Cytaty z filmów, które weszły do języka codziennego

Niektóre cytaty filmowe są znane każdemu, niezależnie od pokolenia, z którego pochodzi. Zwykle używamy ich, by nadać swojej wypowiedzi nieco humorystyczny wydźwięk, jednocześnie przekazując za ich pośrednictwem ukrytą w nich merytorykę, która oddaje to, co chcemy przekazać rozmówcy. Cytaty z filmów, które weszły do języka codziennego najczęściej pochodzą z kultowych i nieco starszych produkcji. Używali ich nasi rodzice, sprawiając, że zakorzeniły się one w naszym języku potocznym. Jedne z najpopularniejszych cytatów tego typu to na przykład:

„Niech Moc będzie z tobą.” – Gwiezdne wojny, reż. George Lucas, 1977

„Wstrząśnięte, nie zmieszane.” – Goldfinger, reż. Guy Hamilton, 1964

„Ja rozumiem, że wam jest zimno, ale jak jest zima, to musi być zimno!” – Miś, reż. Stanisław Bareja, 1981

Najpiękniejsze cytaty o miłości z filmów

Niektóre teksty z filmów o miłości potrafią wywołać łzy wzruszenia nawet u największych racjonalistów. Chwytają za serce i zmuszają do chwili refleksji. Niejednokrotnie stanowią ratunek w sytuacjach, w których silne emocje biorą górę nad rozsądkiem i trudno nam je wyrazić za pomocą własnych słów. Mądre cytaty z filmów pomagają też czasem poukładać myśli i pocieszyć. Oto jedne z najpiękniejszych cytatów filmowych o miłości:

„Najbardziej ekscytujący, pełen wyzwań i znaczący związek to ten, który masz sama ze sobą. I jeśli możesz znaleźć kogoś, kto będzie cię kochał tak, jak ty siebie, to wspaniale.”Seks w wielkim mieście, reż. Michael Patrick King, 2008

Cytaty Carrie Bradshaw z "Seksu w wielkim mieście" >>

“Miłość to takie coś, czego nie ma, To takie coś, co sprawia, że nie ma litości, To tak jakby budować dom i palić wszystko wokół, Miłość to jest słuchanie pod drzwiami czy to jej buty tak skrzypią na schodach, Miłość jest wtedy, gdy do czterdziestoletniej kobiety, wciąż mówisz “Moja Maleńka”, I kiedy patrzysz jak ona je, a sam nie możesz nic przełknąć, I wtedy, kiedy nie zaśniesz, zanim nie dotkniesz jej brzucha, Miłość jest wtedy, kiedy stoicie pod drzewem, a ty marzysz żeby się przewróciło, bo będziesz mógł ja osłonić… “ – Notting Hill, reż. Roger Michell, 1999

„Gdy zdasz sobie sprawę z tego, że chcesz spędzić resztę życia z daną osobą, chcesz aby ta reszta zaczęła się jak najszybciej." – Kiedy Harry poznał Sally, reż. Rob Reiner, 1989

Kultowe teksty z filmów zagranicznych

Kultowe teksty z filmów pochodzą zwykle z produkcji, które są znane niemal wszystkim na całym świecie. Któż z nas przynajmniej raz nie oglądał chociaż fragmentu Titanica, Ojca Chrzestnego lub Forresta Gumpa? Kultowe teksty z filmów zagranicznych nacechowane są dużą dozą uniwersalizmu, przez co możemy wykorzystać je w niezliczonej ilości sytuacji, w których się znajdziemy. Jakie to teksty?

„Życie jest jak pudełko czekoladek – nigdy nie wiesz na co trafisz.” – Forrest Gump, reż. Robert Zemeckis, 1994

„Zamierzam złożyć mu propozycję nie do odrzucenia.” - Ojciec Chrzestny, reż. Francis Ford Coppola, 1972

„Jestem panem świata!” – Titanic, reż. James Cameron, 1997

Znane cytaty z filmów polskich

Niektóre znane cytaty z polskich filmów na tyle głęboko zakorzeniły się w naszej rodzimej kulturze językowej, że sami często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że ich używamy. Niezmierzoną skarbnicę takich powiedzeń stanowią kultowe filmy Juliusza Machulskiego i Stanisława Barei. W swoim życiu praktycznie każdy widział przynajmniej jeden taki film – są one częstymi towarzyszami leniwych, niedzielnych, zimowych wieczorów, które spędzamy z rodziną. Seksmisja, Kiler, Miś, Poszukiwany, poszukiwana to tylko niektóre ze słynnych polskich produkcji, które wywarły ogromny wpływ na życie i ewolucję języka polskiego i naszych potocznych powiedzonek. Jedne z popularniejszych to na przykład:

„Ciemność, widzę ciemność, ciemność widzę!” – Seksmisja, reż. Juliusz Machulski, 1984

„Mój mąż z zawodu jest dyrektorem!” - Poszukiwany, poszukiwana, reż. Stanisław Bareja, 1973

„Co ja sobie za to kupię? Waciki?” – Kiler, reż. Juliusz Machulski, 1997

Powiedzenia z filmów

Używanie w swoich wypowiedziach wtrąceń, będących powiedzeniami, które pochodzą ze znanych filmów sprawia, że jesteśmy w stanie rozbawić, a niejednokrotnie i zaskoczyć towarzystwo. Najpopularniejsze powiedzenia bardzo często cytowane są też w kolejnych, coraz to nowszych produkcjach i zdaje się, że jeszcze długo o nich nie zapomnimy. Świetnym przykładem takiego powiedzenia jest to, pochodzące z filmu „Taksówkarz”, wypowiedziane przez Roberta De Niro i w zabawny sposób zacytowane w jednej ze scen Kilera Juliusza Machulskiego. Z kolei słynnego cytatu z filmu Howarda z 1995 roku niemal każdy z nas używał podczas zabaw w dzieciństwie, a niejednokrotnie i w dorosłym życiu.

„Houston, mamy problem!” – Apollo 13, reż. Ron Howard, 1995

„You talkin’ to me?” – Taksówkarz, reż. Martin Scorsese, 1976

„To mówiłem ja, Jarząbek” – Miś, reż. Stanisław Bareja, 1981

Dialogi z filmów

Czasami w filmach zdarzają się takie dialogi, które rozbawiają nas na tyle, że pozostają w naszej pamięci na długie lata. Szczególnie zapadają w pamięć dialogi pochodzę ze starych, polskich komedii. Tutaj ponownie trudno nie wspomnieć o produkcjach Juliusza Machulskiego, Barei czy słynnego Olafa Lubaszenko. Cytowanie znanych dialogów filmowych pozwala nie tylko rozbawić naszego rozmówcę, ale też zabłysnąć w towarzystwie.

„Nie mogę wysłać tej depeszy. Nie ma takiego miasta Londyn. Jest Lądek, Lądek-Zdrój…” – Miś, reż. Stanisław Bareja, 1981

„– A jak Bolec coś nagra, to załatw, żeby to było pierwsze miejsce na liście przebojów.

– Ale to chyba ludzie decydują...

– To dowiedz się, jacy to ludzie i porozmawiaj z nimi po swojemu.” – Chłopaki nie płaczą, reż. Olaf Lubaszenko, 2000

„– Panowie, ale to jest jakaś pomyłka!

– Pomyłka... moja żona miała na drugie Pomyłka.” – Kiler, Juliusz Machulski, 1997