Karl Lagerfeld ponownie zabiera nas w podróż (także w czasie). Byliśmy już w średniowiecznym zamczysku w Edynburgu, a nawet na rodeo w Dallas. Kolejnym miejscem wartym do odwiedzenia jest Salzburg, miasto Mozarta znane ze starówki z dwudziestoma barokowymi kościołami. Co łączy te wszystkie miejsca? Gabrielle "Coco" Chanel

To właśnie podczas pewnych wakacji, które spędziła razem z baronem Hubertem von Pantzem w hotelu pod Salzburgiem (w Mittersill), Coco wpadła na pomysł stworzenia kultowego żakietu z czterema kieszeniami. A wszystko za sprawą pewnego windziarza i jego uniformu. Jednak pierwszy projekt marynarki powstał dopiero 20 lat później, w latach 50. Skróconą wersję tej historii możemy zobaczyć w krótkometrażowym filmie "Reincarnation" w reżyserii Karla Lagerfelda (zobacz tutaj). W rolach  głównych wystąpili: Cara Delevingne, Pharrell Williams i Géraldine Chaplin. Amerykański muzyk jest również autorem piosenki promującej wideo, "CC The World".

Pokaz Chanel Métiers d’art Paris-Salzburg 2015 zorganizowano w XVIII-wiecznym pałacu Schloss Leopoldskron w stylu rokoko (w 1965 roku nakręcono tam amerykański musical "Dźwięki muzyki" z Julie Andrews) nad jeziorem Leopoldskroner Weiher. Na wydarzenie zaproszono jedynie 220 osób, głównie redaktorów najbardziej prestiżowych pism, stylistów oraz ulubione klientki. Podczas prezentacji, którą otworzyła Lara Stone można było zobaczyć nowe wersje słynnego żakietu Chanel z elementami... tyrolskimi! To samo tyczy się niektórych sukienek oraz bluzek. Nie zabrakło również odniesień do mody za czasów istnienia monarchii Austro-Węgierskiej (koronki, plisy i wstążki). Subtelnie zmiksowano także ponadczasową elegancję z uwielbianym przez Karla stylem tomboy. Projektant kolejny raz udowodnił, że jest mistrzem takich połączeń.

"To coś więcej niż fantazja. (Kolekcja, przyp. red.) Musi być współczesna, pasująca do dzisiejszych czasów, proporcje, wszystko", przyznał Karl Lagerfeld po pokazie.

Oprócz wspomnianej już Lary Stone, na wybiegu pojawili się również: Catherine McNeil, Ondria Hardin, Nadja Bender, Hudson i Brad Kroenig, Soo Joo Park, Charlotte Free, Binx Walton, Edie Campbell, Stella Tennant, Jamie Bochert, Caroline Brasch Nielsen, Ola Rudnicka, Lindsey Wixson, Baptiste Giabiconi oraz Kendall Jenner i Cara Delevingne.

Mimo, że linie Chanel Pre-Fall wydają się być zbyt fantazyjne do noszenia na co dzień (czy nawet niektóre gale), okazuje się, że to jedna z "najszybciej rozwijających się gałęzi" należących do imperium francuskiego domu mody. Jesteśmy ciekawi, gdzie Karl zorganizuje Métiers d’art w przyszłym roku!

Chanel Métiers d’art Paris-Salzburg 2015 >>