Stal, włókna węglowe, ultranowoczesne solardachy i blachodachówki z technologią X... Dawno już zapomnieliśmy o tradycyjnej budowie domu, nie licząc popularnych w ubiegłej dekadzie domów z bali. Czy da się dziś zbudować (a potem w nim zamieszkać) nowoczesny dom ze słomy, drewna i gliny? Niektórzy próbują. Weronika Siwiec i Stanisław Kamionka, inicjatorzy projektu "Budujemy Dom", postanowili postawić taki na Warmii - w Nowym Kawkowie. Ma być nowoczesny w formie, ale nawiązywać do dawnych technik. 

W materiałach informacyjnych o projekcie czytamy:

Kiedyś korzystanie z materiałów, które są pod ręką, jak ziemia, piasek, słoma, trzcina, było intuicyjne i oczywiste. Obecnie, na skutek dominacji prefabrykowanych elementów, zapomniano o tych naturalnych materiałach. Proponujemy alternatywę i budujemy dom z modułów słomianych pokrytych glinianym tynkiem.

Dom powstanie na terenie Lawendowego Pola i będzie niewielki, o powierzchni zaledwie 25m2. Taki mały metraż przy odpowiednim projekcie może stanowić komfortową przestrzeń do mieszkania dla dwóch osób, co chcą udowodnić Weronika i Staś. Inspirację do rozwiązań wnętrza stanowią jachty lub campery, które na minimalnej powierzchni mieszczą wszytko, co potrzebne do życia. Przy pracach pomogą znajomi oraz nieznajomi, którzy chcą spróbować swoich sił w budownictwie naturalnym. Kolektywne działanie jest bardzo ważną ideą projektu i jego kulturowym kontekstem. Projektanci czerpią wiedzę od innych, a następnie chcą dzielić się swoimi doświadczeniami. Dlatego po realizacji planują opublikować za darmo projekt i całą dokumentację na zasadach open source. Dzięki temu wszyscy chętni będą mogli wybudować swój dom opierając się na doświadczeniach Weroniki i Stasia.


Fundusze na realizację projektu zbierane są poprzez crowdfunding - finansowanie społeczne, na portalu www.mintu.me. Poprzez przekazanie niewielkiej sumy pieniędzy każdy może stać się współtwórcą domu. Dla osób wspierających projekt przewidziane są prezenty: warsztaty jogi, wizyta na Lawendowym Polu, a nawet nocleg w słomianym domu!

Więcej informacji znajdziecie na stronie Kawkowo.pl