Co robić na Mazurach?

Wczasy na Mazurach to gratka przede wszystkim dla wielbicieli wodnych atrakcji. Będąc w stolicy polskich jezior nie można odmówić sobie przyjemności popłynięcia żaglówką. Położone nieopodal jezior tawerny to świetne miejsca nie tylko, by coś zjeść, ale także posiedzieć wieczorem w gronie przyjaciół i posłuchać szant granych na żywo. Wakacje na Mazurach to nie tylko okazja do odpoczynku wśród pięknych jezior i lasów, ale również zwiedzenia wielu zabytków, gdyż region ten wyróżnia bogata historia. Miasta na Mazurach nie są od siebie bardzo oddalone, dzięki czemu podczas urlopu można się z łatwością między nimi przemieszczać i odkrywać bogactwo różnych miejscowości.

Wilczy Szaniec

Jeśli chodzi o ciekawe miejsca na Mazurach, Wilczy Szaniec zdecydowanie należy do czołówki, szczególnie dla miłośników historii. Znajduje się on w Gierłoży. Choć dziś to głównie ruiny dawnych budynków, to ich widok robi wrażenie, szczególnie konfrontując go z tym co działo się tutaj podczas II wojny światowej. To w Gierłoży znajdowała się główna kwatera Adolfa Hitlera. Jednak nie stanowił jej jeden budynek, ale całe ukryte w lesie miasteczko. Mogło żyć w nim nawet 2000 osób. Kompleks stanowiło 200 budynków, pośród których były liczne schrony i baraki, ale także dworzec, wodociągi, elektrownia, a nawet lotniska. To w tym miejscu zapadały najważniejsze decyzje II wojny światowej. Może właśnie dlatego do dziś Wilczy Szaniec przyciąga turystów i robi na nich duże wrażenie.

Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie

Miejsca na wypoczynek na Mazurach można znaleźć niemal na każdym kroku, szczególnie jeśli chcemy odpocząć na łonie natury. Położony na terenie Puszczy Piskiej Park Dzikich Zwierząt to idealne miejsce dla wszystkich fanów przyrody. Warto pojechać tam w szczególności z dziećmi. Na terenie parku różne zwierzęta mają swoje wybiegi i spacerują bez krat, które spotykamy w zoo. Na dodatek można zdecydować się na spacer z przewodnikiem, który opowiada o napotkanych po drodze gatunkach. Spotkamy tam nie tylko konie, żubry, rysie czy daniele, ale także nieco bardziej egzotyczne zwierzęta. Park ma powierzchnię 10000 m2 i należy do najchętniej odwiedzanych mazurskich atrakcji.

Święta Lipka

To co warto zobaczyć na Mazurach to nie tylko piękne krajobrazy i rozległe jeziora, ale także robiące wrażenie zabytki. Położone między Reszlem a Kętrzynem Sanktuarium w Świętej Lipce uważane jest za najważniejsze w tej części Polski. Nazywane "Częstochową Północy" i miejscem cudów stanowi ważne miejsce kultu na Mazurach. Świątynia zbudowana w stylu barokowym pośród lasów i mazurskich jezior robi duże wrażenie. O Świętej Lipce istnieje nawet legenda krążąca wśród miejscowych i odwiedzających ją turystów, a cuda, które miały tam miejsce sprawiają, że to do dziś popularne miejsce pielgrzymek. Sanktuarium powstało pod koniec XVII wieku i należy do najważniejszych barokowych budowli w Polsce. W środku znajdują się słynne organy z ruchomymi figurami.

Mamerki

Mamerki to kolejny istotny historycznie punkt na mapie Mazur. Jest to osada położona nad jeziorem Mamry, która kiedyś była Kwaterą Główną Niemieckich Wojsk Lądowych. W czasach II wojny światowej Mamerki tętniły życiem. Na ich terenie znajdowało się ponad 200 obiektów, w tym m.in. szpital, sauna i kasyno. W przeciwieństwie do Wilczego Szańca nie były schronem, ale samowystarczalnym miastem, w którym niemieckim dowódcom niczego nie brakowało. Dziś pozostały po nich mury położone w towarzystwie lasów przy jednym z najbardziej znanych polskich jezior. W Mamerkach można zobaczyć replikę Bursztynowej Komnaty. Po przegranej wojnie Niemcy nie zdążyli wysadzić tamtejszych schronów, więc zachowały się one w całkiem dobrym stanie.

Krutynia

Atrakcje na Mazurach w dużej mierze związane są z wodą, której tam nie brakuje. To świetne miejsce nie tylko do żeglowania, ale również do spływów kajakowych. Jednym z najpopularniejszych i najbardziej efektownych szlaków kajakowych jest jest ten na rzeczce Krutyni. Kajakarze uwielbiają Krutynię ze względu na jej malownicze położenie. Wiosłując tą rzeką można podziwiać Mazurski Park Krajobrazowy czy Puszczę Pilską. To idealny szlak dla rodzinnych wypraw - cicha okolica oraz spokojny nurt rzeki sprawiają, że można znakomicie wypocząć. Krutynia zjednała sobie miłośników kajakarstwa już w w latach 20 ubiegłego stulecia i do dziś jest jednym z najbardziej lubianych szlaków tej części Polski.

Muzeum Indian w Spytkowie

Turystyka na Mazurach rozwija się dynamicznie i dostosowuje do potrzeb tamtejszych turystów. Nic więc dziwnego, że powstaje coraz więcej miejsc przyciągających rodziny z dziećmi. Jednym z najciekawszych bez wątpienia jest położone w Spytkowie Muzeum Indian Ameryki Północnej. Nieopodal jednego z najpopularniejszych mazurskich miast - Giżycka, rozłożone są indiańskie namioty tworzące klimatyczną wioskę. Można nie tylko odwiedzić muzeum Indian i zobaczyć największą w Polsce kolekcję indiańskich eksponatów, ale również postrzelać z łuku czy zapalić fajkę z indiańskim wodzem. Na ciekawskich czeka ścieżka dydaktyczna, po której można spacerować wraz z animatorem odkrywającym przed gośćmi różne sekrety życia Indian.

Mrągowo - polska stolica country

Mrągowo to jedno z najbardziej znanych miast na Mazurach. Oczywiście za sprawą muzyki country, której jest prawdziwą polską stolicą. To właśnie tam co roku odbywa się znany nie tylko w kraju, ale i na świecie Piknik Country, który przyciąga wielbicieli kowbojskiego stylu rodem z amerykańskich westernów. Na przełomie lipca i sierpnia miasto wypełnione jest gośćmi, którzy przyjechali nie tylko posłuchać granej na żywo muzyki, ale także poczuć klimat w jedynym takim miejscu w Polsce. Mnóstwo motocykli, koni i ludzi w kowbojskich strojach na ulicach sprawia, że Mrągowo tętni życiem i robi ogromne wrażenie. Jednak podczas festiwalu na przyjezdnych i miejscowych czeka nie tylko muzyka, ale również wiele innych atrakcji. Wówczas w Mrągowie organizowane są np. wybory Miss Country, maraton pływacki czy konkurs na najlepszą witrynę w stylu country. Nawet osoby, które nie są fanami tej muzyki chętnie wpadają do Mrągowa, by dać się porwać panującej tam energii i poczuć klimat teksańskich miasteczek.

Popielno - stacja badawcza i rezerwat koników polskich

Okolice największego polskiego jeziora Śniardwy to według wielu najpiękniejsze miejsca na Mazurach. To właśnie tam położone jest Popielno, słynące z hodowli koników polskich, będących potomkami tarpanów. W latach 50. w Popielnie założona została stacja badawcza PAN. To właśnie na jej terenie znajduje się do dziś rezerwat. Koniki są przyzwyczajone do obecności ludzi, dzięki czemu nie tylko nie należy się ich bać, ale także można bezpiecznie pogłaskać, a nawet pojeździć, oczywiście pod okiem instruktora. Na terenie rezerwatu wyznaczone są ścieżki spacerowe, wzdłuż których wolno spacerują podopieczni stacji. Część koników mieszka w dużych zagrodach. Oprócz koników polskich na terenie rezerwatu znajduje się także hodowla bobrów, bydła czerwonego oraz jeleni. Niektóre ze zwierząt są oswojone i chętnie podchodzą do ludzi, a nawet dają się pogłaskać, Popielno to świetne miejsce na rodzinną wycieczkę.

Twierdza Boyen w Giżycku

Najczęściej polecane miejsca na Mazurach to bez wątpienia Giżycko i Mikołajki. W obu znaleźć można piękne jeziora, liczne atrakcje oraz zabytki. Najważniejszą budowlą Giżycka dla wielu jest Twierdza Boyen, która należy do najlepiej zachowanych warowni w Polsce. Powstała ona w XIX wieku i nazwana została na cześć pruskiego dowódcy Hermana von Boyena. Już kilkaset lat przed wzniesieniem twierdzy w kształcie gwiazdy, Krzyżacy wybudowali tam swój gród obronny z zamkiem. Giżycko to miasto, które według wielu mieszkańców ma najbogatszą historię na Mazurach. Świadczy o tym także zabudowa całego miasteczka, dobrze zachowana do dziś. To świetne miejsce nie tylko dla wielbicieli żeglugi, szant i mazurskiej przyrody, ale także dla wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś o przeszłości tego regionu.

Mikołajki

Miejsca na wypoczynek, zarówno ten aktywny, jak i kompletnie leniwy, w Mikołajkach nie brakuje. To jedno z najchętniej odwiedzanych miast w tej części Polski. Jest nie tylko pełne atrakcji, ale również pełni rolę świetnej bazy wylotowej, z której łatwo dostaniemy się do wielu innych mazurskich miejscowości. W Mikołajkach można wypocząć nad "mazurskim morzem" czyli jeziorem Śniardwy, a także spędzić czas w jednym z luksusowych hoteli czy aquaparków. Niewątpliwą atrakcję stanowi wioska żeglarska, w której możemy skorzystać z rejsu statkiem, spróbować świeżej ryby i posłuchać granej na żywo muzyki. W Mikołajkach zobaczymy również ważne dla historii Mazur zabytki, takie jak Muzeum Reformacji Polskiej czy Gród Galindów. Nie bez powodu Mikołajki nazywane są "perłą Mazur" - to miejsce, w którym niemal każdy znajdzie coś dla siebie.