Dla wielu osób jedynym słusznym środkiem transportu jest własny samochód. "Cztery kółka" zapewniają ogromną swobodę, nie tylko w kwestii dojazdu na miejsce (możemy wybrać najbardziej interesującą trasę, pozwiedzać po drodze i dostać się pod sam hotel), ale także przemieszczania się między kolejnymi atrakcjami, gdy już dotrzemy do celu. Podróż samochodem po Europie lub nawet po Polsce wymaga jednak odpowiedniego przygotowania, nie tylko technicznego, ale i organizacyjnego. Co warto ze sobą zabrać?

Co zabrać w podróż samochodem do jedzenia?

Nie ma wątpliwości, że w trakcie wielogodzinnej podróży autem trzeba będzie coś zjeść. Problem w tym, że nie każda trasa obfituje w punkty gastronomiczne, a nawet jeżeli, to jakość serwowanych posiłków często pozostawia wiele do życzenia. Co warto zabrać ze sobą z domu?

Kanapki to klasyka turystycznych wypadów, która doskonale sprawdzi się też w tym przypadku. Odpowiednio przygotowane będą smaczne i dostarczą wszystkich niezbędnych makro i mikroskładników. Trzeba jednak pamiętać, że przechowywanie ich w wysokiej temperaturze nie jest najlepszym pomysłem, zwłaszcza gdy zawierają wędlinę. Można jednak łatwo poradzić sobie z tym problemem, ale o tym za moment.

W torebce z jedzeniem nie powinno zabraknąć szybkich przekąsek. W tej roli doskonale sprawdzą się dobrze nawadniające organizm owoce. Skoro o nawadnianiu mowa, nie zapomnij o zapasie wody. Przyda się też termos z kawą i herbatą.

Kosmetyczka i leki na podróż samochodem

Każdy kierowca powinien wozić w aucie apteczkę, jednak przed długą podróżą warto zweryfikować i ewentualnie uzupełnić jej zawartość. Poza środkami opatrunkowymi, podstawą są leki przeciwbólowe. Przydadzą się też środki na biegunkę (w myśl zasady: "spodziewaj się niespodziewanego") i lek na chorobę lokomocyjną. Ta ostatnia pozycje jest obowiązkowa, gdy w aucie podróżują dzieci pierwszy raz odbywające długą podróż. 

Oprócz apteczki warto mieć ze sobą także dobrze wyposażoną kosmetyczkę. Jej zawartość to kwestia mocno indywidualna, ale bez względu na własne potrzeby warto zaopatrzyć się w podstawowe środki higieny. W długiej podróży przyda się żel antybakteryjny - nie wszędzie przecież mamy możliwość umycia rąk. Co jeszcze? W samochodzie nieocenione są wilgotne chusteczki. Sprawdzą się, gdy trzeba będzie odświeżyć twarz, dekolt lub ręce, skorzystamy z nich też, gdy dopadnie nas potrzeba w miejscu, w którym nie ma toalety. Nie można zapomnieć także o suchych chusteczkach. Katar jest nieprzewidywalny, a gdy autem podróżują dzieci jest niemal pewne, że prędzej czy później pobrudzą czymś nie tylko buzię, ale i ubranie.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Europie

Podróż samochodem po Europie wymaga wyposażenia pojazdu w niezbędne akcesoria. Polskie prawo nakazuje kierowcom wożenie homologowanej gaśnicy ABC, minimum 1-kilogramowej. Kolejny element obowiązkowego wyposażenia to trójkąt ostrzegawczy i... tyle! Lista jest krótka. Trzeba jednak pamiętać, że niektórzy nasi sąsiedzi przedstawiają większe wymogi w tym zakresie.

Zgodnie z chorwackim prawem każdy samochód musi być wyposażony w trójkąt, kamizelkę odblaskową (żółtą, czerwoną lub pomarańczową), apteczkę i zapasowy komplet żarówek. W Niemczech do tej listy należy dodać gaśnicę i gumowe rękawice. Słowackie prawo drogowe jest jeszcze bardziej restrykcyjne. W tym przypadku kierowca potrzebuje jeszcze zapasowych bezpieczników, koła zapasowego, podnośnika i klucza do kół, liny holowniczej oraz dodatkowej kamizelki odblaskowej dla pasażera. Nieco mniej wymagające są czeskie przepisy. W tym przypadku lista niezbędnego wyposażenia obejmuje: trójkąt ostrzegawczy, kamizelkę odblaskową, apteczkę, koło zapasowe, podnośnik i klucz do kół

Dodatkowe wyposażenie samochodu

Długa podróż samochodem może stwarzać sporo niedogodności, ale każdą niewygodę z tym związaną można zniwelować. Dla zapewnienia maksymalnego komfortu warto wyposażyć auto w rolety przeciwsłoneczne, które ograniczą przenikanie ostrego światła. Uchwyty na kubek pozwolą wygodnie i bezpiecznie odłożyć napój. Jeżeli auto nie jest wyposażone w klimatyzację, przydatny okaże się wentylator samochodowy. Lista nie może nie uwzględnić lodówki samochodowej zasilanej z gniazda 12 V, idealnej do przechowywania żywności i napojów.

W aucie nie powinno zabraknąć nawigacji GPS z opcją prowadzenia do użytecznych punktów i wideorejestratora. Trzeba jednak pamiętać, że w niektórych krajach (np. w Austrii) jego używanie jest zabronione. Nie zapomnijcie też o ładowarce do telefonu!

Uprzyjemniacze podróży samochodem

Kolejna kategoria rzeczy do zabrania obejmuje akcesoria umilające podróż. Podstawą są poduszki pod głowę dla każdego pasażera. Nie zapomnij o zatyczkach do uszu. Senni pasażerowie chętnie z nich skorzystają. Przyda się też koc, nawet jeżeli na zewnątrz jest ciepło - niektórzy po prostu nie lubią spać bez niczego, czym mogą się okryć. 

Jeżeli w aucie podróżują najmłodsi członkowie rodziny, dobrze sprawdzi się tablet z wgranymi bajkami. Nie polegaj na Internecie mobilnym, zasięg nie jest wszędzie dostępny, a w niektórych krajach za transfer trzeba nieźle zapłacić. Przydadzą się też audiobooki, które skutecznie zajmą uwagę od pasażerów i spiszą się lepiej od papierowych książek - na nierównej, krętej drodze czytanie nie jest łatwe i wygodne. Przygotuj płyty z ulubioną muzyką, a jeżeli auto ma na wyposażeniu port USB, zarchiwizuj piosenki do formy plików cyfrowych i zapisz je na pen drive'ie.