Co warto przywieźć z Hiszpanii do jedzenia?

Z czego słynie Hiszpania? Na pewno z corridy, flamenco i kunsztownych dzieł najwybitniejszego artysty XX wieku - Pabla Picassa. Nie można jednak zapominać, że Hiszpania to także niezwykłe doznania kulinarne, więc tworząc listę najlepszych pamiątek, z całą pewnością trzeba uwzględnić kilka smakołyków, zwłaszcza że wielu oferowanych tam wspaniałości nie znajdziemy w Polsce.

Nasza pierwsza propozycja to miód. O ile naszym krajowym nie brakuje niczego, to hiszpańskie miody zapewniają zupełnie inne doznania smakowe niż te, do których przywykliśmy. Właściwie każdy tamtejszy region oferuje doskonałe miody z pyłków lokalnych roślin. Doskonałymi walorami smakowymi odznaczają się: miód cytrynowy, pomarańczowy, z awokado, eukaliptusowy, z lawendy i kasztanów. 

Kolejny ciekawy pomysł to przyprawy. Tutaj pozycją obowiązkową jest pimenton, czyli wędzona papryka o wyjątkowo intensywnym aromacie. Warto kupić też szafran, który w Hiszpanii oferowany jest nie tylko w niezliczonych odmianach, ale i w rozsądnej cenie.

Wielbiciele sera powinni znaleźć miejsce w bagażu na przynajmniej kilka gatunków. Szczególnie godny polecenia jest wyśmienity manchego, cabrales i majorero. 

Prawdziwym rarytasem jest jednak hiszpańska szynka, zwłaszcza jamón ibérico (czyli szynka iberyjska) i jamón serrano (czyli szynka serrano). Ich walory smakowe usatysfakcjonują każdego konesera wędlin. 

Osoby wybierające się w rejon Andaluzji po prostu nie mogą nie zabrać do domu butelki wyśmienitej oliwy z oliwek, będącej znakiem rozpoznawczym tego regionu. Tamtejsze gaje oliwne rodzą owoce najwyższej jakości, co przekłada się na wyjątkowe walory produktu końcowego.

W spisie pamiątek do przywiezienia po prostu muszą figurować słodycze z Hiszpanii. Ciekawą propozycją jest pan de higo - placek wytwarzany wyłącznie z suszonych owoców lub z dodatkiem orzechów. Taki deser doskonale sprawdzi się w połączeniu z czarną, gorzką kawą. Doskonale smakują też hiszpańskie czekolady, zwłaszcza pikantna bez mleka.

Co przywieźć z Hiszpanii do picia?

Wino z Hiszpanii cieszy się doskonałą renomą na całym świecie, zatem także taką pamiątkę warto przywieźć do domu. Szczególnie godne polecenia są trunki z regionu La Rioja.

O upalnych dniach spędzonych w Hiszpanii skutecznie przypomni sangria, czyli alkohol wytwarzany z wina i owoców. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych napojów alkoholowych w tym kraju, więc bez problemu można dostać go w dosłownie każdym sklepie.

Będąc w Barcelonie, warto kupić butelkę Cavy. Pod tą nazwą kryje się wyśmienite wino musujące, w którego procesie produkcji wykorzystywana jest technika szampańska. 

Dużą popularnością cieszą się ziołowe likiery Hierbas. Odpowiada za to ich unikalny smak, ale nie tylko. Trunki te wykazują wyjątkowo korzystny wpływ na układ trawienny, więc wypicie jednego kieliszka po ciężkim, typowo polskim obiedzie może okazać się dobrym pomysłem. 

Co przywieźć z Hiszpanii jako pamiątkę?

Pamiątki z Hiszpanii to nie tylko uczta dla kubków smakowych, ale także dla oczu i ciała. Poza smakołykami i wybitnymi trunkami, do Polski warto przywieźć też coś trwałego, co przez długi czas będzie przypominało nam o spędzonych tam chwilach. 

Hiszpania to raj dla każdej miłośniczki rajdów po butikach. Zara, Stradivarius, Bershka - te marki znają wszystkie wielbicielki mody i dobrego stylu, a każda z nich należy do hiszpańskiej firmy Inditex. Po co jednak kupować markowe ciuchy i akcesoria na wakacjach, skoro te są dostępne także u nas? To proste - w Hiszpanii są tańsze. 

Hiszpania słynie z pięknych wyrobów tradycyjnej sztuki ludowej, więc przynajmniej kilka z nich warto dopisać do listy pamiątek. Jedną z ciekawszych opcji są kastaniety, czyli hiszpański idiofon zderzeniowy, zdobiony pięknymi malunkami. Interesującą pamiątką może być też suknia, którą Hiszpanki zakładają do tańca flamenco. Taki strój trzeba jednak dopełnić, więc decydując się na suknię, warto kupić jeszcze tradycyjne buty do tańca i kapelusz.

Skoro jesteśmy przy tamtejszej sztuce ludowej, piękną pamiątką lub prezentem dla kogoś bliskiego będzie abanico, czyli hiszpański wachlarz. Jeżeli ma on służyć jako coś więcej niż tylko ścienna ozdoba, warto omijać szerokim łukiem stoiska z tanimi pamiątkami. Jakość oferowanych tam wachlarzy pozostawia sporo do życzenia.   

Osoby, którym zasmakowała hiszpańska kuchnia, a które na wakacje wybrały się samochodem, powinny rozważyć zakup patelni służącej do przygotowania paelli, czyli ryżu z dodatkami, przyprawionego szafranem. 

Świetną pamiątką będzie ręcznie wytwarzana hiszpańska ceramika. W sklepach i na targowiskach łatwo znajdziemy kunsztownie zdobione talerze, misy, kubki i filiżanki.

Biżuteria z Hiszpanii to kolejne rękodzieło, które zasługuje na wyróżnienie. Ręcznie robione kolczyki, bransoletki i naszyjniki zachwycają niezwykle oryginalnym wzornictwem. 

Czego nie można przywieźć z Hiszpanii?

O ile każdy z nas chciałby zabrać do domu możliwie najwięcej pamiątek, to nie można zapominać, że niektóre z nich mogą wpędzić nas w niemałe kłopoty.  

Konwencja Waszyngtońska (którą podpisała także Polska) zabrania wywożenia rzadkich, zagrożonych i podlegających ochronie przedstawicieli flory i fauny, a także pochodzących od nich produktów - skór, futer, kości i wykonanych z nich rzeczy i pamiątek. Dotyczy to także koralowców rafotwórczych.

Warto też pamiętać, że kilka lat temu rząd Hiszpanii zaostrzył przepisy w kwestii wywozu piasku i muszli. Nic dziwnego, wszystko to składa się na lokalny ekosystem, a jeżeli nawet połowa turystów zabierze ze sobą po kilka muszelek, nie pozostanie to bez wpływu na jego funkcjonowanie.