Tuż po tym jak przyznano Złote Lwy w Gdyni ujawniono, który film zostanie zgłoszony do Amerykańskiej Akademii Filmowej. Zdecydowano, że to "Chłopi" powalczą o swoje miejsce wśród najlepszych filmów zagranicznych. Szanse są ogromne, bo animacja zbiera wiele świetnych recenzji. I to nie tylko w naszym kraju. Co więcej, Hugh Welchman jest już laureatem Oscara za krótkometrażowy film "Piotruś i Wilk". Również poprzedni tytuł duetu DK Welchman i Hugh Welchman, czyli "Twój Vincent" dał im nominację do Oscara w kategorii Najlepszy Film Animowany.

"Chłopi" polskim kandydatem do Oscara! To już potwierdzona informacja

Magazyn Variety umieścił polski film na swojej liście 25 produkcji z szansą na nominację. Indiewire pisze o nim jako jednym z 16 najważniejszych tytułów, które miały swoją premierę podczas największych światowych festiwali w Toronto, Wenecji i Telluride. „The Hollywood Reporter” podkreśla, że „Chłopi” to „porywająco piękny wizualny triumf”.

"Autorzy „Chłopów” zaprezentowali kolejny imponujący film animowany, nie tylko powtarzając triumf „Twojego Vincenta”, ale idąc znacznie dalej, osiągając nowy poziom dynamizmu w animacji, w którym kamera nie jest tylko obserwatorem, ale uczestnikiem. Film porusza ważne i wciąż aktualne tematy społeczne; opresją kobiet, ich zależność, a nawet przynależność do mężczyzny, przemoc seksualną, mobbing.  To historia, która będzie zrozumiała na całym świecie, ponad granicami i podziałami politycznymi" – mówiła Ewa Puszczyńska, przewodnicząca komisji wybierającej polskiego kandydata.

"Chłopi" to animacja, według reżyserii i scenariusza DK Welchman, Hugh Welchmana, oparta na powieści Władysława Rrymonta o tym samym tytule. Powieść otrzymała literacką Nagrodę Nobla w 1924 roku. W najnowszym filmie zagrali: Kamila Urzędowska, Robert Gulaczyk, Mirosław Baka, Sonia Mietielica, Ewa Kasprzyk, Cezary Łukaszewicz, Małgorzata Kożuchowska, Sonia Bohosiewicz, Dorota Stalińska, Andrzej Konopka, Mateusz Rusin, Maciej Musiał, Julia Wieniawa.

Produkcja trafi na polskie ekrany kin już 13 października.