Stawiamy sobie coraz wyższe wymagania w wielu dziedzinach życia, a jedną z nich jest uroda i młody wygląd. Chcemy, by oznaki upływającego czasu nie były widoczne, jednak z drugiej strony coraz więcej osób unika zabiegów zmieniających rysy twarzy, pragniemy wyglądać młodo i naturalnie, jakby proces starzenia się twarzy nas nie dotyczył. Ten trend doskonale obrazuje teoria „złotego trójkąta młodości”. 

Złote proporcje młodości

Wraz z wiekiem zmieniają się proporcje twarzy – u młodych osób jest ona w kształcie odwróconego trójkąta, którego podstawę stanowią łuki brwiowe i ładnie zarysowane, jędrne policzki, a wierzchołek – broda i smukły, wyrazisty owal. Pod wpływem grawitacji tkanki twarzy zaczynają opadać, a mniejsza ilość włókien kolagenowych i elastynowych sprawia, że skóra nie jest w stanie utrzymać znajdujących się pod nią mięśni, tkanki łącznej i tłuszczowej w tym samym miejscu. Efekt? Po 35.-40. roku życia twarz zaczyna opadać, a jej proporcje powoli zmieniają się. Tzw. trójkąt młodości odwraca się i zamienia w „piramidę starości”. Policzki przesuwają się w dół i tracą młodzieńczy kształt, łuki brwiowe opadają, linia żuchwy traci wyrazistość i smukłość, pojawia się tzw. drugi podbródek i "chomiczki". Dół twarzy wydaje się przez to cięższy i szerszy niż góra.

Nowoczesne podejście do zabiegów odmładzających

„Wraz z rozwojem medycyny estetycznej dużo więcej wiemy na temat starzenia się twarzy. Mamy świadomość, że oznaki tego procesu są widoczne nie tylko na skórze, ale przede wszystkim starzeją się inne warstwy twarzy: tkanka mięśniowa, tłuszczowa, a nawet kostna. I my naukowo jesteśmy w stanie odnieść się do tej wiedzy, stworzyć nowe rozwiązania, urządzenia oraz metody, które zapobiegają szeroko pojętemu starzeniu się. Działamy zgodnie z anatomią i fizjologią. Dążymy do sytuacji, w której twarz odzyskuje układ tkanek podobny do tego, jaki miała na przykład dziesięć lat wcześniej” – mówi  dr Marta Tazbir z Kliniki Tazbir w Łodzi. 

Właśnie takie wielopoziomowe działanie liftingujące ma urządzenie BTL EMFACE®, które wykorzystuje  energię zsynchronizowanej radiofrekwencji (RF) i HIFES®.  Monopolarna fala radiowa podgrzewa skórę do około 40 st. Celsjusza, dzięki czemu pobudza produkcję nowych włókien kolagenu i elastyny, a więc ją odmładza i zagęszcza. Z kolei technologia HIFES® wpływa na kondycję tkanki mięśniowej twarzy, poprawia jej gęstość i elastyczność. W czasie zabiegu wybiórczo stymulowane są mięśnie dźwigacze (mięsień czołowy, jarzmowy większy, jarzmowy mniejszy i mięsień śmiechowy), które z wiekiem stają się mniej elastyczne, a mają za zadanie utrzymywać części twarzy w określonej konfiguracji i napięciu, m.in. policzki, kąciki ust czy owal. Nie są natomiast stymulowane tzw. depresory, czyli m.in. mięśnie gładzizny (lwiej zmarszczki) czy obniżające kącik ust. 

Materiały prasowe

Podczas zabiegu BTL EMFACE® delikatne mięśnie twarzy są poddawane 125 cyklom skurczy supramaksymalnych, które w odpowiedni sposób je „ćwiczą”. Czy to skuteczne działanie? Tłumaczy dr n. med. Jakub Sazanów-Lubelski ze Skin Laser Lubelscy:
„Z wiekiem mięśnie twarzy powoli tracą napięcie i ulegają zanikowi. BTL EMFACE to pierwsze urządzenie, które dzięki technologii HIFES wpływa na mięśnie twarzy, zwiększając ich napięcie i objętość. W badaniach klinicznych wykazano wzrost napięcia mięśniowego aż o 30% i redukcję zmarszczek o 37% po serii 4 zabiegów. To imponujące wyniki" – ocenia ekspert.

Jak przebiega zabieg BTL EMFACE?

Naturalny efekt procedur odmładzających to jedno, ale równie ważną sprawą jest, czy dany zabieg wiąże się z bólem, koniecznością rekonwalescencji i wyłączenia się z codziennego życia, jak to się dzieje np. w przypadku inwazyjnych procedur. Pod tym względem BTL EMFACE® spełnia wszystkie oczekiwania pacjentów. Trwa zaledwie 20 minut, jest bezbolesny i nie wymaga żadnego czasu rekonwalescencji. Zabieg jest przeznaczony zarówno dla osób korzystających z procedur medycyny estetycznej, jak i dla tych, które szukają nieinwazyjnych rozwiązań.

Materiały prasowe
Podczas zabiegu na twarzy pacjenta umieszczane są trzy jednorazowe aplikatory  – jeden na czole i dwa na policzkach. Pierwsza technologia, czyli monopolarna fala radiowa, daje przyjemne uczucie ciepła, natomiast HIFES® jest odbierane przez pacjentów jako delikatne mrowienie pod skórą, które z czasem narasta, ale nie powoduje uczucia dyskomfortu. 
„Zabieg EMFACE można stosować u osób po 30. roku życia jako prewencję anti-aging. U pacjentów w dojrzałym wieku daje widoczne efekty odmładzające, poprawia także wygląd skóry. To zabieg lunchowy, totalnie nieinwazyjny. Wielu pacjentów zaraz po nim powraca do codziennych zajęć" – mówi Patryk Zarębski, właściciel Cryoclinic we Wrocławiu.

Materiały prasowe

Efekty, które robią wrażenie

Zalecana seria to cztery zabiegi wykonywane zazwyczaj w odstępach co 7-14 dni, ale efekty BTL EMFACE® będą widoczne już po pierwszym. Policzki są wyraźnie uniesione, spłycają się zmarszczki i bruzdy nosowo-wargowe, unoszą się łuki brwiowe, zmniejszają „chomiczki”, owal odzyskuje wyraźniejszą linię, a skóra staje się napięta i gładka. Ostateczny efekt pojawia się po dwóch miesiącach od zakończenia serii, bo tyle czasu zajmuje remodeling kolagenu w skórze. Skuteczność zabiegu doceniają również specjaliści: 

„Zawsze sprawdzamy nowości, które wprowadzamy do kliniki, a EMFACE postanowiłem przetestować na sobie. Ten zabieg to przełom! Przez całe życie pracowałem nad mięśniami ciała, więc wiem, jak duży wpływ na kondycję skóry ma to, czy się ich aktywnie używa. Podobnie jest z mięśniami twarzy – nieużywane dźwigacze powodują, że na twarzy zarysowuje się latami utrwalana mimika, przez którą twarz wygląda na mniej przyjazną czy smutną. Po serii zabiegów widzę, że zmiany są subtelne, a efekt super naturalny. Twarz jest bardziej jędrna, uniesiona. Co więcej, otoczenie odbiera mnie jako młodszego, bardziej sympatycznego i przyjaźnie nastawionego. Pacjenci także po serii EMFACE zyskują świeży, zrelaksowany wygląd – mówi Krzysztof Reinhard, właściciel WellClinic w Warszawie i Gdańsku.

Nieinwazyjny lifting BTL EMFACE® pozwala na odmłodzenie twarzy w bardzo nowoczesny i naturalny  sposób. Można więc stwierdzić, że jest to zabieg, który wyznacza kierunek, w jakim będą się rozwijały technologie anti-aging w przyszłości. 

Więcej informacji można znaleźć na stronie emface.pl