Céline ma taką magiczną właściwość, że cokolwiek fashionistki zobaczą na wybiegu, rzucają się na to, jak na paryskie makaroniki. Czółenka naśladujące stopę? Nieszlachetna krata z siat do transportu? W sezonie wiosna-lato 2014 niespodzianką będą bransolety i obcasy wyglądające jak pomięta folia pochlapana farbą, geometryczne wycięcia w nieoczekiwanych miejscach i zupełnie niepraktyczne torby.

Bardziej uniwersalne wydają sią tuniki i spódnice rysujące nowe proporcje sylwetki, i to one będą naśladowane przez projektantów Zary. Phoebe Philo zestawiła długie, często udrapowane albo luźne u góry, tuniki z asymetrycznymi spódnicami szytymi na skos z plisowanej tkaniny. Plisy kłębiły się w okolicach łydek modelek - choć niezbyt korzystne dla sylwetki, świeże i wyznaczające nowe kierunki high fashion. Ciekawie wypadły też kołnierzyki i szerokie spadziste rękawy, chętnie naśladowane przez Victorię Beckham. Podobnie jak Prada, Céline lansuje też prążkowane, sportowe dzianiny.

Buty z kolekcji Céline wiosna-lato 2014, fot. Imaxtree

Największe emocje budzą jednak dekoracje kolekcji. Philo oparła je na trzech motywach: frędzlach, surowych pociągnięciach malarskiego pędzla i figurom geometrycznym. Koła i trapezy ze złotej rurki były wszędzie - służyły za obcasy klapków i sandałów, za uchwyty torebek, bransolety, wreszcie - otaczały wycięcia w płaszczach, np. okrągłe dziury... na piersiach. Poczucie humoru projektantki Céline jest tu dobrze widoczne - Philo każe nosić torebkę-worek otwartą, przytrzymywaną tylko za jedno ucho. Albo łapać ją za dekoracyjny metalowy okrąg, tak że układa się jako orientalny pierożek. Sytuacja się komplikuje, jeśli do torby przyczepiony jest koński ogon z frędzli.

Żarty, żartami, ale kolekcja zawiera też sporo elementów łatwych w noszeniu, a jednocześnie pełnych fantazji. Wpisuje się w panujące już od jakiegoś czasy tendencje do miksowania na wybiegu etnicznych motywów czy odwoływania się w modzie do innych dziedzin sztuki, np. malarstwa. I jak zwykle w przypadku Céline, kolekcja jest bardzo kompletna i ma ogromny potencjał "trendotwórczy".

Pokaz Céline wiosna-lato 2014 w GALERII >>>