Co warto przywieźć z Włoch do jedzenia?

Pamiątki kulinarne należą do najczęściej przywożonych przedmiotów z Włoch. Każdy z nas chce zabrać do domu odrobinę Italii i jeszcze raz poczuć jej wyjątkowy klimat. Zmysł smaku jak żaden inny przywołuje wspomnienia, więc w bagażu warto wygospodarować miejsce na kilka smakołyków.

Po pierwsze - sery. Ten wyjątkowy specjał warto kupić ostatniego dnia pobytu, daje to pewność, że po powrocie do domu ser będzie smakował dokładnie tak, jak powinien. Uwaga! Przed zakupem warto sprawdzić jego pochodzenie. Niestety, także we Włoszech nie brakuje podróbek pochodzących stamtąd wyrobów.

Na jakich serach warto się skupić? Pozycja obowiązkowa to ser pleśniowy z północnych Włoch. Mowa o gorgonzoli, czyli niebieskim serze z Lombardii. Jako kulinarna pamiątka sprawdzi się też parmezan z regionu Emilia-Romania i doskonały ser owczy Pecorino Romano.

Po drugie - ryż. Nie taki zwykły, a do risotto, czyli arborio i carnarolli. Tego rarytasu nie znajdziemy jednak w małych opakowaniach. Jeden worek ryżu najczęściej waży ok. 5 kg.

Po trzecie - makarony. Mimo że w polskich sklepach nie brakuje oryginalnych wyrobów, to na niewielkich targowiskach można spotkać produkty, których próżno szukać u nas. Szczególnie warto polecić tagliolina ai fughi porcini - makaron z borowikami.   

Po czwarte - słodycze. Panforte to bodaj jeden z najbardziej znanych włoskich przysmaków. Występuje w dwóch wersjach - białej i czarnej. W obu przypadkach jest to ciągnące się ciasto (które przypomina nieco piernik) z miodem, orzechami i bakaliami. Wyśmienicie smakują też ciastka cantucci i amaretti. 

Po piąte - oliwa. Ta pozycja nie dziwi chyba nikogo, tym bardziej, że we Włoszech możemy znaleźć wiele odmian oliwy z oliwek, których nie kupimy w polskich sklepach. Najlepiej jednak skupić się na produktach oferowanych w niewielkich gospodarstwach. Te przedstawiają najwyższą jakość.

Co przywieźć z Włoch do picia?

Z czego oprócz jedzenia słyną Włochy? Oczywiście z wyśmienitych trunków i ze wspaniałej kawy. Szczególnie popularne jest włoskie wino i to właśnie na tym napoju warto się skupić w pierwszej kolejności.

Jeżeli chcemy móc odbyć tę niezwykłą podróż jeszcze raz, tym razem już po powrocie do domu, warto zaopatrzyć się w butelkę dobrego wina w każdej odwiedzanej miejscowości, najlepiej w lokalnych winnicach. Szczególnie godne polecenia jest Brunello di Montalcino - jedno z najlepszych win z Toskanii. Wyśmienicie smakuje też Vino Nobile di Montepulciano i Rosso di Montalcino. Italia oferuje także coś dla koneserów białych win. Pozycje obowiązkowe to Orvieto Classico i Vernaccia di San Gimignano.

Miłośnicy mocniejszych alkoholi z całą pewnością docenią smak grappy. To winogronowa wódka z Włoch, destylowana z odpadów i wytłoków pozostałych po produkcji wina. Grappa występuje też w odmianie aromatyzowanej, np. ziołami lub owocami. Wybierając trunek dla siebie, należy pamiętać, że czas dojrzewania ma przełożenie na jego jakość. 

Nic nie przywołuje wspomnień tak skutecznie, jak smak włoskiej kawy. Jej charakterystyczny aromat doceni każdy koneser. Świetnie nadaje się do zaparzenia cappuccino lub espresso. Dla wielu osób taki zakup może jednak nie mieć sensu, przecież włoską kawę spokojnie znajdziemy także u nas. Oczywiście, że tak. Trzeba jednak wiedzieć, że kupiona w polskim sklepie smakuje inaczej niż przywieziona z Italii. Różne gatunki kawy to także wspaniałe prezenty z Włoch, którymi możemy obdarować najbliższych.

Co przywieźć z Włoch jako pamiątkę?

Co warto przywieźć z Włoch jako trwałą pamiątkę? Na pewno to, co w tym kraju jest najlepsze - buty! Ich cena z całą pewnością nie należy do najniższych, ale słynny na całym świecie styl i jakość skóry to czynniki, które mogą przeważyć szalę na stronę małego wakacyjnego szaleństwa.

Skoro o skórze mowa, nie tylko wielcy projektanci mody oferują wiele wyrobów wykonanych z naturalnego materiału najwyższej jakości. Takie produkty znajdziemy też w małych sklepach i na niewielkich bazarach, a każdy z nich doskonale sprawdzi się w roli praktycznej i stylowej pamiątki. Jaką pamiątkę warto kupić we Włoszech?Rękawiczki, pasek, portfel, torebka - to wszystko nie musi kosztować małej fortuny, a z pewnością zostanie docenione.

Skoro w walizce znalazła się już włoska kawa, nie można pominąć tematu oryginalnej zastawy. Stylowe filiżanki do espresso będą nam przypominały o niezwykłych chwilach za każdym razem, gdy będziemy raczyć się tym wyjątkowym napojem. Skoro mamy już kawę i filiżanki, przyda się też stylowa i gustowna kawiarka

Warto znaleźć w walizce miejsce na wyroby lokalnych rzemieślników. Biżuteria i ceramika ze szkła weneckiego prezentuje się oszałamiająco. Włosi wychodzą z założenia, że nawet wyroby użytku codziennego muszą być piękne i stylowe. Do listy pamiątek warto zatem dodać też produkty z drewna oliwnego, jak choćby kuchenną deskę do krojenia, zestaw łyżek kuchennych, cukierniczkę czy misę.  

Jak w raju poczują się tam kibice piłki nożnej, która we Włoszech jest sportem narodowym. Szaliki i koszulki to ledwie wierzchołek góry, którą tworzą piłkarskie pamiątki. 

Czego nie można przywieźć z Włoch?

Nie każdą pamiątkę z Włoch możemy zabrać do domu. Dotyczy to przede wszystkim okazów flory i fauny oraz produktów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, które zostały wyszczególnione w Konwencji Waszyngtońskiej (CITES). Mowa przede wszystkim o wyrobach ze skóry, futra lub kości okazów rzadkich, zagrożonych wyginięciem i podlegających ochronie. Uwaga, dotyczy to także korali rafotwórczych, nie tylko w formie rafy, ale także wykonanych z nich pamiątek.

W przypadku wątpliwości, czy dana pamiątka nie narazi nas na wysoką grzywnę, zawsze warto skontaktować się z przedstawicielami służby celnej.