Jagna, Boryna, polska wieś, malowniczo zmieniające się pory roku, tradycyjne uroczystości, trudy pracy na roli ale i sielskość natury. Reymontowskie Lipce ożyły w stylu, w jakim malowali na przełomie XIX i XX wieku polscy artyści. Realizm Leona Wyczółkowskiego, symbolizm Ferdynanda Ruszczyca i sielskość Józefa Chełmońskiego opisały słynną powieść Władysława Reymonta z początku dwudziestego stulecia.

„Chłopi" –  o czym opowiada film?

„Na tle zmieniających się pór roku i sezonowych prac polowych rozgrywają się losy rodziny Borynów i młodej dziewczyny Jagny. Pięknej, tajemniczej młodej kobiety, która wymyka się ciasnym ramom małej społeczności. Po latach pracy nad filmem o Vincencie van Goghu poczułam silną potrzebę, by opowiedzieć o kobietach: ich zmaganiach, pasji i sile”, mówi o projekcie autorka Dorota Kobiela.

Kobiela zrealizowała wiele animacji krótkometrażowych, zanim powstał „Twój Vincent” Pełnometrażowe, oszałamiające dzieło, w którym artyści z całego świata namalowali pojedyncze klatki imitując styl słynnego niderlandzkiego malarza dostało nominację do Oscara i rozsławiło polską artystkę. Teraz stanęła przed jeszcze trudniejszym zadaniem.

„Chłopi" – jak nakręcono produkcję?

Film „Chłopi” zrealizowano w technice animacji malarskiej, choć dodano aktorskie interpretacje. Najpierw powstały zdjęcia z udziałem aktorów. W rolę Jagny wcieliła się Kamila Urzędowska, starego Borynę zagrał Mirosław Baka. Poza nimi na ekranie plejada polskich aktorów, mi.n.: Ewa Kasprzyk, Małgorzata Kożuchowska, Sonia Bohosiewicz i Julia Wieniawa. Nagrane klatki filmowe namalowano następnie jako oddzielny obraz olejny, w stylistyce dzieł takich artystów przełomu XIX i XX wieku jak Józef Chełmoński, Ferdynand Ruszczyc, czy Leon Wyczółkowski. Zapowiada się magiczna interpretacja. 

„Chłopi" – jak przygotować się na premierę filmu?

Wielu z nas już od kilkunastu miesięcy wyczekuje premiery nowej produkcji autorstwa Doroty Kobieli. Część z nas pewnie będzie miała okazję obejrzeć je w kinie, jednak większość prawdopodobnie zapozna się z nową wersją „Chłopów" w domu. Właśnie dlatego, by w pełni cieszyć się wrażeniami z produkcji należy odpowiednio przygotować się na jej premierę. 

Nasze przygotowania powinny rozpocząć się od wybrania odpowiedniego telewizora do projekcji. Świetnym wyborem będą telewizory marki LG serii OLED Gallery. Jedną z największych zalet sprzętów wykonanych w technice OLED są samoświecące piksele, które pozwalają na osiągniecie prawdziwej czerni na domowych ekranach. Dzięki temu, że w dowolnym momencie każdy z pikseli na ekranie może zostać podświetlony lub zgaszony, telewizory OLED są liderami na rynku po kątem tworzenia kontrastu. W przypadku „Chłopów" będzie to szczególnie przydatne w podziwianiu scen w niewielką dawką światła, w których refleksy i cienie grają kluczową rolę w odbiorze. 

Drugą mocną stroną telewizorów LG OLED jest wykorzystanie w ich produkcji technologii Dolby Vision i Dolby Atmos, które gwarantują przeniesienie kinowych wrażeń do naszych domów. Technologia Dolby Vision odpowiada za wykorzystanie do optymalizacji obrazu dynamicznych metadanych, które dopasowują poziom jasności, do każdej sceny. W efekcie widzowie otrzymują w domu większą liczbę kolorów oraz znaczny wzrost głębi obrazu. Z kolei technologia Dolby Atos odpowiada za przestrzenny dźwięk, który daje widzom poczucie, że wydarzenia na ekranie mają swoje dźwiękowe odzwierciedlenie w ich otoczeniu.