"Blondynka" od tygodni wywołuje poruszenie w mediach, jak i wśród internautów. Najpierw chodziło o przedział wiekowy filmu oraz, że scenariusz oparty jest na książce Joyce Carol Oates, nie będącej oficjalną biografią Marilyn Monroe. Gdy produkcja w końcu trafiła na Netflix, wywołała jeszcze więcej, skrajnych emocji. Choć większość zachwala grę odtwórczyni głównej roli, Any de Armas, a także zdjęcia i montaż, to już sama historia oparta na życiu kultowej aktorki jest mocno dyskusyjna. Oglądając film wielu widzów zastanawia się, co było prawdą... 

Marilyn Monroe żyła w trójkącie?

Na początku filmu Monroe spotyka na lekcjach aktorstwa Charlie'ego "Cass" Chaplina Jr. i Eddy'ego G. Robinsona Jr. Ich znajomość szybko przeradza się w romans, a ten okazuje się skandalem, na temat którego rozpisują się amerykańskie tabloidy. Trójkąt rozpada się, gdy Marilyn zachodzi w ciążę. Aktorka decyduje się na aborcję. Jak było w rzeczywistości?

Według biografów Monroe, nie ma dowodów na historię o trójkącie. Prawdą jest, że Marilyn spotykała się z synem Charlie'ego Chaplina. Potwierdził to sam mężczyzna w swojej biografii, wydanej w latach 60. Potem, na krótko, aktorka związała się z Robinsonem. Cała trójka pozostawała jednak w przyjaźni i to przez lata.

Joe DiMaggio znęcał się nad Marilyn Monroe?

W "Blondynce" ukazana zostaje nie tylko zazdrość byłego gracza New York Yankees, ale i jego porywczy charakter. Czy Joe DiMaggio pobił Monroe w trakcie ich krótkiego związku? Do rozwodu doszło zaledwie po dziewięciu miesiącach od zawarcia małżeństwa. Choć oboje tego nigdy nie skomentowali publicznie, niektórzy twierdzili, że Marilyn była posiniaczona np. po nagraniu kultowej sceny w "Słomianym wdowcu". Syn DiMaggio w rozmowie z The New York Post ujawnił też, że jego ojciec znęcał się fizycznie nad aktorką.

Mimo tego para pozostawała w kontakcie aż do śmierci Monroe. To właśnie Joe zajął się organizacją pogrzebu aktorki a przez 20 lat na jej grób trafiały róże (trzy razy w tygodniu) - podał The New York Times.

Marilyn Monroe i Arthur Miller poznali się, gdy aktorka odgrywała jego sztukę?

W rzeczywistości para poznała się na planie filmu "As Young As You Feel" w 1951 roku. Słynny pisarz był jeszcze wtedy mężem Mary Slattery, ale gdy para zaczęła spotykać się pięć lat później, jeszcze w tym samym roku wzięła ślub. 

Marilyn zdecydowała się nawet przejść na judaizm dla swojego ukochanego, przez co jej filmy były zakazane w Egipcie. Choć próbowali, para nie doczekała się dziecka - Monroe wielokrotnie poroniła, co oddaliło ich od siebie. Na dodatek, aktorka kiedyś przeczytała w pamiętniku Arthura, że był "rozczarowany" i zawstydzony zachowaniem żony.

Ich związek zakończył się mniej więcej w tym samym czasie, w którym powstawał film "Skłóceni z życiem" (1961). Za scenariusz odpowiadał właśnie Miller. Mężczyzna napisał dla Marilyn rolę, w której bohaterka "zakochuje się w znacznie starszym mężczyźnie", co było mocnym odniesieniem do ich romansu. Co więcej, podczas produkcji filmu Arthur zakochał się w fotografce Inge Morath. Słynna para rozwiodła się jeszcze przed premierą tytułu. 

Romans Marilyn Monroe i Johna F. Kennedy'ego

Choć plotkuje się o tym od dekad, chyba nigdy nie poznamy prawdy... W filmie przedstawiono dosadnie znajomość aktorki z ówczesnym prezydentem USA... ale czy tak było? 

Według historyków para spotkała się zaledwie cztery razy między październikiem 1961 roku a sierpniem 1962. I za każdym razem chodziło o publiczną uroczystość. Ostatnią były urodziny JFK, w nowojorskim Madison Square Garden, gdzie Marilyn zanuciła słynne „Wszystkiego najlepszego, panie prezydencie".

Matka Marilyn Monroe chciała ją utopić w wannie?

"Blondynka" przedstawia też traumatyczne życie małej Normy z matką, która obwinia małą dziewczynkę o rozpad jej związku. W jednej ze scen Gladys Pearl Baker nakazuje córce wejść do wanny z gorącą wodą, a potem dusi ją pod wodą. Oficjalnie tego nie potwierdzono, choć trzeci mąż MM, Arthur Miller przyznał w 1968 roku, że podobno matka Monroe próbowała ją śmiertelnie skrzywdzić trzy razy (opublikowano to w książce Keitha Badmana, "Marilyn Monroe: The Final Years").

"To prawda, że Gladys miała problemy psychiczne i przez wiele lat żyła w ośrodku. Tylko przez krótki czas Marilyn żyła z matką. Większość dzieciństwa spędziła w rodzinach zastępczych czy w sierocińcu Hollygrove. Pierwszego męża poślubiła mając zaledwie 16 lat, tylko po to, żeby nie wrócić do ośrodka." - ujawnił Scott Fortner, historyk Monroe.

Czy Marilyn Monroe poznała swojego ojca?

Postać ojca przetacza się przez cały film - nawet w końcowych scenach. W "Blondynce" Monroe próbuje go znaleźć. I tak rzeczywiście było. Jednak Marilyn nigdy nie poznała Charlesa Stanleya Gifforda.

Czy Marilyn Monroe dostała mniejszą gażę niż Jane Russell?

Choć za życia była bardzo popularna, a jej sława trwa do dziś, Monroe była średnio opłacaną aktorką. Aż trudno w to uwierzyć! W jednej ze scen "Blondynki", gwiazda rozmawia o gaży za film "Mężczyźni wolą blondynki" dziwiąc się, że studio chce jej zapłacić tylko 5 tysięcy $, podczas gdy Jane Russell ma otrzymać aż 100 tysięcy $. Niestety tak właśnie było, choć zmieniono stawki. Za wspomniany film Monroe otrzymała 15 tysięcy $, natomiast Russell (miała wtedy na koncie więcej filmów i była wówczas popularniejsza od blondynki) aż 150 tysięcy $.

Podobno gdy studio powiedziało jej, że nie jest jeszcze gwiazdą, Marylin odpowiedziała producentom: "Cóż, kimkolwiek jestem, to ja jestem blondynką".