Carey Mulligan zagrała dziennikarkę stojącą za zdemaskowaniem Harveya Weinsteina

Już 18 października na ekrany amerykańskich kin wejdzie film „Jednym głosem” („She Said”). Produkcja oparta jest na książce autorstwa Jodi Kantor i Megan Twohey. Zanim ruch #MeToo na dobre zagościł w Hollywood, a hasztagi pojawiły się na profilach najbardziej wpływowych gwiazd, to właśnie dziennikarki „The New York Times” przedstawiły opinii publicznej sprawę Harveya Weinsteina. Wydanie wielostronicowego raportu opisującego nadużycia, jakich producent dopuścił się względem aktorek, poprzedziło szczegółowe i ryzykowne śledztwo.

Wydarzeniom prowadzącym do ujawnienia największego seksualnego skandalu w Hollywood przyjrzały się Maria Schrader (znana z miniseralu Netfliksa „Unorthodox”) i scenarzystka Rebecca Lenkiewicz – laureatka Oscara za „Idę” Pawła Pawlikowskiego. W dziennikarki, które postawiły sobie za cel zakończenie ery potężnych (i bezkarnych) producentów, wcieliły się Carey Mulligan i Zoe Kazan

„Jednym głosem” – o czym jest film?

Z pierwszego zwiastuna dowiadujemy się, że ich działania budziły obawy odnośnie do ich bezpieczeństwa. Andre Braugher, obsadzony w roli wydawcy „The New York Times” Deana Baqueta, ostrzega swoje podwładne: „Musicie sobie wyobrazić, że każda wasza rozmowa telefoniczna jest nagrywana, że jesteście śledzone”. Nie są to słowa bezpodstawne, bo Harvey Weinstein rzeczywiście zatrudniał detektywów, których zadaniem było baczne obserwowanie każdego kroku dziennikarek. Nic w tym dziwnego, bo na szali ważyła się ogromna fortuna i imponująca kariera w branży rozrywkowej. Wystarczy przypomnieć, że nazwisko producenta można zobaczyć na początku hitów takich jak „Angielski pacjent” i „Poradnik pozytywnego myślenia”, a także w czołówce wielu filmów Quentina Tarantino.

I choć wszyscy znamy zakończenie tej opowieści – Weinstein odsiaduje obecnie wyrok 23 lat pozbawiania wolności – to trailer nie pozostawia wątpliwości, że widzowie będą mieć do czynienia z emocjonalnym rollercoasterem. W końcu film porusza trudną tematykę przemocy, doświadczania traumy i zmowy milczenia wokół przestępstw seksualnych. Zobaczcie pierwszy zwiastun produkcji: