"Poświęcenie całej kolekcji tweedowi to hołd. Podążaliśmy śladami Gabrielle Chanel wzdłuż rzeki Tweed, aby wyobrazić sobie tweedy w kolorach tego krajobrazu. Jak długi różowy płaszcz nakrapiany błękitem i fioletem albo burgundowy garnitur z delikatnym złotym połyskiem. Oto, co Gabrielle Chanel robiła podczas swoich spacerów po szkockiej wsi: zbierała paprocie i bukiety kwiatów, aby zainspirować lokalnych rzemieślników do pożądanych odcieni" mówi o swoich inspiracjach Virginie Viard i dodaje: "Nie ma nic bardziej seksownego niż noszenie ubrań osoby, którą kochasz. Oczywiście fascynuje mnie ten zawsze współczesny gest. I to Chanel sprawia, że ​​tweed jest kobiecy".

W kolekcji jesień-zima 2022/2023 Chanel znów sięga do archiwów i skupia się na kluczowym dla siebie materiale - tweedzie. To z niego uszyte są psychodeliczne kurtki, minisukienki, garnitury z krótkimi spodenkami, eleganckie spodnie i proste spódniczki, klasyczne płaszcze oraz krótkie żakiety. Uzupełniają je grube wełniane rajstopy i zakolanówki, łańcuszkowe paski do spodni, mikrotorebki, kalosze z logotypem francuskiego domu, a także delikatne czółenka na obcasie typu kaczuszka. Wszystko to w pudrowym różu, rozbielonym błękicie, srebrze, szarości czy czerni. "Myślałam też o Anglii w latach 60. i bardzo kolorowych okładkach płyt" uzupełnia dyrektor kreatywna Chanel. 

Kolekcję jesień-zima 2022/2023 zapowiadał teaser Inez & Vinoodh. Słynny duet odwiedzili brzegi rzeki Tweed w Szkocji, w regionie Scottish Borders, a ich wizualne obrazy na tle dźwiękowym Aphex Twina nawiązują do kinowej psychodelii lat 60.