Odpowiedzią na pytania o utrzymanie dobrej kondycji twarzy jest facefitness - trend, który w Polsce dopiero raczkuje, ale jest niezwykle popularny na zachodzie. To zestaw ćwiczeń wzmacniających mięśnie twarzy, dzięki którym zmarszczki zostają spłycone, a skóra staje się bardziej jędrna i nabiera młodszego wyglądu.

Gimnastyka twarzy (facefitness) – na czym polega?

Według ekspertów, dzięki ćwiczeniom facefitness możliwe jest zachowanie młodego wyglądu skóry na długie lata przy niewielkim nakładzie czasu. Pojedyncza sesja treningu mięśni twarzy trwa bowiem zaledwie kilka minut, a pierwsze efekty widoczne są już po około 4 tygodniach regularnych ćwiczeń.

Facefitness polega na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni, które znajdują się w różnych miejscach twarzy - oczu, czoła, brody oraz policzków. Dzięki gimnastyce możliwa jest zwiększona produkcja kolagenu, który korzystnie wpływa na poprawę elastyczności, nawilżenia oraz regenerację skóry. Wykazano, że dzięki ćwiczeniom facefitness jest ona bardziej dotleniona, lepiej ukrwiona, odżywiona, a procesy starzenia zachodzą w niej zdecydowanie wolniej.

Ćwiczenia na twarzy (facefitness) – efekty

Pierwsze widoczne efekty regularnego wykonywanie gimnastyki twarzy, czyli ćwiczeń facefitness, powinny pojawić się po 4 tygodniach. Oprócz pogodnej i rozluźnionej skóry twarzy, można spodziewać się również:

 • podniesienia kącików ust oraz oczu;
 • zniwelowania drugiego podbródka;
 • wygładzenia zmarszczek wokół oczu, warg i na czole;
 • delikatnego podniesienia policzków;
 • spłycenia bruzd nosowo-wargowych;
 • podniesienia kącików oczu i ust;
 • polepszenia kondycji skóry;
 • ogólnego polepszenia samopoczucia.

Należy pamiętać jednak, że facefitness nie zastąpi podstawowej pielęgnacji skóry twarzy. Równolegle z ćwiczeniami, należy stosować codzienną rutynę kosmetyczną (kremy nawilżające, serum, maski), która tylko spotęguje efekty gimnastyki. 

Facefitnessu warto spróbować jak najwcześniej, najlepiej kiedy zmarszczki na twarzy nie są jeszcze tak bardzo widoczne. Należy też pamiętać o tym, że chociaż gimnastyka może dawać efekty podobne do stosowania botoksu, nie będą one tak intensywne i widoczne równie szybko, co po zabiegu.

Jak ćwiczyć? Przykładowe ćwiczenia na twarz

Zaletą facefitness jest to, że ćwiczenia mięśni twarzy nie wymagają specjalnych zajęć, karnetu na siłownię, wydzielonej przestrzeni, ani specjalistycznego sprzętu. Nie należy poświęcać na nie więcej niż 10 minut dziennie, a efekty regularnych treningów potrafią być naprawdę zadziwiające. Ważne jednak, aby zaopatrzyć się w lustro i… sporo dystansu do samego siebie. Nie wszyscy są przyzwyczajeni do patrzenia na siebie podczas wykonywania dziwnych i zwyczajnie mówiąc głupkowatych min. Pierwsze sesje ćwiczeń będą więc wymagały od ciebie pozbycia się powagi i dużej ilości uśmiechu.

Jak przygotować się do gimnastyki? Przed rozpoczęciem treningu facefitness upewnij się, że twoja twarz jest pozbawiona makijażu, dokładnie oczyszczona i lekko nawilżona. Umyj dokładnie ręce i osusz je ręcznikiem. Gimnastykę zacznij tak, jak każdy trening - od porządnej rozgrzewki.

Ćwiczenia na twarz – rozgrzewka

Na czym polega rozgrzewka facefitness? Podobnie jak w przypadku klasycznego treningu mięśni ciała, tak i tu ćwiczenia należy zacząć od delikatnych ruchów pobudzających skórę i mięśnie do dalszego działania. Dobrze sprawdzi się “ostukiwanie” całej twarzy opuszkami palców - od czoła w dół twarzy aż do szyi. Powinno to potrwać kilka sekund i prowadzić do kolejnego ćwiczenia w ramach rozgrzewki, którym mogą być na przykład delikatne uszczypnięcia. Na całość przeznacz około 1-2 minuty i przejdź do dalszych ćwiczeń.

Ćwiczenia na zmarszczki na czole i lwią zmarszczkę między brwiami

Facefitness czoła rozluźnia mięśnie, usuwa znajdujące się w nich napięcie i jednocześnie zapobiega powstawaniu zmarszczek - zarówno na czole, jak i między brwiami. Jakie mogą być przykładowe ćwiczenia na ten obszar twarzy?

 1. Zaciśnij obie ręce w pięści, umieść kostki palca środkowego i wskazującego na środku czoła i mocno dociśnij.
 2. Utrzymując nacisk, powoli rozsuwaj pięści na boki i kieruj się w dół.
 3. Zakończ, delikatnie wciskając kostki w skronie.
 4. Powtórz jeszcze cztery razy.

lub

 1. Palce wskazujące umieść nad brwiami, lekko dociśnij i naciągnij skórę w kierunku uszu.
 2. Zrób zdziwioną minę, jednocześnie mocniej przyciskając palce do czoła.
 3. Powtórz 10 razy.

lub

 1. Otwórz oczy najszerzej, jak umiesz.
 2. Staraj się przy tym nie poruszać ani brwiami, ani czołem.
 3. Zacznij wpatrywać się w wybrany punkt w oddali i wytrzymaj 10 sekund.
 4. Ćwiczenie powtórz 5 razy.

Ćwiczenia na twarz - niwelowanie zmarszczek wokół oczu

Poniższe ćwiczenia nie tylko niwelują zmarszczki wokół oczu, ale także unoszą opadające powieki oraz naciągają skórę twarzy. 

 1. Stań prosto i ułóż dłonie wzdłuż ciała.
 2. Unieś prawą rękę do góry, a następnie połóż opuszki palców na skroni z przeciwnej strony i naciągnij skórę obok oka do góry i lekko do tyłu.
 3. Delikatnie przechyl głowę w stronę prawego ramienia pamiętając o tym, aby klatka piersiowa nie była zapadnięta.. 
 4. Przytrzymaj tę pozę, powoli wydychając powietrze przez usta.
 5. Aby iść o krok dalej, wyciągnij lewą rękę pod kątem 45 stopni, a podczas wydechu wystaw język w kierunku ziemi.
 6. Zrób drugą stronę i powtórz całą procedurę.

lub

 1. Postaraj się przez 30 sekund bardzo szybko mrużyć oczy - na zmianę zamykać i otwierać je tak, jakby raziło cię słońce. 
 2. Odpocznij przez około 10 sekund.
 3. Powtórz mrużenie oczu jeszcze dwukrotnie.
 4. Następnie zacznij przewracać oczami wyobrażając sobie, że kreślisz poziome ósemki.
 5. Powtórz 5 razy.

Innym ćwiczeniem może być prosty i szybki lifting oka, który wykonasz za pomocą własnych opuszków palców. W tej technice kluczowe jest ich umiejscowienie, dlatego najlepiej wykonywać ćwiczenie przed lustrem. 

 1. Umieść palec serdeczny obok zewnętrznego końca brwi, a palec środkowy na skroni.
 2. Przytrzymaj palce w ten sposób przez kilka sekund i pozostań w bezruchu.
 3. Powtórz pięć razy na stronę.

Ćwiczenie na bruzdy nosowo-wargowe

Ćwiczenia na bruzdy nosowo-wargowe sprawdzą się u osób, które pragną nieco “rozprasować” swoje zmarszczki mimiczne, tzw. zmarszczki uśmiechu, a także unieść policzki oraz kąciki oczu.

 1. Połóż oba nadgarstki na skroniach.
 2. Dociśnij dłonie do twarzy, a następnie przeciągnij je delikatnie do góry i do tyłu, rozciągając skórę.
 3. Otwórz usta i ułóż je w kształt litery “O”. Opuść szczękę, aby twarz była jak najdłuższa.
 4. Przytrzymaj tę pozę przez pięć sekund. Powtórz jeszcze dwa razy.

lub

 1. Nabierz powietrze w usta i nadmuchaj oba policzki.
 2. Na bezdechu wytrzymaj około 5 sekund.
 3. Ćwiczenie powtórz 10 razy.
 4. Kolejne 5 powtórzeń na stronę wykonaj nadmuchując raz jeden raz drugi policzek i wstrzymując powietrze na 5 sekund.