Jak z kawiarni 

Co zrobić, żeby kawa smakowała jak z ulubionego lokalu? Pierwszym i najważniejszym czynnikiem, który wpływa na to, że przygotowana w domu kawa będzie smakowała jak ta kawiarni jest jakość naparu, drugim - kompozycja. W przygotowaniu świetnej kawy pomoże ekspres, najlepiej ciśnieniowy. My podczas odtwarzania przepisów korzystaliśmy z ekspresu Saeco Xelsis. Korzystając z tego modelu możemy przygotować aż 15 różnych kaw, a dzięki technologii Coffee Equalizer, każdą z nich możemy spersonalizować. Do ustawienia mamy tu aż 7 parametrów: moc i wielkość kawy, ilość oraz kolejność mleka i kawy, temperaturę i aromat kawy oraz grubość mlecznej pianki. Każdy aspekt napoju możemy więc dokładnie dopasować do swoich preferencji. Specjalny ceramiczny młynek, w który wyposażony jest ekspres, pozwala na regulację grubości mielenia ziaren - jeśli chcesz przygotować bardzo intensywne, aromatyczne espresso ustaw mielenie na drobne, a jeśli wolisz delikatniejszy smak - na grubsze. Dodatkowo, z Saeco Xelsis możemy przygotować dwie mleczne kawy na raz, klikając jeden przycisk, co szczególnie przydaje się w trybie home office (koniec domowych wyścigów do ekspresu!). 

Jaki przepis sprawdzić najpierw? O autorskie kompozycje, które możemy odtworzyć w domu z pomocą Saeco Xelsis zapytaliśmy eksperta - Piotra Markowskiego. 

Breadcrumbs cappuccino

Pierwszy przepis, który przygotował Piotr to osobista pamiątka z podróży. " Jest to moje odkrycie z ostatniej wycieczki do Barcelony, gdzie w jednej z moich ulubionych kawiarni, barista zaserwował mi to cudo" - mówi. Przepis, który na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo nietypowy (wśród składników znajduje się oliwa, bułka tarta i sól morska) jest jednym z największych przysmaków kawoszy. Sprawdźcie jak go przygotować! 

​Tonic espresso 

Alternatywa dla zwykłego espresso? Espresso z tonikiem! Dzięki niemu kawa staje się jeszcze bardziej wyrazista, a przy okazji jest także orzeźwiająca i łatwa w przygotowaniu - doskonale sprawdzi się w trakcie upalnych dni.  Piotr powiedział nam, że przepis ten zyskał swoją popularność dzięki Mistrzostwom Barista, gdzie przygotowywany był jako tak zwany signature drink. Dziś my go odtwarzamy - spróbujcie z nami. 

Flat white na owsianym 

Moda na flat white wywodzi się z Australii. Jest mocna i wyrazista, a jednocześnie przyjemnie mleczna. Szybko znalazła fanów także w Europie i teraz jest stałą pozycją w Twojej ulubionej kawiarni. Barista Piotr Markowski przedstawił nam delikatniejszy przepis na tę popularną kawę - wykorzystał do niego mleko owsiane. 

Piotr Markowski - założyciel Coffee pros, trener baristów, Koordynator do spraw członkowskich SCA Poland, Mistrz Polski Aeropress 2012

 

Swoją karierę rozpocząłem w 2010 gdzie pierwsze kroki stawiałem w jednej z polskich sieci kawiarni. W 2012 pasja do kawy skierowała mnie do Londynu, a tam miałem przyjemność uczyć się od najlepszych baristów na świecie, jak i spróbować swoich sił w wielu branżowych konkursach. W 2015 roku rozpocząłem pracę przy projekcie The Peanut Vendor Coffee Project - kawiarni oraz salonu z meblami vintage w sercu Hackney Wick, a nasz mały projekt trafił między innymi na stony przewodnika The London Coffee Guide. Od 2018 roku znów działam na polskim rynku, gdzie swoją pasją do kawy dzielę się podczas autorskich kursów oraz na eventach, gdzie serwuję kawy najwyższej jakości pod szyldem Coffee pros.