Zieleń świeżo skoszonej trawy, ochra, śnieżna biel, czerń, paleta róży i kropla czerwieni - gładkie, z malarskimi prążkami, kwietną łąką, ukochanym tweedem Gabrielle Chanel. Widzimy je na eleganckich kompletach z długą spódnicą, jedno- i dwurzędowych płaszczach, taliowanych żakietach, topach na ramiączkach, kamizelach, balowych sukniach i tych, które założyłybyśmy do najmodniejszego klubu w całym Paryżu. "W tej nowej kolekcji są garnitury, długie sukienki, takie jak wyobraziła je Mademoiselle Chanel w latach 30.: dopasowane do ciała, chociaż mają tu mocne ramiona i plisowane doły, jak ta na przykład suknia ślubna. A także koronki, inkrustowane, przerobione, nie haftowane, ale przemalowywane. Paleta składa się z jasnej zieleni, khaki, beżu, różu, czerni i srebra" opowiada o projektach sama Viard. 

Ten francuski styl podbije ulice w przyszłym sezonie. O nowej kolekcji Jacquemus jesień-zima 2022/2023 mówią dziś wszyscy>>

Znakami rozpoznawczymi tej kolekcji zostały ukłony w stronę wspomnianych lat 30. (zaokrąglone ramiona, geometryczne hafty, wzory z epoki), a także 70. (rozwiązania graficzne). 

Projektantka, podobnie jak w przypadku swoich wcześniejszych kolekcji, sięgnęła do archiwów Chanel. Tym razem nie tylko inspiracyjnie - z jubileuszowej kolekcji High Jewellery "1932", która nawiązywała do pierwszej i jedynej kolekcji "Bijoux de Diamants" z 1932 roku, wyjęła niebieski naszyjnik, który dopasowała do plis. Zasilił on mocną gamę dodatków, wśród których znalazły się także czółenka w kształcie litery T czy kowbojskie buty - dokładnie te, które widzieliśmy na wybiegu francuskiego domu mody kilka miesięcy temu. "To obuwie powtórzone z poprzedniego pokazu haute couture, który otworzyła Charlotte Casiraghi na koniu" dodaje projektantka. 

Całą kolekcję spięła oprawa, która nawiązywała do złudzeń optycznych pełnych gry kolorów, świateł i kształtów. Virginie Viard kwituje: "Lubię też przełamywać podejście graficzne naturalnym wyglądem. Ubrania pozostają lekkie, kobiece, przeznaczone do noszenia. Nie wyobrażam sobie, żebym robiła to w inny sposób". 

Tak noszą się teraz najbardziej stylowe dziewczyny z branży. Przegląd stylizacji z paryskiego tygodnia mody haute couture [street style]>>

Przypomnijmy, że aby podgrzać atmosferę wokół kolekcji, luksusowy dom mody pokazał na początku tego tygodnia zwiastun z udziałem szwajcarskiej modelki Vivienne Rohner oraz ambasadorki Charlotte Casiraghi, który został wyreżyserowany przez współczesnego francuskiego artystę Xaviera Veilhana. W tle słychać specjalnie skomponowaną na tę okazję piosenkę "Mademoiselle" autorstwa Sébastiena Telliera, a na ruchomym obrazie widać przebłyski kolekcji. "Zacierając granice między drugim a trzecim wymiarem, obsada bohaterów Chanel zamieszkuje alternatywną rzeczywistość w serii krótkich filmów stworzonych przez Xaviera Veilhana na potrzeby pokazu haute couture jesień-zima 2022/23. Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość zderzają się w sennej wizji, gdy ambasadorka Chanel Charlotte Casiraghi i Sébastien Tellier, modelka Vivienne Rohner i sam artysta wchodzą w interakcję z wirtualnymi krajobrazami i mechanicznymi elementami z artystycznego wszechświata Xaviera Veilhana" czytaliśmy na Instagramie legendarnego domu mody. 

Teraz kolekcję Chanel haute couture jesień-zima 2022/2023 możecie obejrzeć w naszej galerii.