Czym jest makijaż cut crease?

Cut crease, czyli po polsku odcięta powieka, to techniczny termin oznaczający efektowny i modny makijaż. Jego wykonanie jest dosyć skomplikowane i wymaga nieco wprawy, ale jak już opanujesz tę technikę będziesz zachwycać spojrzeniem. Odcinając powiekę przy cut crease tworzymy złudzenie optyczne większej powieki, tym samym powiększając oczy. Makijaż cut crease tworzymy poprzez odcięcie załamania powieki jaśniejszym cieniem do powiek, tworząc dramatyczny kontrast. Dzięki zastosowaniu kontrastowych tonów cut crease maksymalnie powiększa oczy, sprawiając, że są duże i wyraziste niczym u Bambi.

Historia makijażu cut crease

Wiele osób błędnie uważa, że makijaż cut crease to jedna z najbardziej nowoczesnych technik makijażu, która pojawiła się wraz z rozwojem kultury beauty guru w mediach społecznościowych. W rzeczywistości, choć makijaż cut crease stał się popularny w ciągu ostatniej dekady, dzięki takim celebrytkom jak Kim Kardashian, ta technika makijażu była znana już wcześniej. 

“Cut crease to klasyczna technika makijażu Drag Queen, która w ciągu ostatnich 10 lat została wypromowana przez siostry Kardashian” - mówi Misia Joachim, polska Drag Queen i influecerka. Początków tej techniki możemy doszukiwać się w latach 60. w lookach Drag Queen Divine, ale również supermodelki Twiggy, która słynęła ze swoich dużych, wyrazistych oczu.

Bettmann/Getty Images

Make up cut crease eye – dla kogo?

Ta technika maksymalnie powiększa oko. Daje iluzję większej powieki ruchomej, co w Dragu niezwykle się przydaje”  tłumaczy Misia Joachim. “Makijaż Drag to jednak forma teatralna, artystyczna. Musi być widoczny nawet z ostatnich rzędów. Chyba właśnie z tego powodu makijaż cut crease jest tak lubiany przez Kim i jej siostry  nie dość, że maksymalnie powiększa oko, to przyciąga w sposób wręcz niezwykły i hipnotyzujący uwagę”  zauważa Misia Joachim. Co więcej, ten makijaż pasuje absolutnie każdemu i możesz go wykonać nawet jeśli masz opadającą powiekę.

Zalety makijażu cut crease

  • Optycznie powiększa oczy,
  • idealny na specjalne okazje,
  • daje kreatywną swobodę,
  • hipnotyzujące spojrzenie,
  • uniwersalny,
  • trwały i intensywny,
  • optycznie podnosi opadającą powiekę.

Cut crease, a opadająca powieka

Makijaż cut crease jest również doskonałym rozwiązaniem dla osób z opadającą powieką. W przypadku opadającej powieki, technika cut crease wygląda nie tylko estetycznie, ale także koryguje proporcje oka, tworząc iluzję podniesienia powieki. Poprzez strategiczne odcięcie i zdefiniowanie obszaru załamania powieki jaśniejszym cieniem, cut crease pomaga wizualnie unieść opadającą skórę, nadając oczom bardziej otwarty i młodszy wygląd. Dodatkowo, staranne cieniowanie i precyzyjne odcięcie mogą skupić uwagę na samej ruchomej powiece, zamiast na opadającym obszarze, co nadaje spojrzeniu bardziej wyrazisty wygląd. Dlatego makijaż cut crease, mimo że pierwotnie kojarzony z efektem optycznego powiększenia, może stanowić skuteczną technikę korygującą proporcje dla osób z opadającą powieką, podkreślając naturalne piękno ich oczu i wydobywając spojrzenie.

Makijaż cut crease krok po kroku

Cut crease to skomplikowana technika makijażu, dlatego warto zarezerwować go na specjalne okazje. Nie mniej jednak, mając odpowiednie narzędzia i kosmetyki, podążając za naszymi wskazówkami, łatwo odtworzysz ten makijaż w domu.

Aby wykonać makijaż w stylu cut crease potrzebujesz:

  • cieni do powiek o kontrastowych odcieniach – ciemniejszy do zdefiniowania załamania powieki i jaśniejszy do zaznaczenia nowego odcięcia,
  • korektora do stworzenia odcięcia,
  • pędzla do blendowania cieni i płaskiego, precyzyjnego pędzelka do wykonania odcięcia.

Oto jak wykonać cut crease eye krok po kroku:

Krok 1: Przygotowanie powieki

Wyrównaj koloryt powieki i nałóż bazę pod cienie, aby uzyskać maksymalną intensywność koloru i trwałość makijażu.

Krok 2: Cieniowanie załamania powieki

Ciemniejszym cieniem delikatnie zdefiniuj obszar załamania powieki, aby nadać jej głębi. Stopniowo buduj intensywność cieni, starając się utrzymać płynne przejścia kolorów.

Krok 3: Odcinanie cut crease korektorem

Za pomocą jasnego korektora lub bazy pod oczy, stwórz linię cut crease, podążając za naturalnym załamaniem powieki. Korektor powinien wyraźnie odciąć obszar ruchomej powieki.

Krok 4: Wypełnienie nowej powieki ruchomej jasnym cieniem

Na nowopowstałej powiece ruchomej, nałóż jaśniejszy cień. Może być matowy lub błyszczący, z drobinkami - wybór należy do ciebie. Pamiętaj jednak, że musi kontrastować z odcieniem, który nałożyłaś w załamaniu powieki.

Krok 4: Dalsze cieniowanie

Kontynuuj cieniowanie, aby dopracować makijażu oczu. Zwróć uwagę na płynne przejścia między kolorami. 

Krok 5: Rzęsy i kreska

Pamiętaj, że cut crease to makijaż, który ma robić wrażenie, więc warto go dopracować nieco bardziej niż zwykle. Podążając za linią cut crease przy linii rzęs narysuj precyzyjną kreskę eyelinerem, aby dodatkowo wydobyć spojrzenie. Błyszczące cienie lub odrobina brokatu pomogą ci uzyskać efekt wow. W przypadku tego typu makijażu, sztuczne rzęsy są jak najbardziej wskazane.

Teraz twoje oczy są wyraźnie zdefiniowane, optycznie powiększone i jaśniejsze, niczym u Kylie Jenner.

Cut crease – galeria inspiracji

Jeżeli opanujesz podstawową technikę wykonywania makijażu cut crease możesz go modyfikować na nieskończenie wiele sposobów. Aby wprowadzić nieco świeżości do twojego makijażu, zapoznaj się z naszymi inspiracjami. 

Smokey cut crease

Cut crease soft glam

Kolorowe cut crease

Geometryczne cut crease

Czy teraz już wiesz, jak wykonać makijaż cut crease?