajcie o tym, że gdy serce skończy bieg, zaśniecie błogo, gdy nie przypomną twarze się, które przez was oczy ich nie zaśmiały się”.

4. Szymon Wydra „Jak ja jej to powiem” – nie wiesz, jak powiedzieć coś drugiej osobie? Nie ma sprawy, po prostu musisz żyć życiem towarzyskim.

„Boże mój, jak ja jej to powiem, że ja już dłużej tak nie mogę, muszę żyć życiem towarzyskim”.

Cytaty z polskich piosenek o miłości

Miłość jest chyba najpopularniejszym tematem wszystkich utworów muzycznych na całym świecie i polskie piosenki nie są tu wyjątkiem.

1. Regina Pisarek „Nie warto było” – miłość bywa powodem rozczarowania i choć nie jest to niczym przyjemnym, to stanowi dobry materiał na piosenkę.

„Nie warto było z losem się droczyć, kłamały usta, kłamały oczy. Nie warto było ufać na nowo powrotom twoim i twoim słowom”.

2. Irena Santor „Odrobinę szczęścia w miłości” – która z nas nie pragnie szczęścia, zwłaszcza w miłości?

„Odrobinę szczęścia w miłości, odrobinę serca czyjegoś. Jedną małą chwilę radości przy boku kochanego. Stanąć z nim na ślubnym kobiercu, nagle łzami zalać się, potem stanąć sercem przy sercu i usłyszeć: kocham cię”.

3. Eleni „Za każdy uśmiech twój” – romantyczna, wesoła piosenka o miłości, nie jedyna zresztą w repertuarze Eleni.

„Za każdy uśmiech twój, stubarwny lata strój znów ci dam. Za wszystko to, co wiem, błękitnej nocy cień zabierz sam”.

4. Verba „Mogliśmy” – piosenka smutna, jednak słowa poruszą do głębi każdego, kto przechodzi (lub niedawno przeszedł) rozstanie z ukochaną osobą.

„Mogliśmy dojść najdalej ze wszystkich, a teraz każde z nas szuka drugiego w snach. To historia, która nie znajdzie końca, opowiada o tych, których zmazał czas”.

5. Alicja Majewska „Odkryjemy miłość nieznaną” – miłość jako przygoda, wyprawa w nieznane? To brzmi zachęcająco, zwłaszcza w wykonaniu Alicji Majewskiej. 

„Odkryjemy miłość nieznaną, na szczęśliwy ląd zaniosą mnie pewnego dnia. Twe ramiona łódź Magellana, serce twe, busola ma”.

Powyższe fragmenty są jednymi z najpopularniejszych i bez wątpienia na długo pozostają w pamięci. Teksty piosenek mają niemałe znaczenie i nierzadko decydują o sukcesie danego utworu w większym nawet stopniu niż sama melodia.