Jak dołączyć do zbiórki? Wystarczy, że odwiedzicie Wroclavię do 19 czerwca i w specjalnych pojemnikach, znajdujących się na poziomie 0 Wroclavii, umieścicie ubrania, których już nie potrzebujecie – nowe i używane, ale czyste, kompletne i nie zniszczone, czyli bez dziur, zmechaceń, czy plam. Takie ubrania, które sami moglibyśmy jeszcze założyć. Poza odzieżą zbierane są również pozostałe elementy garderoby, takie jak połączone w pary buty, torebki i biżuteria.

Za każdy 1 kg odzieży w dobrym stanie inicjatywa Ubrania do Oddania przekaże 1 zł do Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci. Co więcej, również Wroclavia przekaże dodatkowe 1 zł za każdy kilogram, do maksymalnej kwoty 5 000 zł.

Do fundacji trafią więc aż 2 zł od każdego zebranego od uczestników kilograma ubrań.

"Serdecznie zapraszamy wrocławian, by przynieśli do nas ubrania, których już nie noszą. W ten sposób każdy z nas może mieć pozytywny wpływ na środowisko i jednocześnie przyczynia się do przekazania darowizny dla Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci. To kolejna po zimowej współpracy z  Pucybutami inicjatywa Wroclavii w duchu less waste, która równocześnie wspiera potrzebujących" – podkreśla Anna Kula, rzecznik prasowy Wroclavii. Inicjatywa charytatywnego recyklingu modowego to kolejny krok w realizacji długofalowej strategii Wroclavii, „BetterPlaces 2030”, która skupia się na tworzeniu lepszych miejsc, m.in. przez zmniejszeniu śladu węglowego oraz działania na rzecz i przy współudziale mieszkańców. W grudniu zeszłego roku centrum zorganizowało świąteczną akcję zbiórki obuwia, która wsparła podopiecznych Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta. Ofiarodawcami byli wrocławianie, którzy oddali ponad pół tysiąca par butów, umożliwiając ich ponowne użycie.

"Wrocław od dawna pokazuje, że jest miastem, w którym świadomość ekologiczna mieszkańców jest na bardzo wysokim poziomie. A jak widzę, że coraz więcej organizacji, w tym centrum handlowe Wroclavia przyłącza się do działań pro środowiskowych, to ogarnia mnie autentyczna radość. Bo to znaczy, że coraz więcej z nas, chce włączać się w działania, które pozwalają nam ratować życie na ziemi. To już nie są frazesy, musimy działać już, dziś i na coraz większą skalę" – dodaje Zosia Zochniak, założycielka Ubrania do oddania.

Ubrania do oddania to inicjatywa, która od 2018 roku dba o odpowiedzialną gospodarkę odpadami tekstylnymi. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu społeczności przekazała ponad 450 000 złotych na konta ponad 150 współpracujących organizacji charytatywnych, m.in. Unicef, Sos Wioski Dziecięce, Mam marzenie, Animals. Dzięki systemowi pozyskiwania ubrań oraz profesjonalnemu przetwarzaniu i wprowadzaniu do ponownego obiegu tej grupy surowców ratują niepotrzebne ubrania przed wysypiskami i spalarniami śmieci – separując wyroby tekstylne od pozostałych odpadów – i dając im tym samym drugie życie. 

Zebrana we Wroclavii odzież trafi najpierw do magazynu Ubrania do Oddania, gdzie zostanie posortowana, a następnie wprowadzona do ponownego obiegu zgodnie z założeniami gospodarki cyrkularnej. 

Do zakończenia akcji zostały już niecałe dwa tygodnie - róbcie więc porządki w szafach i śpieszcie do Wroclavii!