Julia Ducournau drugą kobietą w historii ze Złotą Palmą

Do 74. konkursu głównego nominowano łącznie 24 produkcje, wśród których „Kurier Francuski z Liberty, Kansas Evening Sun” Wesa Andersona, „Anette” Leosa Caraxa, „Trzy piętra” Nanniego Morettiego, „Bohater” Asghara Farhadiego, „Memoria” Apichatponga Weerasethakula, „Nitram” Justina Kurzela oraz „Titane” Julii Ducournau.

Jury pod przewodnictwem amerykańskiego reżysera, scenarzysty i aktora Spike'a Lee w składzie: Mati Diop, Mylene Farmer, Maggie Gyllenhaal, Jessica Hausner,  Melanie Laurent, Kleber Mendonca Filho, Tahar Rahim oraz Song Kang-ho zadecydowało, że Złota Palma festiwalu w Cannes 2021 powędruje w ręce ostatniego z przywołanych twórców, a właściwie ostatniej przywołanej twórczyni, Julii  Ducournau

„Tytan” (org. „Titane”) to belgijsko-francuski thriller dramatyczny o niejednoznacznej, przepełnionej symboliką fabule. Punktem wyjścia do opowiedzenia historii ma się tu okazać niesamowite spotkanie ojca oraz uznawanego za zaginionego przez ponad dekadę syna. Na oficjalnej stronie dystrybutora (Neon) zamiast tradycyjnego opisu pojawiła się zapowiedź wideo wraz z wciąż zdradzającą niewiele definicją tytułu:

„Tytan – metal silnie odporny na gorąco i korozję, z wysoką wytrzymałością na rozciąganie, przez co często stosowany jest w medycznych protezach, ze względu na swoją wyraźną biokompatybilność”. 

Oprócz Francuzki znanej dotąd z chwalonego przez krytyków „Mięsa” triumfowali jeszcze między innymi Leos Carax jako najlepszy reżyser za głośny musical z Marion Cotillard „Anette”, Renate Reinsve jako najlepsza aktorka za „Najgorszego człowieka na świecie” oraz „Caleb Landry” za rolę w australijskim dramacie „Nitram”. Podwójne Grand Prix trafiło natomiast do "Bohatera" Asghara Farhadiego oraz "Przedziału numer 6" Juho Kuosmanena. Poniżej pełna lista tegorocznych zwycięzców.

Cannes 2021: wyniki 

Złota Palma: „Titane”, reż. Julia Ducournau
Nagroda jury: „Memoria”, reż. Apichatpong Weerasethakul i „Ahed's knee” Nadava Lapida
Najlepsza aktorka: Renate Reinsve za film „Najgorszy człowiek na świecie”
Najlepszy aktor: Caleb Landry Jones za film „Nitram”
Najlepszy reżyser: Leos Carax za film „Anette”
Najlepszy scenariusz: Ryûsuke Hamaguchi i Takamasa Oe za film „Drive my car”
Grand Prix: Asghar Farhadi za film „Bohater” i Juho Kuosmanen za „Przedział numer 6” 
Złota Kamera dla najlepszego debiutu: Antoneta Alamat Kusijanović za film „Murina”
Złota Palma dla filmu krótkometrażowego: Tang Yi za „All The Crowds In The World”
Honorowa Złota Palma: aktorka Jodie Foster i reżyser Marco Bellocchio