70. edycja festiwalu w Canes (2017) już za nami! Nominowane filmy oceniało jury pod przewodnictwem Perdo Almodovara, w skład w którego weszli: Maren Ade, Jessica Chastain, Fan Bingbing, Agnès Jaoui, Park Chan-wook, Will Smith, Paolo Sorrentino oraz Gabriel Yared. Złota Palma powędrowała do szwedzkiego reżysera Rubena Östlunda za film "The Square" "The Square" to obraz opowiadający historię dyrektora galerii sztuki współczesnej, który decyduje się stworzyć instalację: (tytułowy) wydzielony kwadrat, w obrębie którego nikt nie może odmówić pomocy drugiej osoby. Całe przedsięwzięcie okazuje się być utopią.

Zobaczcie zwiastun "The Square", który otrzymał Złotą Palmę w Cannes 2017:


Triumfował także film "Loveless" (nagroda jury) w reżyserii Andrieja Zwiagincewa (znanego wam na pewno z obrazu "Lewiatan"). "Loveless" (tytuł oryginalny: " Nelyubov") to opowieść o małżeństwie, które postanawia się rozstać, to także uniwersalna historia o życiu razem, ale osobno. W Cannes 2017 nagrodzono także Diane Kruger za film "In The Fade" i Joaquina Phoenixa za "You Were Never Really Here".

Specjalną jubileuszową nagrodę przyznano Nicole Kidman. Aktorki nie było na gali, statuetkę odebrał w jej imieniu aktor Will Smith. Osobiście na ceremonii w Cannes nie pojawiła się też Sofia Coppola, która została doceniona za film "Na pokuszenie".

Cannes 2017 - zwycięzcy:

Złota Palma: film "The Square", reż. Ruben Östlund
Nagroda jury: "Loveless", reż. Andriej Zwiagincew
Grand Prix: "BPM (Beats Per Minute)", reż. Robin Campillo
Najlepszy reżyser: Sofia Coppola - "Na pokuszenie" ("The Beguiled")
Najlepszy scenariusz (dwie nagrody): "The Killing of a Sacred Deer", reż. Yorgos Lanthimos, Efthimis Filippou oraz "You Were Never Really Here", reż. Lynne Ramsay
Najlepszy aktor: Joaquin Phoenix za film "You Were Never Really Here"
Najlepsza aktorka: Diane Kruger za film "In The Fade"
Złota Palma dla filmu krótkometrażowego: "A Gentle Night", reż. Qui Yang
Wyróżnienie dla filmu krótkometrażowego: "The Ceiling", reż. Teppo Airaksinen
Złota Kamera: "Jeune Femme", reż. Leonor Serraille
Queer Palm (długi metraż): "BPM (Beats Per Minute)", Robin Campillo
Queer Palm (krótki metraż): "Islands", Yann Gonzalez
Nagroda specjalna 70. edycji festiwalu: Nicole Kidman

Cannes 2017 - zwycięzcy: Złota Palma 2017 dla filmu "The Square" - GALERIA>>