Rysunek leśnych zwierząt na czarnym tle, który na specjalne zamówienie Virginie Viard wykonał artysta Xavier Veilhan, posłużył za pierwszą zapowiedź kolekcji Chanel haute couture wiosna-lato 2023. To ponowne spotkanie twórcy z francuskim domem mody, który na pokaz prezentowany w Grand Palais Ephemere w Paryżu przygotował stylizowane bestiarium, inspirowane światem Chanel (a także swoim własnym). Nawiązuje ono do mitycznych rzeźb zwierząt w mieszkaniu Gabrielle Chanel przy rue Cambon 31 w Paryżu. 

Już w filmowych zapowiedziach, z których słynie francuski dom mody, mogliśmy podziwiać uosobienie tej kolekcji - modelkę Vivienne Rohner, która zwiedziła bibliotekę Chanel i przechadzała się po legendarnych schodach z lustrami.

A w dniu premiery Chanel haute couture wiosna-lato 2023? Na imponującym wybiegu znalazły się przeskalowane zwierzęta, przypominające mariaż szachów i konia trojańskiego. Skojarzenie o tyle słuszne, że modelki wychodziły z wnętrz drewnianych konstrukcji niczym z mikropokoików, by spacerując do rytmów techno między dziełami Xaviera Veilhana, zaprezentować nowe projekty Virginie Viard. Całość była wielką paradą, nawiązującą do cyrków, orkiestr i zespołów mażoretek. 

Jak noszą się teraz najbardziej stylowe dziewczyny z branży mody? Przegląd stylizacji z Paris Couture Week [street style]>>

Widziałyśmy tu między innymi tweedowe komplety w pastelach i kobalcie, ukwiecone sukienki na ramiączkach, bieliźniane koronkowe maxi, taliowane żakiety z pierzastymi rękawami, kombinezony z wąskimi spodniami, asymetryczne sukienki obsypane złotem, przeskalowane kamizele, szerokie materiałowe spodnie. W dodatkach zwracały uwagę białe kowbojki i złote botki z czarnymi lakierowanymi noskami, na szyjach muszki noszone jak chokery, w talii elastyczne paski, a na głowach - czarne cylindry. W detalach: zwierzęta, które zdobiły garnitury i sukienki w formie haftów (koty, psy corgi, króliki i jaskółki, łanie, jelenie oraz wielbłądy). "Cały hafciarski świat kolekcji jest skierowany ku świat zwierząt" podkreśla projektantka Chanel.

Chanel haute couture wiosna-lato 2023 / Imaxtree / Spotlight

Na chwilę przed finałem Viard zapowiedziała, co zobaczymy w najważniejszym punkcie pokazu - sukienki nabierały bieli, miały coraz więcej tiulu i falban, aż wreszcie ujrzeliśmy (zgodnie z tradycją haute couture) suknię ślubną z haftowanymi jaskółkami. Ta była na wskroś nowoczesna, chociaż z duchem vintage: krótka, z obszernym welonem kończącym się przy rąbkach spódnicy, uszyta z koronek i tiulów. 

Anya Taylor-Joy w gorsetowym topie i prześwitującej spódnicy w Paryżu. Aktorka zachwyciła na pokazie Dior>>