Bloker UV i krem z filtrem - dlaczego należy stosować?

Z całą pewnością stwierdzamy, że ochrona przeciwsłoneczna jest najważniejszym krokiem każdej rutyny pielęgnacyjnej. Szczególnie latem, gdy czas ekspozycji na promieniowanie słoneczne wydłuża się. Choć wypoczynek na słońcu przynosi wiele radości, a wiele z nas nie wyobraża sobie wakacji bez długiego wylegiwania się na słonecznej plaży, bywa też niezwykle zdradliwe dla urody.

Promieniowanie słoneczne, zwłaszcza promieniowanie UV jest przyczyną:

  • przedwczesnego starzenia się skóry, 
  • poparzeń słonecznych,
  • zwiększonego ryzyka wystąpienia nowotworów skóry.

Jak chronić skórę przed promieniowaniem UV?

Aby skutecznie chronić skórę przed promieniowaniem UV, możesz podjąć kilka kroków. Staraj się unikać bezpośredniej ekspozycji skóry na promieniowanie słoneczne w godzinach od 10:00 do 16:00, gdy promieniowanie UV jest najbardziej intensywne. Jeśli musisz przebywać na zewnątrz w tym czasie, pozostań w cieniu lub noś ochronną odzież, taką jak kapelusz i okulary przeciwsłoneczne. 

Jednakże najważniejszy krok w skutecznej ochronie przeciwsłonecznej to stosowanie kremów z filtrem słonecznym lub blokerów UV. Oto na czym polega różnica pomiędzy tymi dwoma produktami zapewniającymi naszej skórze ochronę.

Bloker UV czy krem z filtrem - podobieństwa i różnice

Bloker UV i krem z filtrem słonecznym to dwa różne kosmetyki, które mają to samo działanie. Ich rola to ochrona skóry przed szkodliwym promieniowaniem UV. 

Bloker UV, zwany również ekranem słonecznym, jest fizycznym środkiem blokującym promieniowanie UV. Działa poprzez odbijanie lub rozpraszanie szkodliwego światła. Składa się z dwutlenku tytanu i tlenku cynku. Te dwie substancje nie tylko działają natychmiast po aplikacji. Chronią zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB.

Kremy z filtrem słonecznym zawierają chemiczne składniki, które po nałożeniu na skórę absorbują promieniowanie UV. Te substancje chemiczne konwertują promieniowanie UV na nieszkodliwe ciepło, nie dopuszczając do przenikania go w głąb skóry. Kremy z filtrem słonecznym wymagają 15-30 minut aktywacji przed ekspozycją na słońce. Tak samo jak blokery UV, chronią zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB.

Bloker UV czy krem z filtrem - który wybrać?

Wiesz już na czym polega różnica pomiędzy blokerem uv, a kremem z filtrem. Zastanawiasz się zatem, który kosmetyk będzie dla ciebie lepszy? Oto kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę decydując się na krem z filtrem bądź bloker UV:

  • Jeśli masz skórę wrażliwą lub skłonną do reakcji alergicznych, bloker UV może być lepszym wyborem, ponieważ działa natychmiast po nałożeniu i nie zawiera substancji chemicznych, które mogą podrażniać skórę.
  • Jeśli zamierzasz spędzić czas w wodzie, na przykład na basenie lub na plaży, wodoodporny krem z filtrem słonecznym może być lepszym wyborem. Blokery UV często są zmywalne przez wodę.
  • Kremy z filtrem mają lżejszą, łatwiejszą do rozprowadzenie formułę. Poza tym, nie pozostawiają białych plam na skórze, podczas gdy blokery UV są gęstsze i trudniej się wchłaniają.

Kremy z filtrem i blokery UV - wybór redakcji ELLE.pl

Oto nasze rekomendacje kremów z filtrem i blokerów UV, które zapewniają skuteczną ochronę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym:

Senelle Anti - Photoaging Sunscreen Emulsion

Ten ochronny krem z SPF 50 ma lekką, nietłustą formułę, która łatwo się wchłania i nie pozostawia śladów na skórze. Jest odpowiedni dla wszystkich rodzajów skóry, w tym skóry wrażliwej. Senelle Anti-Photoaging Sunscreen Emulsion oferuje szerokie spektrum ochrony przeciwsłonecznej, chroniąc skórę zarówno przed promieniowaniem UVA, które powoduje fotostarzenie, jak i przed promieniowaniem UVB, które jest odpowiedzialne za poparzenia słoneczne.

Sisley, Super Soin Solaire Visage SPF 50+ 

Dzięki lekkiej i nietłustej formule ten krem z filtrem SPF 50 szybko się wchłania nie pozostawiając na skórze tłustego filmu, co czyni go idealnym wyborem pod makijaż. Bazujący na fito składnikach krem pomaga utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry i chroni ją przed wysuszeniem.

Shiseido Stick Protecteur UV Transparent SPF 50

To skuteczna ochrona w nowoczesnej formie. Dzięki wygodnemu aplikatorowi w formie sticka, aplikacja ochrony przeciwsłonecznej staje się prostsza niż kiedykolwiek wcześniej. Duży plus za wodoodporność. Shiseido Stick Protecteur UV to must-have dla każdego, kto pragnie zapewnić skórze kompleksową ochronę przed promieniowaniem słonecznym w łatwy i efektywny sposób.

SKIN79, WATERPROOF SUN GEL UV

Jego żelowa, wodoodporna konsystencja szybko się wchłania i zapewnia odpowiedni poziom ochrony skóry przed promieniowaniem UV nawet po kontakcie z wodą. Dzięki zawartości ekstraktów roślinnych działa nawilżająco, regenerująco i przeciwzmarszczkowo nawet podczas długotrwałej ekspozycji na promieniowanie słoneczne.

La Roche-Posay Anthelios XL Ultra-Light Fluid SPF 50+

Ten kultowy krem ochronny ma lekką konsystencję, która szybko się wchłania i nie pozostawia tłustej warstwy na skórze. Zapewnia wysoką ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB oraz jest odporny na wodę i pot.

Niezależnie jaką podejmiesz decyzję, najważniejsze to pamiętać o używaniu tego typu kosmetyków w przypadku ekspozycji na słońce. Pamiętaj, że ochrona przeciwsłoneczna powinna być stosowana niezależnie od warunków pogodowych. Nawet w pochmurne dni promieniowanie UV może przenikać przez chmury i powodować uszkodzenia skóry. Dlatego niezależnie od pory roku, zawsze warto chronić swoją skórę przed szkodliwym działaniem słońca.